Γιουβέντους - Μίλαν 4-0: Τεσσάρα, κύπελλο και βλέπει νταμπλ!

Η Γιουβέντους για ακόμη μια φορά είναι κυπελλούχος Ιταλίας

Σε ένα παιχνίδι με δυο πολύ διαφορετικά ημίχρονα η Γιουβέντους κατάφερε να φθάσει στην κατάκτηση του κυπέλλου. Το πρώτο ημίχρονο έληξε στο 0-0 με την Γιουβέντους όμως στο δεύτερο ημίχρονο το παιχνίδι ήταν τελείως διαφορετικό. Δυο τέρματα του Μπενατιά, ένα του Κόστα και ένα αυτογκόλ του Κάλινιτς, έφεραν το σκορ στο 4-0. Ένα ακόμη κύπελλο για τη Γηραιά Κυρία και κατευθύνεται για το νταμπλ. Μάλιστα η Γιουβέντους κατέκτησε το κύπελλο χωρίς να δεχθεί ούτε ένα τέρμα.

Δυνατά μπήκε η Γιουβέντους στο παιχνίδι. Μόλις στο 3’ του αγώνα ο Ματουιτί έβγαλε μόνο του τον Κεντίρα, ο οποίος πλάσαρε χωρίς επιτυχία τον Ντοναρούμα. Τέσσερα λεπτά αργότερα ήρθε και η απάντηση της Μίλαν με ένα δυνατό σουτ του Σούσο, το οποίο σταμάτησε ο Μπουφόν. Στο 15’ ο Ασαμόα έδωσε πάσα στον Ντιμπάλα ο οποίος με μιας σούταρε και η μπάλα έφυγε ελάχιστο έξω. Έξι λεπτά ο ίδιος παίκτης έκανε τη σέντρα σουτ με τον Ντοναρούμα να λέει και πάλι όχι. Ο ρυθμός του αγώνα είχε πέσει κάτι που βόλευε την Μίλαν. Στο 30’ ο Σούσο δοκίμασε εκ νέου το πόδι του με τον Μπουφόν να του λέει όχι. Το σουτ αυτό ξύπνησε τους παίκτες της Γιουβέντους που στο 33’ και το 34’ έχασαν δυο καλές ευκαιρίες με τους Ντιμπάλα και Κουαδράδο να μην μπορούν να σκοράρουν. Στο 39’ ο Μποναβεντούρα έπιασε το δυνατό σουτ όμως η μπάλα έφυγε ελάχιστα πάνω απ’ τα δοκάρια του Μπουφόν. Αυτή ήταν και η τελευταία καλή στιγμή στο πρώτο ημίχρονο με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το 0-0.

Με καλύτερο ρυθμό ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο. Στο 49’ ο Ντιμπάλα βρέθηκε σε καλή θέση στην περιοχή, έκανε το σουτ με τον Ντοναρούμα να του λέει όχι. Έξι λεπτά αργότερα και μετά από δυνατό σουτ του Ντιμπάλα ο Ντοναρούμα έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ. Απ’ το κόρνερ ο Μπενατιά έπιασε μόνος και αμαρκάριστος την κεφαλιά, νίκησε τον Ντοναρούμα και έγραψε το 1-0. Στο 60’ ο Ντιμπάλα πέρασε από τέσσερις ποδοσφαιριστές της Μίλαν, έκανε και το δυνατό σουτ, με τον πορτιέρο της Μίλαν να διώχνει σε κόρνερ. Απ’ το κόρνερ ο Κόστα έκανε το σουτ ο Ντοναρούμα έχασε τη μπάλα απ’ τα χέρια και κατέληξε στα δίχτυα για το 2-0. Η Γιουβέντους ξεθάρρεψε και έψαχνε μανιωδώς και τρίτο τέρμα. Στο 64’ και μετά από κόρνερ έγινε η κεφαλιά με τον Ντοναρούμα, να χάνει τη μπάλα απ’ τα χέρια του και ο Μπενατιά από κοντά με πλασέ έγραψε το 3-0. Η Μίλαν δεν έδειχνε πως μπορεί να αντιδράσει. Στο 70’ όμως έχασε μια καλή ευκαιρία, όταν ο Κάλινιτς έκανε τη μπαλιά, η μπάλα βρήκε στον Ματουιτί και κατέληξε στο δοκάρι. Στο 75’ όμως ήρθε το 4-0 για την Γιουβέντους. Αυτή τη φορά με αυτογκόλ του Κάλιντις, έπειτα από κόρνερ της Γιούβε. Αυτό ήταν και το κερασάκι στην τούρτα, με την Μίλαν να τα έχει χαμένα. Δυο λεπτά αργότερα ο Λοκατέλι έκανε το δυνατό σουτ με τον Μπουφόν να λέει όχι, και στην επαναφορά ο Μπορίνι με πλασέ έψαξε το τέρμα, όμως ο μεγάλος Τζίτζι Μπουφόν είπε και πάλι όχι.

Γιουβέντους (Αλέγκρι): Μπουφόν, Μπενάτια, Πιάνιτς, Κεντίρα, Κουαδράδο, Ντιμπάλα (83' Ιγκουαΐν), Κόστα, Ματουιτί, Μπαρτζάλι, Μάντζουκιτς, Ασαμόα

Μίλαν (Γκατούζο): Ντοναρούμα, Καλάμπρια, Μποναβεντούρα, Σούσο (68' Μπορίνι), Τσαλχάνογλου, Ρομανιόλι, Μπονούτσι, Κουρτόνε (62' Κάλινιτς), Ροντρίγκεζ, Λοκατέλι (80' Μοντολίβο), Κεσιέ

Σκόρερς: Μπενατιά (Χ2), Κόστα, Κάλινιτς (αυτ.) / -

Κίτρινες Κάρτες: Κόστα / Καλάμπρια

Κόκκινες Κάρτες: - / -