Άρης-Ολυμπιακός 0-1: Τον έριξε και ελπίζει

Ο Ολυμπιακός στη Β' φάση, ο Άρης στη Β' κατηγορία

Ο Ολυμπιακός έμεινε ζωντανός και έστειλε τον Άρη στα τάρταρα, καθώς κέρδισε με 1-0 μέσα στη Λεμεσό και εξασφάλισε τη συμμετοχή του στα μπαράζ. Ο Τόρες το «χρυσό» γκολ στο 63’ και στη συνέχεια άντεξαν στην πίεση του Άρη οι παίκτες του Μιχαήλ και πέτυχαν το στόχο τους.

Η πρώτη στιγμή του αγώνα στο 4’ ήταν και αυτή που προκάλεσε τις πιο πολλές συζητήσεις στο πρώτο ημίχρονο, με ένα γκολ του Ολυμπιακού που δε μέτρησε. Ο Τιμόθεος Χριστοφή υπέδειξε ένα φάουλ, έγκαιρα πριν τελειώσει η φάση, που με βάση τα ριπλέι που είδαμε δε φαίνεται να υπάρχει. Ο Ολυμπιακός έμοιαζε πιο σίγουρος στις κινήσεις του και στο 10’ ο Σωτηρίου είχε τη μεγάλη στιγμή του σε γύρισμα του Τριμπό όμως από επίκαιρη θέση δε βρήκε τη μπάλα.

Η αλήθεια είναι πως κυριάρχησε η δύναμη σε αυτό το διάστημα του αγώνα, με αρκετά φάουλ, τέσσερις κάρτες και αδυναμία εκατέρωθεν να αναπτυχθούν. Δεν μπορούσαν να βρουν ευκαιρίες και οι μόνες επικίνδυνες καταστάσεις ήρθαν από κάποιες στημένες φάσεις. Εξαίρεση η φάση του 42’ με το πλασέ του Μαραγκουδάκη από σέντρα του Ευσταθίου που έφυγε μόλις άουτ.

Ο Ολυμπιακός έκανε αλλαγή σχεδόν με το ξεκίνημα της επανάληψης και έδειχνε πιο ομάδα μέσα στο γήπεδο. Δεν είχε τη μεγάλη φάση, αλλά φαινόταν πως είναι πιο αποφασισμένος να τα δώσει όλα. Στο 55’ έβαλε και πάλι γκολ που δε μέτρησε για επιθετικό φάουλ, αλλά επίσης το σφύριγμα ήρθε πριν το τελείωμα. Φάση που τα ριπλέι δε ξεκαθάρισαν. Η καλή στιγμή βέβαια ήρθε για τον Άρη και τον Εγγλέζου στο 61’ που μέσα από την περιοχή είδε το σουτ του να κοντράρει. Δυο λεπτά μετά, ο Ολυμπιακός μπόρεσε να βρει το γκολ που τόσο έψαχνε με την πολύ καλή πάσα του Μιγκελίτο στον Τόρες και το πλασέ του δεύτερου με τη μια.

Ο Άρης έβγαλε νεύρα μετά το γκολ, δέχθηκε κάρτες και δεν είχε καθαρό μυαλό. Ο Παναγιώτου έκανε κινήσεις με την είσοδο Ιονίτα και Φράγκου και είδε κάποιο αποτέλεσμα καθώς σε δυο περιπτώσεις οι γηπεδούχοι απείλησαν. Όμως σε αμφότερες τις περιπτώσεις ο Χίντι ήταν εκεί, Απέκρουσε το σουτ του Ιονίτα στο 79’ και την κεφαλιά του Κούσα στο 83’.

Ο Άρης πήρε λίγο τα πάνω του, πίεσε με σερί κόρνερ και φάσεις διαρκείας, με τον Ολυμπιακό να αντέχει χάρις στο Χίντι αλλά και όλους τους άλλους που έβρισκαν ένα πόδι να βάλουν για να μη πάει η μπάλα μέσα. Δόθηκαν εφτά λεπτά καθυστερήσεις, ο Άρης όμως δεν μπόρεσε να βρει τη μεγάλη φάση με αποτέλεσμα να τελειώσουν όλα για τον ίδιο.

Άρης (Παναγιώτου): Νουρεντινόφσκι, Μουλόπουλος, Ευσταθίου, Παχίπης, Μαραγκουδάκης, Τροπάροφ, Εγγλέζου(81’ Φράγκος), Πάγκαλος, Μαμμίδης(76’ Ιονίτα), Κούσας, Ταπόκο(57’ Γιούσεφ)

Ολυμπιακός (Μιχαήλ): Χίντι, Πολυκάρπου, Πεχλιβάνης, Μιγκελίτο, Τόρρες, Κάστρο(86’ Βαλικάεφ), Χριστοφίδης(52’ Παχίπης Γ.), Σωτηρίου, Ζιάμπαρης, Τριμπό(59’ Σαμάρας), Πολίτσι