Μάντσεστερ Σίτι - Άρσεναλ 2-1: Η Σίτι είναι εδώ

Στους επτά η διαφορά από την πρωτοπόρο Τσέλσι

Μεγάλη νίκη με την οποία ανέβηκε στην 2η θέση (η Λίβερπουλ παίζει την Δευτέρα στην Έβερτον) και διατηρήθηκε στο -7 από την πρωτοπόρο Τσέλσι, πήρε η Σίτι στο ντέρμπι με την Άρσεναλ (2-1) στο «Εtihad».

Παρά τις ηχηρές απουσίες των Γκουντογκάν, Αγκουέρο και Φερναντίνιο αλλά και το γκολ του Γουόλκοτ μόλις το 5ο λεπτό, η ομάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα βρήκε τον τρόπο να γυρίσει το ντέρμπι στο δεύτερο ημίχρονο. Αρχικά, ο Σανέ απάντησε (47’) με την επιστροφή των δύο ομάδων από τα αποδυτήρια και στο 71’ ο Στέρλιγνκ «τούμπαρε» το ματς. Οι κανονιέρηδες, που δεν μπόρεσαν να αξιοποιήσουν τις αντεπιθέσεις τους στο πρώτο μέρος, δεν άγχωσαν ιδιαίτερα την άμυνα των γηπεδούχων στο τέλος κι έχασαν την ευκαιρία να παραμείνουν στο -6 από την κορυφή.

Μάντσεστερ Σίτι: Μπράβο, Σαμπαλέτα (46' Σανιά), Οταμέντι, Κολάροφ, Κλισί, Φερνάντο, Τουρέ, Σίλβα, Ντε Μπρόινε (84' Ιενάτσο), Σανέ (76' Νάβας), Στέρλινγκ

Άρσεναλ: Τσεχ, Μπεγιερίν, Γκαμπριέλ, Κοσιελνί, Μονρεάλ, Κοκλάν (75' Ζιρού), Τσάκα, Γουόλκοτ, Εζίλ, Ιγουόμπι (65' Όξλεϊντ-Τσάμπερλεϊν/78' Ελνένι), Αλέξις