Είναι ο Μουρίνιο και μόλις το... γύρισε!

Ανατροπή ημερών Φέργκιουσον!

Σύμφωνα με μερίδα βρετανικών ΜΜΕ ο Ζοσέ Μουρίνιο θα καθόταν σήμερα κόντρα στη Νιούκαστλ για τελευταία φορά στον πάγκο της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, παρά το γεγονός ότι σήμερα το πρωί υπήρξε διάψευση από τη διοίκηση.

Βέβαια, μετά το πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα στο «Ολντ Τράφορντ», αυτό το σενάριο κέρδιζε όλο και περισσότερο έδαφος, αφού η Νιούκαστλ, που ακόμα δεν έχει νίκη στην Premier League είχε διαμορφώσει το 0-2 και η ούτως ή άλλως η πολύ καλή κακή φετινή Γιουνάιτεντ ήταν στα σχοινιά. Ωστόσο, στο δεύτερο ημίχρονο και ενώ κανείς δεν ξέρει τι ειπώθηκε στην ανάπαυλα, η Γιουνάιτεντ έφτασε μια μυθική ανατροπή που ήταν επιπέδου ημερών Φέργκιουσον και επικράτησε με 3-2, σκοράροντας και τα τρία της γκολ στο τελευταίο εικοσάλεπτο.

Σκόρερ για την ομάδα του Ράφα Μπενίτεθ ήταν οι Κένεντι και Μούτο στο 7’ και 10’ αντίστοιχα, με τον Ζοσέ Μουρίνιο να αναγκάζεται να βγάλει εκτός αγωνιστικού χώρου τον Μπαϊγί μόλις στο 18’, καθώς ο Ιβοριανός ήταν εκτός τόπου και χρόνου. Προσθέστε σε αυτή την κατάσταση το γεγονός ότι δεν δόθηκε πέναλτι στη Γιουνάιτεντ στη λήξη του πρώτου ημιχρόνου σε χέρι του Μούτο.

Στο δεύτερο ημίχρονο, λοιπόν, ήταν σαν να βγήκε μια διαφορετική ομάδα στον αγωνιστικό χώρο, που η συμπεριφορά της έδειχνε ότι θέλει να παίξει και για τον προπονητή της, που μέχρι τότε με την αποζημίωση στην... τράπεζα. Παρά το γεγονός, ότι οι παίκτες του Μουρίνιο έχαναν μυθικές ευκαιρίες για να πετύχουν το πρώτο γκολ, παρουσιάζονταν γεμάτοι πάθος και πεισμωμένοι για να ξαναμπούν στο ματς. Και αυτό έγινε στο 70' από το μαγικό πόδι του Μάτα, που ήρθε από τα βάθη του πάγκου.

Με εκπληκτική εκτέλεση φάουλ του Ισπανού έγινε το 1-2 και όλα άλλαξαν! Στο 76' οι Πογκμπά και Μαρσιάλ «έκρυψαν» την μπάλα και ο τελευταίος με εκπληκτικό πλασέ έγραψε το 2-2, κάνοντας το τελευταίο τέταρτο του ματς «γκραν-γκινιόλ». Η λύση τελικά βρέθηκε με ακόμα μία αλλαγή του Μουρίνιο, αφού στο 90' ο «εξαφανισμένος» τη φετινή σεζόν Σάντσες έπιασε την κεφαλιά από σέντρα του Γιανγκ, υπογράφοντας τη μεγαλειώδη ανατροπή των «κόκκινων διαβόλων».