Ισπανία: Νίκησε και έπιασε την Ατλέτικο η Σεβίλλη

Η Θέλτα ολοκλήρωσε το παιχνίδι με δέκα παίκτες

Η Σεβίλλη έστω και δύσκολα κατόρθωσε να επικρατήσει 2-1 της Θέλτα κι έτσι κατάφερε να πιάσει στους 68 πόντους την Ατλέτικο που ηττήθηκε από την Βιγιαρεάλ. Οι Σεβιγιάνοι επιδιώκουν το απευθείας εισιτήριο που δίνει η 3η θέση για τους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ προηγήθηκαν στο 49ο λεπτό με τον Κορέα, αλλά τέσσερα λεπτά αργότερα ο Ιάγκο Άσπας ισοφάρισε για τους Γαλικιανούς, με εύστοχο χτύπημα πέναλτι που κέρδισε ο Γκουιντέτι, από τον Λενγκλέτ.

Η Σεβίλλη απέκτησε το αριθμητικό πλεονέκτημα στο 56ο λεπτό, όταν ο Ερνάντεζ πήρε την δεύτερη κίτρινη κάρτα. Οι δύο αλλαγές του Σαμπάολι, ο Νασρί με τον Μπεν Γιεντέρ συνδυάστηκαν για το 2ο γκολ στο 79’ με τον σκόρερ να έχει περάσει στο ματς τρία λεπτά νωρίτερα στη θέση του Γιόβετιτς.

Η Αλαβές και η Εϊμπάρ σε ματς που τελείωσε νωρίτερα ήρθαν ισόπαλες χωρίς τέρματα, με τους φιλοξενούμενους να έχουν πλέον 51 πόντους και να βρίσκονται στην 8η θέση.