Άϊντραχτ-Ντόρτμουντ 1-2: Ξόρκισε την κατάρα η Ντόρτμουντ!

Kαι τρεις σερί(!) χαμένοι τελικοί, δυσβάσταχτοι…

Τα Σούπερ Καπ του 2013 και του 2014 μόνο ικανά να χρυσώσουν το χάπι δεν ήταν.

Χρειαζόταν κάτι «μεγάλο».

Και ήρθε!

Η Ντόρτμουντ, στο τελευταίο, πιθανότατα, παιχνίδι του Τόμας Τούχελ στον πάγκο της, επικράτησε 2-1 της Άιντραχτ Φρανκφούρτης στον τελικό του γερμανικού Κυπέλλου και σήκωσε μέσα σε πανδαιμόνιο στο Βερολίνο την κούπα, πρώτη από τις… καλές, μετά το νταμπλ του 2012!

Μάλιστα, «ισοφάρισε» στις κατακτήσεις τους «αετούς» (4), οι οποίοι, παρότι τα έδωσαν όλα, αποδεικνύοντας ξανά ότι δεν έφτασαν τυχαία ως το τέλος, παρέμειναν χωρίς τίτλο από το 1988. Στον αντίποδα, η ομάδα του Σωκράτη Παπασταθόπουλου, που ήταν αρχηγός στο δεύτερο ημίχρονο, έπειτα από την αναγκαστική αλλαγή του Μάρκο Ρόις, πανηγυρίζει έναν τίτλο, που ήθελε πάρα πολύ, από τη στιγμή, μάλιστα, που ΚΑΙ το 2014 ΚΑΙ το 2015 ΚΑΙ το 2016 είχε χάσει το Κύπελλο, από Μπάγερν, Βόλφσμπουργκ και ξανά τους Βαυαρούς, αντίστοιχα.

Σε ό,τι αφορά το αγωνιστικό σκέλος, το παιχνίδι ήταν συναρπαστικό, με τους Βεστφαλούς να ανοίγουν το σκορ στο 8', με απίθανο γκολ του τρομερού Ντεμπελέ, που έκανε ό,τι ήθελε στον αγωνιστικό χώρο του ''Olympiastadion''. Στο 29', όμως και ενώ η Μπορούσια είχε «κάτσει» στο τέρμα του Γάλλου, «χτύπησε» ο Ρέμπιτς για το 1-1! Στο 39', δε, η Άιντραχτ κόντεψε να ξεράνει εντελώς την Ντόρτμουντ, καθώς το πλασέ του Σεφέροβιτς κατέληξε στη ρίζα του δοκαριού!

Στο δεύτερο 45λεπτο και με την είσοδο στον αγωνιστικό χώρο του Πούλισιτς, η εικόνα της ομάδας του Τούχελ άλλαξε άρδην, αφού έγινε πιο κινητική και απειλητική. Στο 63', λοιπόν, έπειτα από ΜΥΘΙΚΗ ενέργεια του Ντεμπελέ, ο Ομπαμεγιάγνκ πήγε να σκοράρει με ανάποδο «ψαλίδι», όμως ο Φαμπιάν έσωσε στη γραμμή, στέλνοντας την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι!

Για να φτάσουμε στο 66ο λεπτό. Ο Πούλισιτς κέρδισε το πέναλτι, αφού ανατράπηκε πεντακάθαρα από τον Χραντέσκι, με τον Ομπαμεγιάνγκ να μην αστοχεί από τα 11 βήματα, πετυχαίνοντας το 40ό γκολ του στη σεζόν. Στο 85', μάλιστα, είχε και δοκάρι, στη συμβολή! Τίποτα, ωστόσο, δεν άλλαξε ως το τελευταίο σφύριγμα. Η Ντόρτμουντ κράτησε το 2-1 και σήκωσε στοξν ουρανό της γερμανικής πρωτεύουσας το Κύπελλο!