Νορβηγία - Γερμανία 0-3: «Καθάρισε» ο Μίλερ

Η Γερμανία είχε τον απόλυτο έλεγχο στο παιχνίδι

Χωρίς να δυσκολευτεί ιδιαίτερα, η Γερμανία επικράτησε με 3-0 της Νορβηγίας και έκανε ποδαρικό με το δεξί στα προκριματικά του Μουντιάλ 2018.

Μεγάλος πρωταγωνιστής του αγώνα ήταν ο Τόμας Μίλερ ο οποίος πέτυχε δυο γκολ στην 200η του εμφάνιση με το εθνόσημο. Το άλλο γκολ σημείωσε ο Κίμιχ.

Η Γερμανία είχε τον απόλυτο έλεγχο στο πρώτο ημίχρονο και κατάφερε να επιβάλει το ρυθμό της. Τα «πάντσερ» άσκησαν τεράστια πίεση στους Νορβηγούς και κατάφεραν να εξαργυρώσουν την υπεροχή τους στο 15ο λεπτό με το Μίλερ ο οποίος σκόραρε με ένα πλασέ μέσα από την περιοχή.

Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να αντιδράσουν όμως δεν μπορούσαν να διασπάσουν την πολύ καλά οργανωμένη άμυνα των Γερμανών. Οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν και 2ο γκολ στο 45’ με ένα ωραίο σουτ του Κίμιχ μέσα από την περιοχή και πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα δυο γκολ.

Στην επανάληψη δεν άλλαξε το σκηνικό. Οι Γερμανοί είχαν τον πλήρη έλεγχο του παιχνιδιού ενώ οι Νορβηγοί δεν μπορούσαν να δημιουργήσουν φάσεις μπροστά από την εστία του Νόιερ. Στο 60’ ο Μίλερ σκόραρε με κεφαλιά και πέτυχε το 2ο του προσωπικό γκολ, ανεβάζοντας το δείκτη του σκορ στο 3-0. Τα τελευταία 30 λεπτά απόκτησαν διαδικαστικό χαρακτήρα. ΤΟ 3-0 έμελλε να είναι και το τελικό αποτέλεσμα.

ΝΟΡΒΗΓΙΑ: Γιάρστεϊν, Σβένσον, Χόβλαντ, Νόρντβεϊτ, Αλισαμί, Γιόχανσεν, Τέτε, Ντιομαντέ, Μπερίσα, Χένρικσεν, Κινγκ.

ΓΕΡΜΑΝΙΑ: Νόιερ, Κίμιχ, Χέβεντες, Χούμελς, Χέκτορ, Κεντίρα, Κρόος, Μεσούτ Εζίλ, Τόμας Μίλερ, Ντράξλερ, Γκέτσε.

Τα αποτελέσματα της Κυριακής:

Σαν Μαρίνο - Αζερμπαϊτζάν 0-1 (45' Γκουρμπάνοβ)
Δανία - Αρμενία 1-0 (17' Έρικσεν)
Καζακστάν - Πολωνία 2-2 (51 και 58' Χιζνιτσένκο / 9' Καπούστκα, 35' πέν. Λεβαντόβσκι)
Λιθουανία - Σλοβενία 2-2 (32' Τσέρνις, 34' Σλίβκα / 77' Κρχιν, 93' Μπόστιαν Σέζαρ)
Σλοβακία - Αγγλία 0-1 (95' Λαλάνα)
Τσεχία - Βόρειος Ιρλανδία 0-0
Νορβηγία - Γερμανία 0-3 (15' και 60' Τόμας Μίλερ, 45' Κίμιχ)
Ρουμανία - Μαυροβούνιο 1-1 (85' Πόπα / 87' Γιόβετιτς)
Μάλτα - Σκωτία 1-5 (14' Έφιονγκ / 10', 61' πέν. και 84' Σνόντγκρας, 53' Κρις Μάρτιν, 78' Στίβεν Φλέτσερ)