ΑΜΠΕΡΝΤΙΝ - ΑΠΟΛΛΩΝ 2-1: Ήττα που ανατρέπεται

Μπορεί να έχασε ο Απόλλωνας αλλά ελπίζει

Την ήττα με 2-1 γνώρισε ο Απόλλωνας στην Σκωτία. Η ομάδα του Αυγουστή δεν μπήκε καλά στο πρώτο μέρος και μόλις στο 5’ βρέθηκε πίσω στο σκορ. Το πάλεψε, όμως στο δεύτερο μέρος καθώς μέχρι το 71’ πίεσε ψηλά την Αμπερντίν και μάλιστα πέτυχε τέρμα στο 59’ με τον Ζάντερ. Στο 71’ όμως ο Σακέτι δέχθηκε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα. Στο 79’ ο Σκωτσέζοι τιμώρησαν τον Απόλλωνα με ένα δεύτερο τέρμα. Μπορεί ο Απόλλωνας να έχασε, όμως τα πάντα είναι ανοικτά στον επαναληπτικό της ερχόμενης Πέμπτης.

Α’ ημίχρονο

Δυνατά μπήκαν οι Σκωτσέζοι στο παιχνίδι. Μόλις στο 1’ κέρδισαν το πρώτο κόρνερ, το οποίο πέρασε ανεκμετάλλευτο. Στο 5’ όμως έγινε η μπαλιά στην περιοχή του Απόλλωνα και Κρίστι με γυριστή κεφαλιά άνοιξε το σκορ γράφοντας το 1-0. Στο 7’ ο Απόλλωνας έψαξε την άμεση απάντηση, όμως η διπλή προσπάθεια του Μάγκλιτσα, σταμάτησε στον αντίπαλο τερματοφύλακα. Μετά όμως από αυτή την επίθεση του Απόλλωνα η Αμπερντίν πήρε και πάλι τα πάνω της. Οι Σκωτσέζοι στα επόμενα δέκα λεπτά κέρδισαν ακόμη 3 κόρνερ, και έφτιαξαν αρκετές καλές προϋποθέσεις για τέρμα. Ο Απόλλωνας αν και πάλεψε να αντιδράσει δεν μπορούσε να φτάσει εύκολα στην περιοχή της Αμπερντίν. Είναι χαρακτηριστικό πως μόλις 33΄σημειώθηκε επόμενη φάση του Απόλλωνα. Μάλιστα ήταν ένα σουτ από το ύψος της περιοχής το οποίο δοκίμασε ο Μάγκλιτσα, όμως η μπάλα έφτασε αδύναμα στα χέρια του Λούις. Στο 41’ ο Ντα Σίλβα ήταν έτοιμος για το σουτ, όμως ο Σιάννι τον πρόλαβε την τελευταία μόλις στιγμή. Στο 44’ ο Κρίστι έκανε το σουτ από το ύψος της περιοχής, όμως η μπάλα πέρασε μόλις έξω. Αυτή ήταν και η τελευταία φάση του πρώτου ημιχρόνου με την Αμπερντίν να είναι εξαιρετική και τον Απόλλωνα να ψάχνει τα πατήματα του.

Πιο δυνατά από το πρώτο ημίχρονο μπήκε ο Απόλλωνας. Μόλις στο 48’ Σαρδινέρο έκανε ένα όμορφο γύρισμα στην περιοχή της Αμπερντίν, όμως ο Λόγκαν έδιωξε πριν από τον Μάγκλιτσα. Στο 54’ ο Ζάντερ έκανε το σουτ από μακριά, όμως η μπάλα πέρασε μόλις έξω. Στο 59’ μάλιστα ήρθε το τέρμα για τον Απόλλωνα. Ο Γιάκολιτς έδωσε ασίστ στον Ζάντερ ο οποίος με εξαιρετικό τελείωμα έγραψε το 1-1. Μάλιστα την ίδια στιγμή ο προπονητής του Απόλλωνα αποβλήθηκε για τον τρόπο πανηγύρισε. Στο επόμενο λεπτό μετά το τέρμα ο Βάλε είχε μια τεράστια απόκρουσε στην προσπάθεια του Κρίστι. Λίγα λεπτά αργότερα στο 71’ ο Σακέτι αντίκρισε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα μετά από δυνατό μαρκάρισμα σε αντίπαλο. Στο 73’ ο Στιούαρτ δοκίμασε να νικήσει τον Βάλε, όμως το σουτ του πέρασε μόλις δίπλα από τα δοκάρια του Βάλε. Στο 79’ ο Σιάννι έκανε το σουτ από μακριά και ξεγέλασε τον Βάλε γράφοντας έτσι το 2-1 για την Αμπερντίν. Στο 87’ και πάλι ο Σιαννί έκανε το σουτ από μακριά όμως η μπάλα αυτή τη φορά πέρασε έξω.

Αμπερντίν: Λούις, Λόγκαν. Σίννι, Κονσιντάιν, Ο’ Κόνορ, Ρέϊνολτς, Μακλίν, Στιούαρτ, Μέιναρντ, Μακάι, Κρίστι

Απόλλων: Βάλε, Σακέτι, Άλεξ, Πέδρο, Ζάντερ, Ρομπέρζ, Χάμπος, Σκέμπρι, Γιούστε, Σαρδινέρο, Μάγκλιτσα