Ματσάρα και… έμφραγμα για Λίβερπουλ

Αν και η Λίβερπουλ προηγήθηκε δις κόντρα στην Τότεναμ με τον τρομερό Σαλάχ, ο Κέιν -με το δεύτερο του πέναλτι- στο 94' έδωσε τον βαθμό στους Λονδρέζους (2-2)

Η Λίβερπουλ, η οποία προηγήθηκε δύο φορές στο ντέρμπι με την Τότεναμ χάρις τον εξαιρετικό και πάλι Σαλάχ, κρατούσε στα χέρια της νίκη που θα τις έδινε προβάδισμα για την τρίτη θέση και θα την είχε σε επαφή με την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και τη δεύτερη θέση. Ωστόσο, έμεινε στον… τόπο στις καθυστερήσεις (και ενώ είχε προβάδισμα από το 91’ με το πανέμορφο γκολ του Αιγύπτιου), με το πέναλτι του που εκτέλεσε ο Κέιν στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Μοιρασμένο σε δύο διαφορετικά ημίχρονα όσον αφορά την αγωνιστική εικόνα των ομάδων, αλλά με κοινό παρονομαστή το θέαμα, την ενέργεια και την ταχύτητα, οι δύο πλευρές χάριζαν για πολλή ώρα ένα ματς που δεν σε άφηνε να ξεκολλήσεις.

Ο Σαλάχ είχε ανοίξει το σκορ στο 3ο λεπτό από τραγικό λάθος του Έρικ Ντάιερ που τον έβγαλε τετ-α-τετ με τον Ούγκο Γιορίς, για να πάρει σειρά το ασταμάτητο τρέξιμο των 20 ποδοσφαιριστών. Η Λίβερπουλ είχε τον Αλεξάντερ-Άρνολντ να οργώνει την δεξιά πτέρυγα και τον Βίρτζιλ Φαν Ντάικ να κόβει τα πάντα πίσω, ενώ η Τότεναμ ήταν εγκλωβισμένη, με τον Κέιν άφαντο και χωρίς επαφή στην αντίπαλη περιοχή, για να κυλήσει χωρίς πολλά-πολλά το πρώτο μέρος.

Στο δεύτερο οι Spurs βγήκαν πολύ πιο ορεξάτοι και κατά μεγάλα διαστήματα κυριάρχησαν, για να πάρει σειρά η αλλαγή του Μαουρίσιο Ποτσετίνο και η έλευση του Βίκτορ Γουανιάμα στον αγωνιστικό χώρο.

Και ήταν ο ανασταλτικός χαφ των Λονδρέζων που θα τους έδινε την λύση, πιάνοντας έναν... κεραυνό εκτός περιοχής για τον οποίο ο Λόρις Κάριους δεν μπορούσε να κάνει τίποτα. Ο Γερμανός ήταν γενικά εξαιρετικός κάτω από την εστία και το αυτό έδειξε και με την απόκρουση στο πέναλτι που κέρδισε η Τότεναμ και εκτέλεσε ο Κέιν, επιτρέποντας στον Σαλάχ να ξανά σκοράρει (για το 2-1) ένα επίσης μοναδικό γκολ και να... ρίξει το «Άνφιλντ». Τους «χόρεψε» όλους ο Αιγύπτιος, σε ένα από τα γκολ της σεζόν σε όλη την Ευρώπη.

Και μετά... χαμός. Ο βοηθός πήρε πάνω του την φάση και καταλογίστηκε και δεύτερο πέναλτι, στο οποίο αυτήν την φορά ο Κέιν δεν αστόχησε κάνοντας το 2-2.