Αλκή - Νέα Σαλαμίνα 0-4: Τεσσάρα και βλέπει μπροστά!

Τεράστια νίκη για τη Νέα Σαλαμίνα

Παρά το μέτριο ξεκίνημα η Νέα Σαλαμίνα ανέβασε στροφές και κατάφερε να πάρει μια πολύτιμη νίκη με 0-4. Η Νέα Σαλαμίνα κυριάρχησε σε όλο τον αγώνα και δίκαια έφθασε στη νίκη αυτή. Για ακόμη μια φορά οι μεταγραφές του Ιανουαρίου έκαναν τη διαφορά με τους Καρλάο, Τιάγκο και Ελουντού να σκοράρουν, ενώ ο Νταμάχου έβαλε το κερασάκι στην τούρτα.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Στα πρώτα λεπτά οι δυο ομάδες έδειξαν τις προθέσεις τους. Μόλις στο 2’ ο Ελουντού δοκίμασε από μακριά το πόδι του, με τη μπάλα να φεύγει λίγο πάνω απ’ τα δοκάρια του Πάρντο. Δυο λεπτά αργότερα ένα λάθος στην περιοχή της Σαλαμίνας έφερε τον Φαμπρίτσιο σε εξαιρετική θέση για να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα, όμως ο Βεσελόφσκι βγήκε γρήγορα και καθάρισε τη φάση. Από εκεί και πέρα ο αέρας στο γήπεδο επηρέασε πολύ την προσπάθεια των δυο ομάδων. Στο 13’ ένα σουτ του Φαμπρίτσιο με καλές προϋποθέσεις έφυγε λίγο έξω. Και ενώ ο χρόνος κυλούσε με τις δυο ομάδες να μην μπορούν να αναπτυχθούν σωστά και το άγχος να καταβάλει τους ποδοσφαιριστές στο 32’ η Νέα Σαλαμίνα άνοιξε το σκορ. Στην πρώτη φορά που η ομάδα του Σάββα Πουρσαϊτίδη αναπτύχθηκε σωστά, ο Κορέια πάτησε περιοχή έκανε και το γύρισμα, με τον Καρλάο να είναι στη σωστή θέση τη σωστή στιγμή και με προβολή να γράφει το 0-1. Μάλιστα το τέρμα άνοιξε κάπως το παιχνίδι και στο 39’ ο Κορέια έστειλε μαγική πάσα προς τον Τιάγκο, που σε τετ α τετ ήταν εύστοχος για το 0-2. Έτσι η Νέα Σαλαμίνα πήρε ισχυρό προβάδισμα για τη νίκη στο πρώτο ημίχρονο.

Μουδιασμένα ξεκίνησαν το δεύτερο ημίχρονο οι δυο ομάδες. Η Αλκή έδειχνε τη διάθεση να επιτεθεί χωρίς όμως να βρίσκει τους διαδρόμους προς την περιοχή του Βεσελόφσκι. Ένα φάουλ του Ρούκα από πολύ καλή θέση, ο οποίος Ρούκα έχει καλά κτυπήματα, σταμάτησε στο τοίχος. Στο 62’ η Νέα Σαλαμίνα έφυγε σε μια ωραία αντεπίθεση, με τον Ελουντού όμως να τελειώνει άσχημα με την φάση με χλιαρό σουτ και τον Πάρντο να μπλοκάρει εύκολα. Δυο λεπτά αργότερα σε νέα αντεπίθεση ο Τιάγκο έφυγε σε τετ α τετ με τον Πάρντο να κάνει σωτήρια βουτιά στην μπάλα πριν ο Τιάγκο πλασάρει. Στο 67’ ο Μπιλάλ έχασε τεράστια ευκαιρία για την Αλκή. Βρέθηκε μόνος στην περιοχή έκανε το δυνατό σουτ, με τη μπάλα να φεύγει έξω. Στο 69’ ο Ελουντού έφυγε στην αντεπίθεση μόνος, έκανε τη λόμπα όμως από νωρίς και έστειλε τη μπάλα έξω. Στο 70’ το σουτ του Ρούκα βρήκε έτοιμο τον Βεσελόφσκι. Τρία λεπτά αργότερα ο Τιγκρουτζά έκανε ένα πολύ έξυπνο και καλό σουτ από θέση που κανείς δεν περίμενε, με τον πορτιέρο όμως της Σαλαμίνας να σώζει την εστία του. Στο 83’ ο Τιάγκο έφυγε σε αντεπίθεση, έκανε το δυνατό σουτ και η μπάλα έφυγε μόλις έξω. Στο 89’ ο Κορέια εκτέλεσε ένα φάουλ από πολύ καλή θέση, με τη μπάλα να καταλήγει στο δοκάρι.

ΚΟΟΥΤΣΑΡΙΣΜΑ

Αλκή (Δαμιανού): Παρά το γεγονός πως η ομάδα του έχασε, έκανε τα πάντα για να το αποφύγει αυτό. Το άγχος των ποδοσφαιριστών του ήταν κάτι περισσότερο από φανερό. Στο ημίχρονο βέβαια έκανε αλλαγή τον κακό Μάατσι όμως αυτό δεν ήταν αρκετό. Γενικότερα παίκτες κλειδιά όπως ο Ρούκα και ο Φαμπρίτσιο δεν βρέθηκαν στην καλή τους μέρα και είναι κάτι που επηρέασε τη δουλειά του Σάββα Δαμιανού

Νέα Σαλαμίνα (Πουρσαϊτίδης): Δεν σταμάτησε λεπτό να δίνει οδηγίες στους ποδοσφαιριστές. Το άγχος που κατέβαλε τους ποδοσφαιριστές του στις αρχές του πρώτου ημιχρόνου και με τις οδηγίες του οδήγησε την ομάδα του σε μια σπουδαία νίκη.

ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΕΣ

Αλκή: Μετά από μια τέτοια ήττα δύσκολα μπορεί να βρει κανείς παίκτες που να ξεχώρισαν, μέτρια μέρα γενικά για όλους τους ποδοσφαιριστές της Αλκής.

Νέα Σαλαμίνα: Για ακόμη μια φορά ο Κορέια έκανε εξαιρετικό παιχνίδι. Συνεπείς στα αμυντικά του καθήκοντα, έδωσε και δυο ασίστ. Οι μεταγραφές Ιανουαρίου έκαναν τη δουλειά τους και πάλι με τους Καρλάο και Τιάγκο να σκοράρουν.

ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΑΝ

Αλκή: Όλοι ξέρουμε ποιος είναι ο Μάατσι. Τον είδαμε αρκετές φορές και στα προηγούμενα χρόνια και οι δυνατότητες αυτού του ποδοσφαιριστή είναι πολλές. Σήμερα δεν βρέθηκε σε καλή μέρα με αποτέλεσμα να περάσει έξω με το τέλος του πρώτου ημιχρόνου

Νέα Σαλαμίνα: Δεν υπάρχει ποδοσφαιριστής που να υστέρησε. Ίσως ο νεαρός Σεργίου να μην είχε το καθαρό μυαλό (ένεκα έλλειψης εμπειριών) σε κάποιες σημαντικές φάσεις στην αρχή του αγώνα, όμως με την βοήθεια των άλλων ποδοσφαιριστών κατάφερε να αντεπεξέλθει καλά σε βαθμό που μάλλον αδικείται από τον όρο απογοήτευσαν, όμως το ταλέντο του νεαρού είναι τέτοιο που μπορεί να παίξει πολύ καλύτερα.