ΑΕΚ-Κορκ 1-0: Δεύτερη νίκη και τώρα Δυναμό

Για τρίτη σερί σεζόν στον τρίτο γύρο η ΑΕΚ

Η ΑΕΚ έπαιξε όσο έπρεπε προκειμένου να πάρει το αποτέλεσμα που ήθελε και που θα την έστελνε στον επόμενο γύρο. Οι Λαρνακείς επικράτησαν με 1-0 της Κορκ Σίτυ και πήραν το εισιτήριο για τον γ’ προκριματικό γύρο του Europa League όπου θα αντιμετωπίσουν την Δυναμό Μινσκ. Ο χρυσός σκόρερ της ΑΕΚ ήταν ο Φλοριάν Τολεμές.

Εκεί που πιεζόταν, σκόραρε

Ο αγώνας ξεκίνησε με την Κορκ να δείχνει διάθεση να πιέσει ψηλά την ΑΕΚ και να την αναγκάσει σε λάθη. Ωστόσο η πρώτη φάση ήρθε στο 3’ όταν μια κεφαλιά του Τολεμές έφυγε κόρνερ. Η ΑΕΚ έλεγχε τον αγώνα ωστόσο δεν έφτιαχνε κλασσικές ευκαιρίες και ελάχιστα απειλούσε τους Ιρλανδούς. Κάπου στα μισά του ημιχρόνου η Κορκ ισορρόπησε το παιχνίδι και προσπάθησε σιγά σιγά να βρει χώρους για να πετύχει ένα γκολ. Στο 22’ Ντούλεϊ έκανε ένα σουτ που έφυγε λίγο δίπλα από το δεξί δοκάρι του Πάμπλο. Στο 32’ οι γηπεδούχοι απείλησαν ξανά όταν ο Κιοχέιν μπήκε στην περιοχή, έκανε το σουτ αλλά ήταν αδύναμο και κατέληξε στην αγκαλιά του Πάμπλο. Εκεί που η ΑΕΚ τα έβρισκε σκούρα η τύχη της χαμογέλασε αφού ένα σουτ του Λαρένα κόντραρε με την μπάλα να ελαττώνει ταχύτητα και τον Φλοριάν να μπαίνει στον δρόμο της για να την στείλει στα δίχτυα με κεφαλιά ψαράκι. Έτσι η ψυχολογία αντιστράφηκε και η ΑΕΚ έλεγξε τον ρυθμό του ημιχρόνου μέχρι που ο διαιτητής έστειλε τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια.

Ανούσιοι οι Ιρλανδοί

Το δεύτερο ημίχρονο οι Ιρλανδοί προσπάθησαν να πετύχουν ένα γκολ που θα τους έβαζε στον αγώνα και στη διεκδίκηση της πρόκρισης. Ωστόσο παρά το ότι είχαν την κατοχή αυτή ήταν πολύ ανούσια αφού η Κορκ δεν έφτιαχνε φάσεις. Μάλιστα η μοναδική καλή φάση του ημιχρόνου ήρθε στο 60’ όταν ο Τολεμές κατέβασε ωραία την μπάλα και με ωραίο σουτ έστειλε την μπάλα ελάχιστα έξω. Ο προπονητής της Κορκ έκανε όλες του τις αλλαγές μέχρι και το 67’ σε μια προσπάθεια του η ομάδα του να βρει το γκολ που θα την έριχνε στο παιχνίδι. Στο 85’ η ΑΕΚ ήταν αυτή που απείλησε ξανά όταν ένα σουτ του Τρισκόφσκι αποκρούστηκε δύσκολα σε κόρνερ από τον ΜακΝούλτι. Έτσι χωρίς να δούμε κάποια άλλη αξιόλογη φάση στο ημίχρονο η ΑΕΚ πήρε την πρόκριση και σε μια εβδομάδα θα αντιμετωπίσει την Δυναμό και πάλι στο ΑΕΚ Αρένα.

Οι εντεκάδες:

ΑΕΚ: Πάμπλο, Τρουγιόλς, Αντωνιάδης, Μοισόφ, Καταλά, Λαρένα, Τομάς (72' Τέτε), Τρισκόφσκι (87' Μπόλιεβιτς), Χέφελ, Λαμπάν, Φλοριάν (80' Μυτίδης)

Κορκ Σίτυ: Μακνούλτι, Ντιλέινι, Μπόλγκερ, Κιοχεϊν, ΜακΚορμακ, Μπίττι, Ντούλει (60' Σάντλερ), Οκόνορ, Μορισσεϊ (67' Σέπαρντ), Μαγκίρε, Μπάκλεϊ (60' Καμπιόν)