Ισπανία: Χαρίζει το πρωτάθλημα στη Ρεάλ ο Κριστιάνο

Αγκαλιά με την επιστροφή της στον ισπανικό θρόνο είναι η Ρεάλ Μαδρίτης! Με δύο γκολ του Κριστιάνο… που άνοιξαν το δρόμο, η βασίλισσα επικράτησε 4-1 της Θέλτα και απέχει... ελάχιστο από το πρωτάθλημα!

Δεν χάνεται αυτό το πρωτάθλημα για τη Ρεάλ Μαδρίτης!

Με μπροστάρη τον Κριστιάνο Ρονάλντο, η βασίλισσα επικράτησε στην εξ αναβολής αναμέτρηση της Θέλτα με σκορ 4-1 και είναι αγκαλιά με τον τίτλο, μία αγωνιστική πριν το τέλος.

Κι αυτό γιατί οι Μαδριλένοι βρίσκονται στο +3 από την Μπαρτσελόνα και τους αρκεί απλώς ένας βαθμός στην έδρα της Μάλαγα για να στεφθούν πρωταθλητές ύστερα από πέντε χρόνια!

Τα δύο πρώτα γκολ της Ρεάλ (10’ και 48’) είχαν την υπογραφή δύο συγκεκριμένων ανθρώπων. Ίσκο δημιουργός, Ρονάλντο εκτελεστής και 0-2 οι φιλοξενούμενοι, έχοντας κάνει το πλέον αποφασιστικό βήμα για το τρίποντο. Αν και ο Άσπας αποβλήθηκε στο 62’, εντούτοις επτά λεπτά αργότερα ο Γκουιντέτι κατάφερε να μειώσει και να δώσει νέο ενδιαφέρον στον αγώνα. Βέβαια, έδωσε νέο ενδιαφέρον για μόλις… ένα λεπτό! Διότι με τη σέντρα, οι Μαδριλένοι βγήκαν φουλ στην επίθεση, ο Μαρσέλο σέντραρε από τα αριστερά και ο Μπενζεμά έσπρωξε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-3. Στο 88’, ο Κρόος έβαλε το… κερασάκι στη τούρτα, διαμορφώνοντας το τελικό 1-4, που φέρνει τη Ρεάλ μία «ανάσα» από την επιστροφή στο θρόνο!