Αγγλία: Άρσεναλ και Βενγκέρ τα έχουν περισσότερα

Η Άρσεναλ του Αρσέν Βεγκέρ στέρησε το double από την Τσέλσι του Αντόνιο Κόντε αφού επικράτησε με 2-1 στον τελικό του Γουέμπλεϊ.

Η Άρσεναλ του Αρσέν Βεγκέρ στέρησε το double από την Τσέλσι του Αντόνιο Κόντε αφού επικράτησε με 2-1 στον τελικό του Γουέμπλεϊ. Με 10 παίκτες λόγω μιας επιπολαιότητας του Μόουζες έμεινε η Τσέλσι. Σκόρερ για την Άρσεναλ ήταν ο Σάντσες και ο Ράμσεϊ. Στα 13 τρόπαια έφτασε η Άρσεναλ γεγονός που την κάνει πολυτροπαιούχο του FA Cup. Πρώτος σε κατακτήσεις του FA Cup είναι και ο Αρσέν Βεγκέρ.

Αποθέωση του ποδοσφαίρου

Το πρώτο ημίχρονο ήταν πραγματικά χάρμα ιδέσθαι, ήταν μια αποθέωση του επιθετικού ποδοσφαίρου και διαφήμιση του αθλήματος. Στο 4’ η Άρσεναλ άνοιξε το σκορ σε μια πολύ αμφιλεγόμενη φάση. Συγκεκριμένα ο Σάντσες έκλεψε την μπάλα με υποψία χεριού στη φάση και ακολούθως μπήκε στην περιοχή. Εκεί βρισκόταν και ο Ράμσεϊ που ήταν σε θέση οφσάιντ με τον Ουαλό μέσο να το καταλαβαίνει και να σταματά από την διεκδίκηση της μπάλας. Έτσι ο Σάντσες έκανε το σουτ και έκανε το 1-0 όμως ο επόπτης είχε ήδη σηκώσει το σημαιάκι του. Μετά από διαβούλευση του βοηθού με τον διαιτητή τελικά το γκολ μέτρησε και η Άρσεναλ άνοιξε το σκορ. Οι «κανονιέρηδες» συνέχισαν να πιέζουν αφού είχαν μπει καλύτερα. Στο 15’ ο Κόστα μέσα από την περιοχή έκανε σουτ με την μπάλα να κτυπά στα σώματα και να απομακρύνεται. Στην αντεπίθεση ο Κέιχιλ έκοψε σουτ του Εζίλ πάνω στην γραμμή σώζοντας την ομάδα του. Στο 19’ η Άρσεναλ ατύχησε αφού βρήκε εις διπλούν το δοκάρι πρώτα σε κεφαλιά του Γουέλμπεκ και έπειτα με τον Ράμσεϊ που αιφνιδιάστηκε και δεν κατάφερε να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα. Στο 28’ η Τσέλσι έχασε νέα φάση με τον Κόστα να τρυπώνει μεταξύ του Οσπίνα και του Χόλτινγκ να κάνει το σουτ με την μπάλα να κτυπά στο κεφάλι του Οσπίνα και να φεύγει κόρνερ. Δύο λεπτά αργότερα είχαμε νέα φάση όταν ο Γουέλμπεκ μέσα από την περιοχή έκανε το πλασέ ο Κουρτουά απέκρουσε αλλά η μπάλα πήρε πορεία προς τα δίχτυα με τον Κέιχιλ να σώζει ξανά τους «μπλε». Στο 39’ ήταν σειρά της Τσέλσι να απειλήσει ξανά, συγκεκριμένα ο Πέδρο αν και σε εξαιρετική θέση μέσα στην περιοχή έκανε πολύ άστοχο σουτ και η μπάλα έφυγε έξω. Έτσι το πρώτο ημίχρονο αφού μας χάρισε πλούσιο θέαμα έληξε με το «λίγο» 1-0.

Ξανά απόλαυση

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν και αυτό με την σειρά του πολύ καλό ωστόσο με λιγότερες φάσεις και περισσότερη δύναμη και νεύρα. Η Τσέλσι μπήκε καλύτερα στον αγώνα και στο 51’ έχασε την πρώτη της μεγάλη ευκαιρία όταν ο Μόουζες έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή με τον Οσπίνα να αποκρούει. Στο 65’ ο Μπεγερίν έκανε ένα ωραίο σουτ έξω από την περιοχή με τον Κουρτουά να σώζει την Τσέλσι. Στο 68’ ο Μόουζες έκανε αστείο θέατρο και δέχθηκε την δεύτερη κίτρινη κάρτα και αποβλήθηκε με αποτέλεσμα να κάνει το έργο της ομάδας του ακόμη πιο δύσκολο. Ωστόσο στο 76’ ο Κόστα κατάφερε να ισοφαρίσει κατεβάζοντας την μπάλα μέσα στην περιοχή και κάνοντας γυριστό σουτ. Η απάντηση από την Άρσεναλ ήταν άμεση αφού με την επανέναρξη του αγώνα ο Ράμσεϊ με κεφαλιά έκανε στο 79’ το 2-1 και έδωσε ξανά προβάδισμα στην ομάδα του. Η ομάδα του Αντόνιο Κόντε δεν τα έβαλε κάτω και στο 85’ ξανά με τον Κόστα έχασε μεγάλη ευκαιρία όμως ο Οσπίνα έσωσε την ομάδα του και της χάρισε το τρόπαιο. Έτσι το τελικό σφύριγμα βρήκε την Άρσεναλ να κατακτά το τρίτο της τρόπαιο σε 4 χρόνια και το 13ο σε 20 τελικούς γεγονός που την κάνει την πολυτροπαιούχο του θεσμού.

Άρσεναλ: Οσπίνα, Χόλντινγκ, Μερτεζάκερ, Μονρεάλ, Όξλεϊντ-Τσάμπερλεϊν (83' Κοκελίν), Μπεγερίν, Τζάκα, Ράμσεϊ, Εζίλ, Σάντσες (90' Ελνένι), Γουέλμπεκ (77' Ζιρού).

Τσέλσι: Κουρτουά, Αθπιλικουέτα, Λουίζ, Κέιχιλ, Μόουζες, Καντέ, Μάτιτς (61' Φάμπρεγας), Αλόνσο, Πέδρο (72' Γουίλιαν), Αζάρ, Κόστα (88' Μπατσουαγί)