Προκριματικά Μουντιάλ: Τίμησαν ήρωες και πρωτιά οι Άγγλοι

Τα αποτελέσματα της βραδιάς

Η συνάντηση ήταν ιστορική από κάθε άποψη και οι δύο ομάδες εμφανίστηκαν με νούμερα από το ένα μέχρι το 11. Η πρώτη Εθνική κόντρα στον κόσμο δεν είχε πραγματοποιηθεί επίσημα από το 2000. Και αυτό το Αγγλία-Σκωτία έπεσε πάνω στην ημερομηνία που αμφότερες τιμούν τους ήρωές τους από τους δύο Παγκόσμιους Πολέμους. Γι' αυτό το λόγο μάλιστα τόλμησαν να αψηφήσουν την νόρμα της UEFA και εμφανίστηκαν με το σχετικό σύμβολο της τουλίπας στο μαύρο περιβραχιόνιο που φόρεσαν. Μέσα σε αυτά υπήρξε και παιχνίδι. Και τα Λιοντάρια δεν είχαν καμία δυσκολία να καθαρίσουν με 3-0.

Για τη χώρα με το σούπερ αήττητο σερί σε προκριματικά (Μουντιάλ, EURO), το οποίο διευρύνθηκε στα 33 παιχνίδια (25 νίκες), όλα τα γκολ μπήκαν με το κεφάλι. Αρχικά από παίκτες της Λίβερπουλ. Ο Στάριτζ (23') έβαλε το όγδοο με το εθνόσημο και ακολούθησε ο Λαλάνα (50'), με τον Κέιχιλ (63') να βρίσκει δίχτυα έπειτα από τρία χρόνια με την Εθνική, η οποία απογειώθηκε στο +4 από την 2η του 6ου ομίλου. Εκεί ανέβηκε η Σλοβακία με το 4-0 επί της Λιθουανίας.

Ανατροπή και κορυφή η Γαλλία
Κανείς δεν κατάλαβε τι ακριβώς έκανε ο Γιορίς. Στην εκτέλεση φάουλ του Φόρσμπεργκ (54') πήρε τα ανάποδα βήματα, ξεγελάστηκε και η Γαλλία βρέθηκε να κυνηγάει στην Σουηδία στο «Σταντ ντε Φρανς». Τρία λεπτά αργότερα όμως ο Πογκμπά ισοφάρισε, όταν σε εκτέλεση φάουλ του Παγιέτ, έκανε μία περίεργη αντίθετη κίνηση και με ανάποδη κεφαλιά βρήκε δίχτυα. Η ανατροπή και το 2-1 ήρθε σε φάση διαρκείας, με τον Παγιέτ να πλασάρει και να στέλνει τους Τρικολόρ μόνους στην κορυφή του 1ου ομίλου.

Χατ τρικ ο Γκναμπρί, 8 η Γερμανία
Ο Σερζ Γκναμπρί έγινε ο πρώτος που κάνει χατ τρικ στο ντεμπούτο του με την Γερμανία μετά τον Ντίτερ Μίλερ το 1976 και τα πάντσερ διέλυσαν πολύ εύκολα με 8-0 το Σαν Μαρίνο, για να κάνουν το 4 στα 4. Προφανώς και το παιχνίδι δεν είναι άξιο σχολιασμού και μέχρι το 10’ τα πάντα είχαν τελειώσει με τους Κεντίρα (7’) και Γκναμπρί (9’) να βρίσκουν δίχτυα. Ο Έκτορ έκανε το 0-3 στο 32’ και αυτό ήταν το σκορ στο ημίχρονο. Γκναμπρί (58’, 76’) και Έκτορ (65’) συνέχισαν να σκοράουν εναλλάξ, με τον Στεφανέλι να σκοράρει σε λάθος εστία για το 0-7 στο 82’ και τον Φόλαντ να κάνει το τελικό 0-8 στο 85’.

Τεσσάρες Δανία, Β. Ιρλανδία
Το Καζαχστάν κατάφερε να κοντράρει την Δανία μόνο στο πρώτο μέρος, με τους Δανούς να φτάνουν στη νίκη με 4-1. Ο Κορνέλιους άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους στο 15’, όμως ο Σουγιουνμπάεβ με εκπληκτικό σουτ εκτός περιοχής έφερε το ματς στα ίσα. Ο Έρικσεν με πέναλτι στο 36’ έδωσε ξανά το προβάδισμα στην Δανία, με τον Άνκερσεν να κάνει το 3-1 στο 78’ και τον μέσο της Τότεναμ το τελικό 4-1 στις καθυστερήσεις. Εντυπωσιακή η Β. Ιρλανδία διέλυσε με 4-0 το Αζερμπαϊτζάν και ζευγάρωσε τις νίκες της στον όμιλο. Λάφερτι (27’) και ΜακΌλεϊ (40’) σκόραραν στο πρώτο μέρος, με τους ΜακΛόλιν (66’) και Μπραντ (83’) να ολοκληρώνουν τον θρίαμβο στην επανάληψη.

Πρώτη νίκη για Τσεχία, εύκολα η Πολωνία
Ο Κάρελ Γιάρολιμ επέλεξε πολλά νέα πρόσωπα στην Τσεχία και το ρίσκο του βγήκε, με την ομάδα του να φτάνει στην πρώτη νίκη. Δύο από τους αυτούς τους παίκτες σκόραραν, με τον Κρμέντσικ να κάνει το 1-0 στο 11’, τον Ζμρχαλ το 2-0 στο 47’ και τους Νορβηγούς να μειώσουν στο 86’ με τον Κινγκ, όμως να φεύγουν από την Πράγα με το κεφάλι σκυμμένο. Σε επεισοδιακό ματς η Πολωνία επιβλήθηκε εύκολα με 3-0 της Ρουμανίας στο Βουκουρέστι. Ο Γκροσίτσκι άνοιξε το σκορ στο 11’ με απίστευτη κούρσα, ενώ τα πάντα τελείωσαν στο τέλος με δύο γκολ του Λεβαντόφσκι (82’, 91+1’).