Εγκατέλειψε ο Νισικόρι, στα ημιτελικά ο Νόλε

Ο Κέι Νισικόρι δεν άντεξε την πίεση του Νόβακ Τζόκοβιτς, σε συνδυασμό με το πρόβλημα τραυματισμού του στον μηρό του δεξιού του ποδιού

Πιο ξεκούραστα από όσο φανταζόταν, ο Νόβακ Τζόκοβιτς πήρε την πρόκριση σήμερα για τα ημιτελικά του Αυστραλιανού Όπεν. Ούτε δυο σετ χρειάστηκε το Νο1 στην παγκόσμια κατάταξη της ΑΤΡ, για να αναγκάσει τον Κέι Νισικόρι να εγκαταλείψει με πόνους στο πόδι.

Ο Σέρβος πρωταθλητής επικράτησε με 6-1, 4-1 ret. μετά από 49 λεπτά αγώνα, με τον Ιάπωνα να φεύγει πικραμένος από τη Rod Laver Arena, αφού δεν κατάφερε να δώσει την μάχη που ο ίδιος θα ήθελε απέναντι στον Νόλε.

Επόμενος αντίπαλος του Τζόκοβιτς, ο Λούκας Πούιγ που νωρίτερα απέκλεισε τον Μίλος Ράονιτς με νίκη στα τέσσερα σετ και προκρίθηκε για παρθενική του φορά σε ημιτελικό Grand Slam διοργάνωσης. Ο Σέρβος από την πλευρά του, θα παίξει στην “4αδα” ενός Major για 34η φορά!