Λεβάντε-Ρεάλ 2-2: «Εθισμένη» στις γκέλες η «βασίλισσα»

Δεν μπορεί να σηκώσει κεφάλι η Ρεάλ που κόλλησε στο 2-2 στην έδρα της Λεβάντε

Δεν μπορεί να βγει από το αγωνιστικό της τέλμα η Ρεάλ με τίποτα. Η «βασίλισσα» κόλλησε στο 2-2 στη έδρα της Λεβάντε που βρίσκεται στην τελευταία πεντάδα της βαθμολογίας και αν συνεχίσει έτσι η είσοδος στην τετράδα δεν θα είναι εύκολη.

Ο Ζιντάν για πρώτη φορά φέτος είχε στη διάθεσή του όλους τους βασικούς του παίκτες και ξεκίνησε με το περσινό 4-3-3. Παρότι το πρώτο δεκάλεπτο δεν ήταν καλό για τη Ρεάλ, στο 11’ ο Ράμος με κεφαλιά μετά από κόρνερ, έκανε το 0-1. Όμως στο 80’ ο Μοράλες βγήκε μόνος με τον Νάβασμ εκείνος του είπε όχι και σε δεύτερο χρόνο ο Μπόατενγκ με μακρινό πάλε έκανε το 1-1.

Στο 56’ το σουτ του Ρονάλντο κόντραρε τον Λέρμα, ο οποίος έφυγε στην κόντρα στο επόμενο λεπτό και νικήθηκε από τον Νάβας. Στο 64’ ο Όιερ είπε όχι σε σουτ του Ρονάλντο, όπως έκανε και στο 73’ σε σουτ του Ίσκο και στο 74’ πραγματοποίησε απίθανη επέμβαση σε κεφαλιά του Ράμος. Και τελικά σρο 81’ ο Πόστιγο έκανε λάθος, ο Μπενζεμά έδωσε από δεξιά στον Ίσκο που από το πέναλτι έκανε το 1-2 με σουτ. Στο 86’ ο Ρόζερ έχασε το άχαστο με κεφαλιά από το μισό μέτρο και στρο 89’ ο Πατσίνι βγήκε απέναντι στον Νάβας, τον πλασάρε κι έκανε το 2-2, παρά την προσπάθεια του Κοσταρικανού.

ΛΕΒΑΝΤΕ: Όιερ, Πόστιγο, Ρομπέρ, Λούνα, Κόκε, Ντουκουρέ, Μοράλες, Λούκιτς, Λέρμα (68’ Ρόζερ), Ίβι Λόπεθ (77’ Πατσίνι), Μπόατενγκ (60’ Ζάσον)

ΡΕΑΛ: Νάβας, Ράμος, Μαρσέλο, Καρβαχάλ, Βαράν, Μόντριτς, Κρόος (90’ Λούκας Βάσκεθ), Κασεμίρο, Μπενζεμά, Ρονάλντο (82’ Ασένσιο), Μπέιλ (65’ Ίσκο)