Με καρδιά...πρωταθλήτριας η Γιούβε!

Νίκη για την Γιούβε στο «Σαν Πάολο» επί της πρωτοπόρου Νάπολι με 0-1

Γιουβέντους με καρδιά πρωταθλήτριας! Με τον Ιγκουαΐν να σκοράρει εκ νέου μέσα στο «Σαν Πάολο» σαν αντίπαλος, η Μεγάλη Κυρία πέρασε από την έδρα της Νάπολι και έβαλε φωτιά στο πρωτάθλημα (0-1)!

«Φωτιά» στο πρωτάθλημα έβαλε η Γιουβέντους!

Με τον Γκονζάλο Ιγκουαΐν να σκοράρει για ακόμη μια φορά στο «Σαν Πάολο» σαν αντίπαλος, η ομάδα του Μασιμιλιάνο Αλέγκρι πέρασε από την έδρα της Νάπολι και μείωσε τη διαφορά από την κορυφή στον πόντο (0-1).

Εξαιρετικός ο ρυθμός στο παιχνίδι. Η Νάπολι μπήκε με διάθεση να πιέσει ψηλά την αντίπαλη άμυνα και να την υποχρεώσουν σε λάθη. Το κατάφεραν και λίγο έλειψε να δημιουργήσουν μια μεγάλη φάση στο 3’ αλλά ο Χάμσικ δεν κατάφερε να κάνει το κοντρόλ και να βρεθεί απέναντι από τον Μπουφόν. Δευτερόλεπτα μετά ήταν η σειρά της Γιουβέντους να επισκεφτεί την αντίπαλη περιοχή αλλά ο Ρέινα έδιωξε σε κόρνερ το πλασέ του Ιγκουαΐν. Ο «πιπίτα» προειδοποίησε νωρίς αλλά οι αμυντικοί των γηπεδούχων δεν έδειξαν να… συμμορφώνονται και συνέχιζαν να έχουν αρκετά κενά. Και το πλήρωσαν στο 13ο λεπτό όταν ο Αργεντινός πήρε την κάθετη από τον Ντιμπάλα και με άψογο πλασέ «πάγωσε» το γήπεδο που αγωνιζόταν μέχρι και πριν από δύο χρόνια!

Οι γηπεδούχοι βρίσκονταν με την πλάτη στον τοίχο από νωρίς. Έπρεπε να βγουν μπροστά, να πιέσουν ψηλά και να ψάξουν το γκολ της ισοφάρισης. Το έκαναν κυρίως με μακρινά σουτ, με τον Ινσίνιε να έχει πέντε τελικές στο ημίχρονο (!), αλλά να μην μπορεί με καμία εξ αυτών να νικήσει τον Μπουφόν.

Εκ διαμέτρου αντίθετη η εικόνα του δευτέρου μέρους. Η Γιουβέντους μπήκε στην επανάληψη με σαφέστατο σκοπό να κρατήσει τη Νάπολι μακριά από την περιοχή της και το κατάφερε. Οι «μπιανκονέρι» περιόρισαν την επιθετική τριάδα των «παρτενοπέι» και τους επέτρεπαν να φτιάξουν τελικές κυρίως με μακρινά σουτ. Στο 55’ το σουτ του Καγιεχόν πέρασε λίγο άουτ, ενώ την ίδια κατάληξη είχε και αυτό του Ινσίνιε μέσα από την περιοχή στο 73’. Ενδιάμεσα, η Γιουβέντους είχε χάσει τεράστια ευκαιρία να πάρει αέρα δύο τερμάτων αλλά ο Ρέινα έβγαλε με υπερένταση το μονοκόμματο σουτ του Ματουιντί.

Τα λεπτά περνούσαν, οι φιλοξενούμενοι κρατούσαν με σχετική ευκολία το υπέρ τους προβάδισμα, με τους γηπεδούχους να τα βρίσκουν σκούρα κόντρα στην πολυπρόσωπη άμυνα της Γιουβέντους! Παρά τις προσπάθειες της ομάδας του Μαουρίτσιο Σάρι, το γκολ της ισοφάρισης δεν ήρθε ποτέ και οι «μπιανκονέρι» πανηγύρισαν ένα σπουδαίο τρίποντο.