«Έβρεξε γκολ» και στον τελικό του Λιγκ Καπ η Σίτι (vid)

Περιμένει Άρσεναλ ή Τσέλσι στον τελικό η ομάδα του Γκουαρντιόλα

Πέντε τέρματα είχε ο δεύτερος ημιτελικός του Λιγκ Καπ ανάμεσα στην Μπρίστολ Σίτι και την Μάντσεστερ Σίτι, με τους «πολίτες» να προηγούνται για πολλή ώρα με σκορ ίδιο με εκείνο του πρώτου αγώνα (2-1), αλλά τους γηπεδούχους να ισοφαρίζουν δευτερόλεπτα πριν το τέλος και να δίνουν νέο ενδιαφέρον στην σειρά. Ωστόσο ο Κέβιν Ντε Μπρόινε... απεκατέστησε την τάξη και διαμορφώνοντας το τελικό 3-2 συνόδευσε την πρόκριση και με νίκη.

Η ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα, που κάθισε για 500η φορά στους πάγκους στην καριέρα του, μπήκε δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και θα μπορούσε να είχε πάρει το προβάδισμα σε δύο περιπτώσεις με τον Νταβίδ Σίλβα, ωστόσο στην μία η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι και στην άλλη επενέβη ο Λουκ Στιλ.

Ο πρώην τερματοφύλακας του Παναθηναϊκού ήταν πρωταγωνιστής και σε ακόμη μία φάση πριν το ημίχρονο, το οποίο έκλεισε με τέρμα του Λιρόι Σανέ, μετά από την επιμονή του Μπερνάρντο Σίλβα. Ο Γερμανός έκανε σουτ από μέση απόσταση, η μπάλα κόντραρε, και κατέληξε στα δίχτυα στις καθυστερήσεις.

Το δεύτερο μέρος άνοιξε με γκολ, με τον Σέρχιο Αγουέρο να τελειώνει όμορφα μια φάση στο 50' και να γράφει το 2-0 για την ομάδα του, που είδε τους γηπεδούχους να μειώνουν με εξαιρετική κεφαλιά του Πακ 14 λεπτά αργότερα. Από 'κει και πέρα οι ομάδες προσπάθησαν για αρκετή ώρα για το καλύτερο, με το φινάλε να είναι τρομερό.

Με ένα λεπτό να απομένει, ο Φλιντ βρήκε το τέρμα της ισοφάρισης για την Μπρίστολ Σίτι που ήθελε ακόμη ένα τέρμα για να στείλει το ματς στην παράταση. Ωστόσο στην αμέσως επόμενη φάση ο Κέβιν Ντε Μπρόινε έβαλε την υπογραφή του στο παιχνίδι και πετυχαίνοντας το τελικό 3-2 γιόρτασε με τον καλύτερο τρόπο την ανανέωσή του.