Υπερθέαμα

Επικράτησε με 2-3 επί της Ρεάλ με πρωταγωνιστή τον Μέσι

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Λιονέλ Μέσι, η Μπαρτσελόνα «άλωσε» το Μπερναμπέου, νικώντας την Ρεάλ με 2-3. Δύο γκολ για τον Αργεντινό σουπερστάρ στο ματς και 500 με την φανέλα της Μπάρτσα. Το άλλο γκολ ο Ράκιτιτς με καταπληκτικό σουτ. Κασεμίρο και Χάμες τα γκολ της Ρεάλ. Με 10 παίκτες ολοκλήρωσαν το παιχνίδι οι Μαδριλένοι, λόγω αποβολής του Ράμος στο 78’ Από 75 βαθμούς οι δύο ομάδες στην βαθμολογία.

Ο αγώνας του Μπερναμπέου ξεκίνησε με την γηπεδούχο Ρεάλ να μπαίνει πολύ πιο δυνατά στο ματς. Στο 6’ ο Ρονάλντο είχε ένα πολύ καλό σουτ που απέκρουσε σταθερά ο Τερ Στέγκεν. Στο 11’, η Μπαρτσελόνα απάντησε με σουτ του Σουάρες που έφυγε μόλις άουτ. Στο 18’, η Ρεάλ έχασε σημαντική ευκαιρία με Μπενζεμά και λίγο αργότερα με Ρονάλντο και Μπέιλ. Από την άλλη, η Μπάρτσα έχασε καλή ευκαιρία με τον Σουάρες στο 19’ σε ρεσιτάλ ευκαιριών στα πρώτα 20 λεπτά. Με την συμπλήρωση του πρώτου ημιώρου στο ματς, η Ρεάλ προηγήθηκε με πλασέ του Κασεμίρο. Τέσσερα λεπτά αργότερα, η Μπαρτσελόνα ισοφάρισε με όμορφο πλασέ του Μέσι από μπαλιά του Ράκιτιτς, δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο ματς. Στο 36’ ο Τερ Στέγκεν απέκρουσε εντυπωσιακά το σουτ του Μόντριτς, ενώ στο 41’ η Μπάρτσα απάντησε με πλασέ του Μέσι που έφυγε άουτ. Οι δύο ομάδες, έτσι, πήγαν στα αποδυτήρια ισόπαλες μετά από ένα εντυπωσιακό πρώτο ημίχρονο σε φάσεις και ρυθμό.

Η επανάληψη άρχισε με γρήγορο ρυθμό και πάλι. Η Ρεάλ μπήκε πιο δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο και είχε μια πολύ καλή ευκαιρία στο 49’, όταν το σουτ του Κρόος απέκρουσε εντυπωσιακά ο Τερ Στέγκεν σε κόρνερ. Τέσσερα λεπτά αργότερα, ο Γερμανός πορτιέρο απέκρουσε ενστικτωδώς την κεφαλιά του Μπενζεμά, σώζοντας την Μπάρτσα από βεβαιη παραβίαση. Στο 56’ ο Νάβας έσωσε την Ρεάλ, αποκρούοντας το πλασέ του Πάκο Αλκάθερ. Ο Κοσταρικανός πορτιέρο έκανε το ίδιο και στο 59’ σε κεφαλιά του Πικέ. Ο Ρονάλντο έχασε τεράστια ευκαιρία στο 69’ και λίγο αργότερα ο Νάβας έσωσε την Ρεάλ σε σουτ του Σουάρες. Στο 73’ ο Ιβάν Ράκιτιτς με καταπληκτικό σουτ έβαλε μπροστά στο σκορ την Μπάρτσα. Στο 78, η Ρεάλ έμεινε με 10 παίκτες λόγω απευθείας αποβολής του Σέρχιο Ράμος για σκληρό φάουλ στον Μέσι. Η Ρεάλ, όμως, βρήκε τα ψυχικά αποθέματα να ισοφαρίσει με την χρυσή αλλαγή του Ζιντάν, τον Χάμες Ροντρίγκες στο 86’ με πλασέ. Η Μπάρτσα όμως είχε Μέσι. Στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων, μετά από γύρισμα του Άλμπα, ο Αργεντινός με πλασέ σημείωσε το 500ο του γκολ με την φανέλα της Μπάρτσα, λυτρώνοντας την ομάδα του και φέρνοντας την στην κορυφή με 75 βαθμούς, όσους έχει και η Ρεάλ.

Ρεάλ: Νάβας, Καρβαχάλ, Μαρσέλο, Ράμος, Νάτσο, Κασεμίρο, Μόντριτς, Κρόος, Μπενζεμά, Μπέιλ, Ρονάλντο

Μπαρτσελόνα: Τερ Στέγκεν, Πικέ, Ράκιτιτς, Μπουσκέτς, Ινιέστα, Σουάρες, Αλκάθερ, Άλμπα, Ρομπέρτο, Ουμτιτί, Μέσι