Ισπανία: Επέστρεψε στον θρόνο της η Ρεάλ

Ύστερα από πέντε χρόνια, η Ρεάλ Μαδρίτης είναι ξανά πρωταθλήτρια Ισπανίας

Πρωταθλήτρια Ισπανίας για 33η φορά στην ιστορία της αναδείχθηκε η Ρεάλ Μαδρίτης, η οποία επικράτησε με 2-0 της Μάλαγα στο «Λα Ροσαλέδα» για την τελευταία αγωνιστική της Πριμέρα Ντιβίζιον. Οι Μαδριλένοι επέστρεψαν στον θρόνο τους μετά από πέντε ολόκληρα χρόνια.

Η Ρεάλ μπήκε πολύ δυνατά στο ματς και μόλις στο 2ο λεπτό άνοιξε το σκορ. Ο Ίσκο έβγαλε κάθετα στον Ρονάλντο, που απέφυγε και τον Καμενί και σε κενό τέρμα έκανε το 0-1. Στο 29’ ο Νάβας είπε όχι σε σουτ του Ρεθιο και στο 55’ μετά από κόρνερ ο Μπενζεμά από κοντά με πλασέ έκανε το 0-2.

ΜΑΛΑΓΑ: Καμενί, Ερνάντες, Τόρες, Καμάτσο, Ρίτσα, Βιλανουέβα, Κέκο (60’ Κάστρο), Τζόνι (72’ Ντούντα), Ρέθιο, Φορνάλς, Σάντρο (69’ Ντίας)

ΡΕΑΛ: Νάβας, Βαράν, Μαρσέλο, Ντανίλο, Ράμος, Μόντριτς, Κασεμίρο (66’ Κόβασιτς), Κρόος, Μπενζεμά (73’ Μοράτα), Ίσκο (66’ Χάμες Ροντρίγκες), Ρονάλντο

Νίκη χωρίς αντίκρισμα πέτυχε η Μπαρτσελόνα η οποία επικράτησε με 4-2 της Εϊμπάρ στο Καμπ Νου και τερμάτισε στη δεύτερη θέση.

Απόλυτο σοκ για την Μπαρτσελόνα καθώς μόλις στο 8ο λεπτό ο Κάπα σέντραρε από δεξιά και ο Ινούι με σουτ στο 2ο δοκάρι έκανε το 0-1.Κι ενώ η Μπάρτσα πίεζε, στο 61’ ο Ινούι με όμορφο σουτ, έκανε το 0-2, ενώ στο 63’ ο Νεϊμάρ από αριστερά πλάσαρε στο δοκάρι και κατά λάθος ο Χουνκάρ πέτυχε αυτογκόλ για το 1-2.

Στο 70’ η Μπαρτσελόνα κέρδισε πέναλτι (ανύπαρκτο) αλλά ο Γιοέλ απέκρουε την εκτέλεση του Μέσι και στο 73’ ο Σουάρες με κεφαλιά έκανε το 2-2.Στο 75’ ο Κάπα έκανε πέναλτι και αποβλήθηκε και ο Μέσι αυτή τη φορά νίκησε τον Γιοέλ για το 3-2. Στο 90+1’ ο Μέσι έκανε τρομερή ενέργεια και με πλασέ από οντά διαμόρφωσε το 4-2.

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ: Τερ Στέγκεν, Μαρλόν, Άλμπα, Ουμτιτί, Ινιέστα, Ράκιτιτς (71’ Αλκάθερ), Μπούσκετς, Σέρχι Ρομπέρτο (46’ Γκόμες), Μέσι, Σουάρες, Νεϊμάρ

ΕΪΜΠΑΡ: Γιοέλ, Αρμπίγια, Λεζεν, Χουνκά, Ινούι, Γκαρθία, Πένια (68’ Λεόν), Κίκε, Ενρίχ (77’ Γκάλβες), Κάπα, Εσκαλάντε

Έτσι κάλυψε τις δυο αποψινές αναμετρήσεις η ιστοσελίδα μας:

22:45 Πετυχαίνει και τέταρτο γκολ η Μπάρτσα με τον Μέσι, 4-2.

22:30 Ο Μέσσι σκοράρει από την άσπρη βούλα και ολοκληρώνει την ανατροπή, 3-2.

22:29 Πέναλτι για τη Μπάρτσα. Αποβάλλεται ο Κάπα με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Συνεχίζει με 10 παίκτες η Εϊμπάρ.

22:28 Ισοφαρίζει η Μπαρτσελόνα με τον Σουάρες, 2-2.

22:23 Η Μπαρτσελόνα μειώνει σε 2-1 χάρη στο αυτογκόλ του Τζούνγκα στο 63ο λεπτό.

22:20 Η Εϊμπάρ πετυχαίνει και δεύτερο γκολ στο 61’ με τον Ινούι και προηγείται πλέον με 2-0!

22:13 Η Ρεάλ Μαδρίτης πετυχαίνει και δεύτερο γκολ στο 55ο λεπτό με τον Καρίμ Μπενζεμά, ο οποίος ανεβάζει το δείκτη του σκορ στο 2-0. Οι Μαδριλένοι «κλειδώνουν» το διπλό που ισοδυναμεί με την κατάκτηση του τίτλου.

22:03: Έναρξη δευτέρου μέρους σε Καμπ Νου και  «Λα Ροσαλέδα». Η Ρεάλ Μαδρίτης βρίσκεται 45 λεπτά μακριά από την κατάκτηση του πρωταθλήματος. Στη Μαδρίτη έχουν αρχίσει ήδη τα πανηγύρια.

21:45 Ημίχρονο. Μάλαγα-Ρεάλ 0-1 και Μπαρτσελόνα-Εϊμπάρ 0-1.

21:30 Δεν έχει αλλάξει κάτι σε «Καμπ Νου» και  «Λα Ροσαλέδα». Η Ρεάλ προηγείται με 1-0 της Μάλαγα χάρη στο γκολ του Κριστιάνο ενώ η Μπάρτσα χάνει με 1-0 από την Εϊμπάρ. Με βάση τα μέχρι στιγμής αποτελέσματα, η Ρεάλ ανεβαίνει στους 93 βαθμούς και η Μπάρτσα μένει στους 87.

21:07 Εξανεμίζονται οι ελπίδες της Μπάρτσα για τον τίτλο μετά το γκολ της Ρεάλ. Δεν φτάνει όμως μόνο αυτό, οι «μπλαουγκράνα» χάνουν μέσα στην έδρα τους από τον Εϊμπάρ με 1-0 χάρη στο γκολ του Ινούι στο 7ο λεπτό.

21:05 Η Ρεάλ Μαδρίτης ανοίγει το σκορ μόλις στο 2ο λεπτό με τον Κριστιάνο Ρονάλντ μετά από ασίστ του Ίσκο. Το γκολ του CR7 φέρνει τους Μαδριλένους μια ανάσα από τον τίτλο!

21:00 Ξεκίνησαν οι αναμετρήσεις.

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ – ΕΪΜΠΑΡ 4-2 (63' Τζούνγκα (αυτ), 73' Σουάρες, 76' και 92' Μέσι - 7' και 61' Ινούι)

ΜΑΛΑΓΑ – ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ 0-2 (2' Ρονάλντο, 55' Μπενζεμά)