Λίβερπουλ - Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 3-1: Η Λίβερπουλ στην κορυφή με χρυσή αλλαγή τον Σακίρι! (vid)

Πολύ μεγάλη νίκη για την ομάδα του Κλοπ

Τεράστια νίκη για τη Λίβερπουλ, επικράτησε εύκολα με 3-1 της τραγικής σήμερα Γιουνάιτεντ, χάρις τα γκολ των Μανέ και Σακίρι που σκόραρε δύο και επιστρέφει στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα παρά τη χθεσινή νίκη της Σίτι. Με τη νίκη της αυτή απέναντι στην αιώνια της αντίπαλο, ομάδα του Κλοπ πάει στο +19 από την 6η Γιουνάιτεντ.

Α' ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Επιθετική ήθελε ο Κλοπ την ομάδα του και αυτό έπραξαν από το 1ο λεπτό οι ποδοσφαιριστές του, με την Λίβερπουλ να ξεκινάει πολύ καλύτερα και να πρεσάρει ψηλά και αποτελεσματικά την κάπως μουδιασμένη Γιουνάιτεντ στα πρώτα λεπτά του ντέρμπι. Οι γηπεδούχοι είχαν τις πρώτες καλές στιγμές του αγώνα κυρίως με τον Φιρμίνο, ενώ έφτασαν μέχρι και το 72% στην κατοχή της μπάλας. Στο 24ο λεπτό όμως η Λίβερπουλ κατάφερε να κάμψει την αντίσταση της αντιπάλου της, με τον Φαμπίνιο να βγάζει εξαιρετική μπαλιά στον Μανέ και αυτός αρχικά να κατεβάζει και να πλασάρει τον Ντε Χέα για το 1-0. Από εκείνο το σημείο και μετά, οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να διπλασιάσουν τα τέρματα τους, ωστόσο στο 34ο λεπτό η μεγάλη γκάφα του Άλισον από την σέντρα του Λουκάκου, έδωσε τη δυνατότητα στον Λίνγκαρντ να ισοφαρίσει για τους «Κόκκινους Διαβόλους», διαμορφώνοντας το 1-1 που ήταν και το σκορ του 1ου ημιχρόνου.

Β' ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Δυνατά ξεκίνησε και το 2ο ημίχρονο με τη Λίβερπουλ να καταγράφει την πρώτη καλή ευκαιρία, με τον Φιρμίνο ο οποίος αφού τα έβαλε με 4 ποδοσφαιριστές της Γιουνάιτεντ, σούταρε αλλά ο Ντε Χέα απέκρουσε εντυπωσιακά κρατώντας το 1-1. Η Λίβερπουλ συνέχισε να πιέζει και είχε κάποια μακρινά σουτ από τους Κλάιν και Λόβρεν χωρίς όμως να απειληθεί η εστία του Ντε Χέα. Στη συνέχεια η Γιουνάιτεντ προσπάθησε να ισορροπήσει το παιχνίδι χωρίς όμως να έχει κάποια καλή στιγμή. Παρ’ όλα αυτά η καλύτερη σήμερα Λίβερπουλ έφτασε στο 2-1 στο 73ο λεπτό με τη χρυσή αλλαγή του Κλοπ, Ξέρνταν Σακίρι, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε τις κόντρες από τη σέντρα του Μανέ, έκανε το σουτ και η μπάλα αφού πρώτα βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι, κατέληξε στα δίχτυα του ανήμπορου Ντε Χέα. Ακολούθως η Γιουνάιτεντ έδειχνε σαν να είχε ρίξει «λευκή πετσέτα» και στο 80’ ο ήρωας του αγώνα, Σακίρι έκανε και το 3-1 με το σουτ του να κοντράρει στον Μπαϊγί και να καταλήγει στα δίχτυα. Τα τελευταία λεπτά ήταν απλά διαδικαστικά, με την Λίβερπουλ να επιστρέφει στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΕΣ

Λίβερπουλ: Ήταν όλοι τους εξαιρετικοί και ειδικά η χρυσή αλλαγή του Κλοπ, Σακίρι ο οποίος σκόραρε τα 2 από τα 3 γκολ της ομάδας του. Πολύ καλοί επίσης οι Φαμπίνιο και Φιρμίνο, όπως και οι Μανέ, Σαλάχ

Μαν. Γιουνάιτεντ: Μόνο οι Λίνγκαρντ και Μπαϊγί ξεχώρισαν για την ομάδα του Μουρίνιο, η οποία δεν απείλησε στο περισσότερο διάστημα της αναμέτρησης την εστία του Άλισον

ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΑΝ:

Λίβερπουλ: Η τεράστια γκάφα του Άλισον στην μοναδική απειλητική στιγμή των φιλοξενούμενων ήταν το μοναδικό αρνητικό στοιχείο για την εξαιρετική σήμερα Λίβερπουλ.

Μαν. Γιουνάιτεντ: Απογοητευτικοί όλοι τους, με τον Λουκάκου να κάνει ένα από τα χειρότερα του παιχνίδια

ΚΟΟΥΤΣΑΡΙΣΜΑ:

Λίβερπουλ (Κλοπ): Πολύ καλή και επιθετική η προσέγγιση του Γερμανού τεχνικού, δικαιώθηκε με την είσοδο του Σακίρι στο γήπεδο, ο οποίος είναι δίκαια ο ήρωας του ντέρμπι

Μαν. Γιουνάιτεντ (Μουρίνιο): Λανθασμένη η προσέγγιση του αγώνα από τον Πορτογάλο, ήταν πολύ «άχρωμη» η ομάδα του, δεν βλέπει «φως στο τούνελ» η Γιουνάιτεντ με τον Ζοζέ στον πάγκο.

ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ (Martin Atkinson): Πολύ καλή η διαιτησία του Άγγλου, δεν αντιμετώπισε δύσκολες φάσεις

ΕΝΔΕΚΑΔΕΣ:

Λίβερπουλ (Κλοπ): Άλισον, Κλάιν, Φαν Ντάικ, Λόβρεν, Ρόμπερτσον, Κεϊτά (Σακίρι 69'), Βαϊνάλντουμ, Φαμπίνιο, Σαλάχ, Μανέ (Χέντερσον 84'), Φιρμίνο

Μαν. Γιουνάιτεντ (Μουρίνιο): Ντε Χέα, Νταλότ (Φελαϊνί 46'), Μπαϊγί, Λίντελοφ, Νταρμιάν, Ερέρα (Μαρσιάλ 79'), Μάτιτς, Ράσφορντ, Λίνγκαρντ (Μάτα 84'), Γιανγκ, Λουκάκου

Σκόρερς: Μανέ, Σακίρι (2) / Λίνγκαρντ

Κίτρινες Κάρτες: -/ Νταλότ, Λουκάκου