Μαν. Σίτι-Λίβερπουλ 5-0: Σκόρπισε τους «Reds» στους πέντε ανέμους

Το 5-0 της Σίτι επί της Λίβερπουλ τα λέει όλα

Με το εμφατικό 5-0 επικράτησε η Σίτι της Λίβερπουλ. Η ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα καθάρισε εύκολα το παιχνίδι και είναι χαρακτηριστικό πως αν Μινιολέ δεν ήταν εκεί το σκορ θα ήταν πολύ μεγαλύτερο. Τα πάντα κρίθηκαν στο παιχνίδι όταν στο 37’ ο Μανέ δέχθηκε απευθείας κόκκινη κάρτα για κτύπημα του στον αντίπαλο τερματοφύλακα. Μέχρι εκείνο το λεπτό το σκορ ήταν 1-0 για την Σίτι. Από εκεί και πέρα όμως οι κόκκινοι δεν κατάφεραν να βγουν μπροστά, ενώ αντίθετα η Σίτι έφτανε με ευκολία στην εστία του Μινιολέ και κάθε της φάση μύριζε τέρμα. Το 5-0 όπως γράψαμε και πριν τα λέει όλα

Α' ημίχρονο

Δυνατά μπήκαν οι δυο ομάδες στο παιχνίδι. Μόλις στο 2’ η Λίβερπουλ κέρδισε ένα κόρνερ το, οποίο όμως πέρασε ανεκμετάλλευτο. Δυο λεπτά αργότερα ο Χεσούς πήρε την κεφαλιά, με την μπάλα να περνά έξω. Στο 7’ και σε μια κόντρα της Σίτι, ο Ντε Μπρούινε έκανε το σουτ από το ύψος της περιοχής, με τον Μινιολέ όμως να σώζει. Πέντε λεπτά αργότερα ο Φερναντίνιο έκανε ένα ωραίο, έντεχνο σουτ, όμως και πάλι ο Μινιολέ είπε όχι. Στο 15’ ο Χέντερσον έκανε μια μαγική μπαλιά, ο Φιρμίνιο προσπάθησε να δώσει δίπλα στον Μανέ την μπάλα όμως ο Έντερσον διάβασε σωστά τη φάση. Στο 22’ ο Σαλάχ έφυγε με ταχύτητα από δεξιά, έκανε το εξωτερικό πλασέ με τη μπάλα να φτάνει στον Έντερσον. Στο 24’ όμως ο Ντε Μπρούινε έδωσε μια απίστευτη πάσα στον Αγουέρο, που έφυγε και από τον Μινιολέ και σκόραρε σε κενή εστία γράφοντας το 1-0. Η Λίβερπουλ έψαξε την απάντηση άμεσα όμως ο Έντερσον μπλόκαρε το σουτ του Σαλάχ στο 27’. Τέσσερα λεπτά αργότερα ο ίδιος ο παίκτης πάτησε περιοχή έκανε το πλασέ, όμως και πάλι ο Έντερσον είπε όχι. Στο 34’ και το 35’ η Σίτι έχασε δυο μεγάλες ευκαιρίες. Αρχικά ήταν η ατομική ενέργεια του Χεσούς με τον Μινιολέ να διώχνει σε κόρνερ το πλασέ του, ενώ στη συνέχεια και έπειτα από το κόρνερ ο Στόουνς έπιασε το δυνατό σουτ, με τον πορτιέρο της Λίβερπουλ να διώχνει με τα πόδια. Στο 37’ έγινε η φάση που σημάδεψε τον αγώνα. Ο Μανέ βγήκε πολύ άσχημα με τις τάπες στον Έντερσον και τον πέτυχε στο κεφάλι (παρά το ότι δεν το ήθελε). Ο διαιτητής έδωσε σωστά την κόκκινη και ο Έντερσον πέρασε ως αναγκαστική αλλαγή. Στο 45+3 και με αριθμητικό πλεονέκτημα ο Ντε Μπρόινιε έκανε τη σέντρα και ο Ζεσούς με κεφαλιά έγραψε το 2-0.

Το δεύτερο ημίχρονο έμοιαζε διαδικαστικό καθώς το 2-0 της Σίτι και η κόκκινη της Λίβερπουλ δεν άφηναν πολλά περιθώρια. Στο 52’ ο Αγουέρο σκόραρε μετά από τρομερή πάσα του Ντε Μπρούινε, όμως ο βοηθός διαιτητής ακύρωσε το τέρμα για οφσάιντ. Στο επόμενο λεπτό όμως και πάλι ο Ντε Μπρούινε έδωσε άψογη πάσα στον Αγουέρο και αυτός με τη σειρά του έδωσε έτοιμο τέρμα στον Ζεσούς που προ κενής εστίας έγραψε το 3-0. Μετά και το τρίτο τέρμα το παιχνίδι έχασε τον ρυθμό του. Το μυαλό των δυο ομάδων ήταν στους Ευρωπαϊκούς τους αγώνες και δεν υπήρχαν μεγάλες φάσεις και καλός ρυθμός. Επόμενη φάση που καταγράφηκε στο παιχνίδι ήταν στο 76’ όταν ο Μεντί με άψογο γύρισμα έβγαλε μόνο τον Σανέ που με ένα ωραίο τελείωμα έγραψε το 4-0. Στο 83’ ο Αγουέρο μπήκε στην περιοχή από πλάγια θέση, έκανε το σουτ, όμως η μπάλα πέρασε έξω. Στο 89’ ο Σανέ έβαλε το κερασάκι στην τούρτα. Ο ποδοσφαιριστής της Σίτι με ένα εξαιρετικό σουτ εκτός περιοχής έστειλε τη μπάλα κοντά στα παραθυράκι του Μινιολέ που δεν μπορούσε να αντιδράσει, γράφοντας έτσι το 5-0.

Μάντσεστερ Σίτι: Έντερσον, Γουόλκερ, Ντανίλο, Οταμέντι, Στόουνς, Μεντί, Φερναντίνιο, Σίλβα, Ντε Μπρούιν, Χεσούς, Αγουέρο

Λίβερπουλ: Μινιολέ, Άρνολντ, Μάτιπ, Κλάβαν, Μορένο, Χέντερσον, Καν, Γουινάλντουμ, Σαλάχ, Μανέ, Φιρμίνιο

Ο θαυμασμός του Ράτκλιφ για τον συμπολίτη «εχθρό», επιδρά καταλυτικά στο μέλλον της Γιουνάιτεντ