Βέλγιο - Τυνησία 5-2: «Διαβολική» εμφάνιση και πρόκριση

Με πεντάρα στην επόμενη φάση το Βέλγιο

Ένα Βέλγιο για φίλημα κατάφερε με ευκολία να φθάσει στη νίκη με 5-2 επί της Τυνησίας. Μια νίκη με υπογραφή Αζάρ και Λουκάκου, μιας και σκόραραν από δυο τέρματα, και με τον Μπατσουαγί να βάζει το κερασάκι στην τούρτα στο φινάλε. Το Βέλγιο πάντως έχασε μοναδικές ευκαιρίες. Για την Τυνησία ο Μπρον και ο Καζρί μείωσαν δυο φορές στο σκορ. Με αυτή τη νίκη το Βέλγιο είναι και μαθηματικά στην επόμενη φάση, ενώ η Τυνησία θα αποχαιρετήσει την διοργάνωση μετά το παιχνίδι με τον Παναμά.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Πολύ δυνατά μπήκαν οι Βέλγοι στο παιχνίδι. Μόλις στο 2’ έγινε η μπαλιά για τον Λουκάκου, ο Μουσταφά καθυστέρησε να κάνει την έξοδο, όμως την τελευταία στιγμή πρόλαβε τον επιθετικό του Βελγίου. Στο επόμενο λεπτό το σουτ του Μεριέ έφθασε εύκολα στα χέρια του Μουσταφά. Αφού όμως οι Βέλγοι προειδοποίησαν στο 6’ κέρδισαν πέναλτι και ο Αζάρ έγραψε το 1-0 για τους «Κόκκινους Διαβόλους». Μάλιστα δεν έμειναν εκεί πίεζαν ψηλά για δεύτερο τέρμα, και στο 15’ το σουτ του Καράσκο δεν έφερε το επιθυμητό για τον ίδιο αποτέλεσμα. Στο επόμενο λεπτό έγινε το λάθος απ’ την άμυνα της Τυνησίας, ο Μέρτενς έβγαλε μόνο τον Λουκάκου και εκείνος με διαγώνιο αριστερό έκανε το 2-0. Και ενώ τα πανηγύρια δεν είχαν κοπάσει, στο 18’ οι Τυνήσιοι απάντησαν με τον καλύτερο τρόπο. Ήταν το ωραίο φάουλ του Καζρί από αριστερά με τον Μπρον να πιάνει την κεφαλιά και να γράφει το 2-1. Στο 26’ ο Λουκάκου έφυγε σε τετ α τετ, άνοιξε όμως πολύ το κοντρόλ και έχασε σπουδαία ευκαιρία για το 3-1. Δυο λεπτά αργότερα οι Βέλγοι έκρυψαν την μπάλα, όμως το σουτ του Βίτσελ βρήκε σε σώματα αμυντικών και έφυγε σε κόρνερ. Στο 33’ το σουτ του Καζρί βρήκε έτοιμο τον Κουρτουά, ενώ τρία λεπτά αργότερα ο Γιούσεφ δεν βρήκε κατάφερε να βρει στόχο. Στο 45+3’ όμως ο Μενιέ έδωσε εξαιρετική πάσα στον Λουκάκου που ωραίο τελείωμα έγραψε το 3-1.

Όπως τελείωσε το πρώτο ημίχρονο έτσι ξεκίνησε και το δεύτερο το Βέλγιο. Στο 47’ έγινε η συρτή μπαλιά απ' τον Ντε Μπρόινε, σουτ του Αλντερβάιρελντ, με τη μπάλα να φεύγει έξω. Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Αζάρ έγραψε το 4-1 μετά από μπαλιά του Αλντερβάιρελντ και αφού πέρασε και τον τερματοφύλακα της Τυνησίας. Στο 56’ ο Σασί δοκίμασε κάτι πολύ φιλόδοξο με σουτ από πολύ μακριά, όμως η μπάλα έφυγε λίγο έξω. Πέντε λεπτά αργότερα ο Καράσκο έκανε ένα απ’ τα γνωστά του σουτ με πολλά φάλτσα, όμως η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι και έφυγε λίγο έξω. Στο 66’ ο Μπάντρι γύρισε πολύ ωραία έξω απ’ την περιοχή του Κουρτουά, πυροβόλησε με μιας, όμως ο Βέλγο πορτιέρο ήταν έτοιμος. Στο 75’ ο Μπατσουαγί πέρασε τον τερματοφύλακα της Τυνησίας, έκανε και το πλασέ, όμως ο Μεριά έδιωξε προ της γραμμής του τέρματος. Τέσσερα λεπτά αργότερα ο ίδιος ποδοσφαιριστής τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι απ’ το ύψος της μικρής περιοχής και χωρίς τερματοφύλακα. Στο 81’ ο Μπατσουαγί και πάλι δεν μπόρεσε να νικήσει από κοντά τον Μουσταφά. Στο 91’ ο Μπατσουαγί σκόραρε τελικά. Κατάφερε να βρει δίχτυα και να σπάσει την κατάρα των προηγούμενων φάσεων για το 5-1. Όμως στην τελευταία φάση ο Καζρί άξιζε ένα τέρμα και μείωσε σε 5-2.

ΚΟΟΥΤΣΑΡΙΣΜΑ

Βέλγιο (Ρομπέρτο Μαρτίνεθ): Ζήτησε επιθετικό ποδόσφαιρο και γρήγορο τέρμα. Πήρε και τα δυο. Κάποια λάθη στην άμυνα έβαλαν στο παιχνίδι και πάλι τους Τυνήσιους όμως το Βέλγιο είχε απαντήσεις.

Τυνησία (Ναμπίλ Μααλού): Δεν βρέθηκαν σε καλή μέρα οι αμυντικοί, ή τουλάχιστον είχαν δύσκολο έργο. Τα γρήγορο τέρμα που δέχθηκε η ομάδα του, χάλασε όλα τα πλάνα και αυτό είχε ως συνέπεια παρά τις φιλότιμες προσπάθειες να μην μπορέσουν οι Τυνήσιοι να αντιδράσουν. Υπήρξαν και δυο αναγκαστικές αλλαγές.

ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΕΣ

Βέλγιο: Σκόραρε δυο τέρματα ο Λουκάκου και δυο Αζάρ. Ήταν οι ποδοσφαιριστές που ξεχώρισαν όπως και να το κάνουμε. Ο Λουκάκου θα μπορούσε να σκοράρει και άλλα τέρματα, όμως δεν είχε το καθαρό μυαλό για το τρίτο τέρμα. Αλλά μια θέση εδώ την αξίζει.

Τυνησία: Το πάλεψαν οι Τυνήσιοι αλλά η διαφορά ποιότητας ήταν μεγάλη. Αν πρέπει να βάλουμε ποδοσφαιριστή στην κατηγορία αυτή, είναι ο Καζρί που πραγματικά το πάλεψε αρκετά και δίκαια σκόραρε και μια φορά

ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΑΝ

Βέλγιο: Δεν απογοήτευσε κανείς απ’ την ομάδα του Βελγίου. Το σκορ είναι τέτοιο που δεν αφήνει πολλά περιθώρια

Τυνησία: Θα μπορούσαμε να γράψουμε τον Μουσταφά ο οποίος δέχθηκε τέσσερα τέρματα, όμως η αλήθεια είναι πως όταν έχεις απέναντι σου ένα Αζάρ και ένα Λουκάκου τα πράγματα είναι δύσκολα. Ο Σασί όμως είχα αδικαιολόγητα πολλά νεύρα και γι’ αυτό και θα μπει στην κατηγορία αυτή

ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ

Μια καλή διαιτησία σε ένα εύκολο παιχνίδι. Δεν έγινε το μεγάλο λάθος και γενικότερα ο Αμερικάνος διαιτητής πέρασε απαρατήρητος.

ΕΝΔΕΚΑΔΕΣ

Βέλγιο: Κουρτουά, Αλντερβάιρελντ, Μπογιάτα, Βερτόνχεν, Μενιέ, Βίτσελ, Ντε Μπρόινε, Καράσκο, Μέρτενς, Αζάρ (68' Μπατσουαγί), Λουκάκου (59' Φελάινι)

Τυνησία: Μουσταφά, Γιούσεφ, Μεριά, Μπρον (23' Ναγκουέζ), Μααλούλ, Μπάντρι, Σασί (Σλίτι), Σκίρι, Καούι, Γιούσεφ (41' Αλουανέ), Καζρί

Σκόρερς: Αζάρ (Χ2), Λουκάκου (Χ2), Μπατσουαγί / Μπρον

Κίτρινες Κάρτες: - / Σασί

Κόκκινες Κάρτες: - / -