Βουλγαρία-Κύπρος 2-1: Τα δύο πρόσωπα δεν έφεραν το επιθυμητό αποτέλεσμα

Η εθνική μας προηγήθηκε στο «Βασίλ Λέφσκι» ωστόσο δέχθηκε εις βάρος της ανατροπή

Η υποδειγματική εικόνα της εθνικής μας στο πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης στο «Βασίλ Λέφσκι», έμεινε στα... αποδυτήρια με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να καταφέρουν να πετύχουν την ανατροπή μέσα σε ένα δεκάλεπτο και μετά από αντεπίθεση διαρκείας. Ο Κάστανος με το πρώτο του γκολ με το εθνόσημο επέτρεψε στην ομάδα του Ραν Μπεν Σιμόν να βάλει τις βάσεις για ένα σπουδαίο διπλό ωστόσο η αγωνιστική υποχώρηση και η αδυναμία διαχείρισης της ισοφάρισης στο 59ο λεπτό, οδήγησε σε κατάρρευση και μηδαμινό βαθμολογικό απολογισμό.

ΠΡΩΤΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Η πρώτη τελική προσπάθεια της αναμέτρησης εκδηλώθηκε από τους γηπεδούχους με τον Κράεφ στο 4ο λεπτό να ακροβολίζεται στο σημείο του πέναλτι, ωστόσο το γυριστό σουτ που επιχείρησε σταμάτησε στο σώμα του Μερκή. Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Κράεφ ελίχθηκε από αριστερά ωστόσο η μπαλιά του κατέληξε κόρνερ μετά από παρέμβαση του Ιωάννου, ενώ ανάλογη κατάληξη είχε και προσπάθεια του Ποπόφ στο 14ο λεπτό με τον Αρτυματά να δίνει τη λύση.

Στο 19ο λεπτό ο Σωτηρίου κέρδισε φάουλ τρία μέτρα έξω από την αντίπαλη μεγάλη περιοχή, με τον Κάστανο να το εκτελεί και να αναγκάζει τον Ίλιεφ να παραχωρήσει κόρνερ, ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Παπουλλής πάτησε περιοχή αλλά δεν κατάφερε να αξιοποιήσει την κατοχή της μπάλας. Σουτ του Δεσπόντοφ στο 23ο λεπτό κατέληξε κόρνερ μετά από παρέμβαση του Δημητρίου, με τον Κράεφ οκτώ λεπτά αργότερα να αναγκάζει τον Αβραάμ να παραχωρήσει κόρνερ μετά από σέντρα από αριστερά.

Ο Ποπόφ απείλησε με κεφαλιά στο 34ο λεπτό ωστόσο ο Παναγή ήταν σε ετοιμότητα, ενώ το ζητούμενο για την εθνική μας ήρθε στο 41ο όταν ο Αβραάμ πάτησε στην αντίπαλη περιοχή σημαδεύοντας τον Κάστανο ο οποίος με σουτ στην κίνηση έκανε το 0-1.

ΔΕΥΤΕΡΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Προϋπόθεση για ισοφάριση δημιούργησαν οι Βούλγαροι στο 50ο λεπτό με τον Κράεφ να ξεπερνά την αντίσταση του Μερκή, ωστόσο ο Κούσουλος με παρέμβαση στο ύψος της μικρής περιοχής απεσώβησε τα χειρότερα. Στη εξέλιξη της φάσης ο Παπουλλής σημάδεψε τον Σωτηρίου στην πλάτη της αντίπαλης άμυνας με τον επιθετικό της Κοπενχάγης να αστοχεί σε τετ-α-τετ με σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής.

Στο 53ο λεπτό ο Ποπόφ σκόραρε από θέση οφσάιντ με το γκολ να μην μετρά, ενώ έξι λεπτά αργότερα ο Ποπόφ με μπαλιά από δεξιά σημάδεψε τον Δεσπόντοφ ο οποίος με εξ επαφής κεφαλιά ισοφάρισε σε 1-1. Οι διεθνείς μας έδειξαν να πανικοβάλονται μετά την ισοφάριση των γηπεδούχων, ενώ νέα ολιγωρία στο δεξί άκρο καταγράφηκε στο 68ο λεπτό με τον Νεντέλεφ με σουτ στην κίνηση να κάνει το 2-1.

Στο 76ο λεπτό ο νεοεισελθόντας Χριστοφή απείλησε με απευθείας εκτέλεση φάουλ ωστόσο ο Ίλιεφ απόκρουσε, ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα μια εκτέλεση φάουλ του Αβραάμ οδήγησε σε επιθετική προσπάθεια η οποία ανακόπηκε λόγω τραυματισμού αντίπαλου αμυντικού. Μια εκτέλεση κόρνερ του Αβραάμ στο 86ο λεπτό πέρασε ανεκμετάλλευτη, όπως και μια σέντρα του Δημητρίου από δεξιά δύο λεπτά αργότερα. Στο τέταρτο λεπτό της πεντάλεπτης καθυστέρησης ο Ρουσιάς κέρδισε κεφαλιά εντός της μεγάλης περιοχής ωστόσο η μπάλα πέρασε παράλληλα με την αντίπαλη εστία.

ΔΙΑΚΡΙΘΗΚΕ

Σημείο αναφοράς της προσπάθειας της εθνικής μας στο Βασίλ Λέφσκι, ήταν το πρώτο γκολ του Γρηγόρη Κάστανου με το εθνόσημο. Ο μέσος της Γιουβέντους πήρε ψήφο εμπιστοσύνης από τον Ραν Μπεν Σιμόν και κατάφερε στο 41ο λεπτό να βρει το δρόμο προς τα αντίπαλα δίκτυα και να αποδείξει για άλλη μια φορά ότι το μέλλον προδιαγράφεται λαμπρό.

ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΕ

Κλασσική ευκαιρία προκειμένου να δώσει προβάδισμα δύο τερμάτων στην εθνική μας, απώλεσε ο Πιέρος Σωτηρίου με το ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου. Ο κεντρικός επιθετικός της Κοπενχάγης έγινε αποδέκτης κάθετης μπαλιάς από τον Φώτη Παπουλλή στο 52ο λεπτό ωστόσο δεν κατάφερε να ευστοχήσει με πλασέ από το ύψος της μεγάλης περιοχής και να ανακόψει το δυναμικό ξεκίνημα των γηπεδούχων στην επανάληψη.

ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ

Απαρατήρητος πέρασε ο Σρνταν Γιοβάνοβιτς, ο οποίος όμως έδειξε ανεκτικότητα στην προσπάθεια των γηπεδούχων να κλειδώσουν τη νίκη με κάθε τρόπο στο τελευταίο δεκαπεντάλεπτο. Οι διακοπές ήταν συχνές με Βούλγαρους ποδοσφαιριστές να πέφτουν στο γήπεδο με κάθε επαφή, μη επιτρέποντας έτσι τη διατήρηση ρυθμού στην αναμέτρηση.

Βουλγαρία (Π. Χούμπτσεφ): Ίλιεφ, Μποντούροφ, Ζάνεφ, Ποπόφ, Νεντιάλκοφ, Ποπόφ (82' Βασίλεφ), Κονσταντίνοφ, Σλάτσεφ, Νεντέλεφ, Κράεφ (56' Μιλάνοφ), Δεσπόντοφ (74' Μποζίκοφ)

Κύπρος (Μ. Σιμόν): Παναγή, Μερκής, Λαϊφης, Ιωάννου (72' Χριστοφή), Κούσουλος, Δημητρίου, Αβράαμ, Αρτυματάς, Κάστανος (66' Μαργκάσα), Παπουλλής (75' Ρουσιάς), Σωτηρίου

Διαιτητής: Σρνταν Γιοβάνοβιτς (Σερβία)

Σκόρερς: 59' Δεσπόντοφ, 68' Νεντέλεφ/41' Κάστανος

Κίτρινες κάρτες: Κονσταντίνοφ, Νεντιάλκοφ/Κούσουλος, Μαργκάσα

Γήπεδο: Βασίλ Λέφσκι