Λονδρέζικη υπόθεση!

ΑΡΣΕΝΑΛ-ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΣΙΤΙ 2-1

Μεγάλη νίκη της Άρσεναλ επί της Μάντσεστερ Σίτι με ανατροπή στον ημιτελικό του κυπέλλου Αγγλίας με 2-1. Μονρεάλ και Σάντσες οι σκόρερ της ομάδας του Αρσέν Βενγκέρ. Η Σίτι προηγήθηκε με τον Αγκουέρο, αλλά δεν ήταν αρκετό. 20ος τελικός για την Άρσεναλ και ο 9οςτου Βενγκέρ. Συναντούν την Τσέλσι στον τελικό οι "κανονιέρηδες".

Ο αγώνας στο Λονδίνο ξεκίνησε με γρήγορο ρυθμό εκατέρωθεν. Η Σίτι μπήκε πολύ καλύτερα στο ματς, ελέγχοντας τον ρυθμό και την κατοχή της μπάλας. Μέσα σ’ ένα λεπτό με την συμπλήρωση του πρώτου τέταρτου οι δύο ομάδες έχασαν πολύ καλές ευκαιρίες με κεφαλιές των Ζιρού και Σίλβα, αντίστοιχα. Στο 23’ ο Στέρλινγκ εισήλθε στον αγωνιστικό χώρο αντί του τραυματία Σίλβα και τρία λεπτά αργότερα έχασε μια καλή ευκαιρία να ανοίξει το σκορ. Οι «πολίτες» συνέχιζαν να είναι πιο επιθετικοί στο ματς, εξασκώντας πίεση στην ομάδα του Βενγκέρ, χωρίς όμως να βρουν την ξεκάθαρη ευκαιρία. Από την άλλη, η Άρσεναλ αγωνιζόταν με τρεις στην άμυνα και δυσκολευόταν πάρα πολύ να δημιουργήσει. Στο 41’, το σουτ του Στέρλινγκ φάνηκε να περνά την γραμμή τέρματος, όμως ο διαιτητής αποφάσισε πως η αρχική σέντρα του Σανέ πήγε άουτ πριν το σουτ του Άγγλου διεθνή. Μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, δεν σημειώθηκε κάτι άλλο αξιόλογο και οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια ισόπαλες χωρίς τέρματα.

Η επανάληψη άρχισε και πάλι με πολύ γρήγορο ρυθμό. Ο Οταμέντι με κεφαλιά στο 51΄έχασε την πρώτη καλή ευκαιρία του δευτέρου ημιχρόνου. Οι «κανονιέρηδες» του Αρσέν Βενγκέρ ήταν εμφανώς καλύτεροι και με περισσότερη επιθετικότητα. Στο 62’, οι «πολίτες» του Γκουαρντιόλα άνοιξαν το σκορ με έξοχο πλασέ του Αγκουέρο από μακρινή μπαλιά του Τουρέ. Η Άρσεναλ προσπάθησε να αντιδράσει μετά το γκολ και τα κατάφερε στο 72’ με τρομερό σε δύναμη πλασέ του Μονρεάλ μέσα από την περιοχή. Στο 79, ο Τουρέ με εκπληκτικό βολέ «σημάδεψε» το δοκάρι του Τσεχ, χάνοντας ανεπανάληπτη ευκαιρία για την ομάδα του Γκουαρντιόλα. Στο 82’, ο Φερναντίνιο με κεφαλιά τον «μιμήθηκε» σημαδεύοντας για δεύτερη φορά σε σύντομο χρονικό διάστημα το δοκάρι. Στο 86’, ο Ουέλμπεκ έχασε μεγάλη ευκαιρία με σουτ να δώσει τη νίκη στην ομάδα του. Παρά την θέληση και των δύο ομάδων για την νίκη στα 90 λεπτά, η ισοπαλία «σφράγισε» τις προσπάθειες τους και έτσι οδηγηθήκαμε στην ημίωρη παράταση.

Η παράταση άρχισε με αργό ρυθμό, αφού και οι δύο ομάδες έμοιαζαν αρκετά κουρασμένες. Στο 97’, ο νεαρός Χόλντινγκ με κεφαλιά από κόρνερ του Οζίλ έστειλε την μπάλα μόλις άουτ. Η Άρσεναλ επέμεινε για το γκολ και τα κατάφερε στο 101, με πλασέ του Σάντσες από κοντά μετά από φάση διαρκείας. Στο τελευταίο λεπτό του πρώτου ημιχρόνου της παράτασης, μάλιστα, ο Ουέλμπεκ έχασε τεράστια ευκαιρία με κεφαλιά να διευρύνει τον δείκτη του σκορ.

Το δεύτερο μέρος της παράτασης ξεκίνησε με την Σίτι να πιέζει και να χάνει τεράστια ευκαιρία με τον Ντελφ στο 110’. Ο Ντε Μπρόινε στο 114’ είχε ένα εξαιρετικό σουτ από πλάγια που κατέληξε άουτ. Η Σίτι πίεσε αλλά η Άρσεναλ άντεξε και πήρε την πολυπόθητη πρόκριση για τον τελικό, όπου θα αντιμετωπίσει την Τσέλσι. Από την άλλη, η Σίτι μένει χωρίς τρόπαιο στην πρώτη χρονιά του Πεπ Γκουαρδιόλα στην Αγγλία.