Είχε γαλλικό κλειδί

ΑΤΛΕΤΙΚΟ-ΛΕΣΤΕΡ 1-0

Με σκόρερ τον Αντουάν Γκριζμάν από την άσπρη βούλα, η Ατλέτικο Μαδρίτης πήρε προβάδισμα πρόκρισης έναντι της Λέστερ για την ημιτελική φάση του Τσάμπιονς Λιγκ. Η Ισπανική ομάδα ήταν καταιγιστική στο πρώτο ημίχρονο, ωστόσο στο δεύτερο φάνηκε να ρίχνει ταχύτητα και να επιτρέπει στις «αλεπούδες» να παραμείνουν στο κόλπο της πρόκρισης. Η φάση του πέναλτι που έφερε το μοναδικό γκολ του αγώνα θα συζητηθεί μιας και η παράβαση στον Γάλλο φορ των γηπεδούχων, φάνηκε να γίνεται εκτός περιοχής.

Πρώτο ημίχρονο

Με επιθετικούς προσανατολισμούς ξεκίνησε την αναμέτρηση η Ισπανική ομάδα, δημιουργώντας την πρώτη υποψεία φάσης στο 2ο λεπτό με σέντρα-σουτ του Κόκε. Στο 5ο λεπτό ο ίδιος ποδοσφαιριστής τράνταξε το δεξί κάθετο δοκάρι του Σμάιχελ με σουτ εκτός περιοχής, με τον Γκρίζμαν να απειλεί για πρώτη φορά, οκτώ λεπτά αργότερα. Στο 22ο λεπτό ο Γκοντίν απομάκρυνε με κεφαλιά τη μπαλιά του Φουκς από αριστερά, ενώ τρία λεπτά αργότερα ο Οκαζάκι δεν κατάφερε να μπει στην πορεία της μπάλας και να την σπρώξει στα δίκτυα. Στο 27ο λεπτό ο Γκρίζμαν ξεκίνησε μια κούρσα πίσω από την μεσαία γραμμή και ανατράπηκε στα όρια της μεγάλης περιοχής, με το πέναλτι να υποδεικνύεται και τον Γάλλο επιθετικό να κάνει το 1-0. Μια προσπάθεια του Κόκε εκτός περιοχής δέκα λεπτά αργότερα δεν ανησύχησε τον Σμάιχελ, όπως αντίστοιχα και μια προσπάθεια του Άλμπραϊτον τον Όμπλακ, πέντε λεπτά πριν το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου.

Δεύτερο ημίχρονο

Τα ηνία της αναμέτρησης επιδίωξε να λάβει νωρίς στην επανάληψη η Ατλέτικο Μαδρίτης, χωρίς όμως να επιδεικνύει την επιθετικότητα του πρώτου ημιχρόνου. Η πρώτη επίσκεψη στην περιοχή των Άγγλων ήρθε στο 52ο λεπτό μετά από εκτέλεση κόρνερ του Καράσκο, την ίδια ώρα που ο Βάρντι φάνταζε ξεκομμένος στο αντίπαλο μισό, χωρίς στηρίγματα και τροφοδότηση. Με τη συμπλήρωση μιας ώρας παιχνιδιού οι «αλεπούδες» ζήτησαν πέναλτι αλλά το πέσιμο του Μαχρέζ δεν ξεγέλασε το Σουηδό διαιτητή, με την Ατλέτικο να απειλεί με εκτέλεση φάουλ του Κόκε στο 63ο λεπτό, την οποίαν απομάκρυνε ο Χουτ. Δέκα λεπτά αργότερα ο Κορέα ερχόμενος από τον πάγκο έφτασε κοντά στο γκολ ωστόσο δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί τη συρτή μπαλιά του Γκρίζμαν, με τους δύο τεχνικούς να προχωρούν σε μπαράζ αλλαγών, ενισχύοντας την μεσοεπιθετική τους γραμμή. Στο 83ο λεπτό ο σκόρερ του αγώνα βρέθηκε κοντά σε ένα δεύτερο γκολ ωστόσο ο Μπεναλουάν δεν του επέτρεψε να σπρώξει τη μπάλα στα δίκτυα, ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα η σέντρα του Κορέα δεν είχε αποδέκτη εντός περιοχής.

Ατλέτικο Μαδρίτης: Όμπλακ, Χουάνφραν, Γκοντίν, Σάβιτς , Λουίς , Καράσκο (65' Κορέα), Κόκε, Γκάμπι, Σαούλ, Γκρίζμαν, Τόρες (75' Τόμας)

Λέστερ: Σμάιχελ, Σίμπσον, Μπεναλουάν, Χουτ, Φουκς, Μαχρέζ, Ντρινκγουότερ, Ντιτί, Άλμπραϊτον, Οκαζάκι (46' Κινγκ), Βάρντι (77' Σλιμανί)

Διεθνή: Τελευταία Ενημέρωση