Μπαρσελόνα-Ρεάλ Μ. 5-1: Προσοχή, δαγκώνει!(vid)

Έκανε σκόνη τη Ρεάλ η Μπάρσα, χατ τρικ ο Λουίς Σουάρεζ

Ένα ακόμα κλάσικο για τα βιβλία της ιστορίας στο Καμπ Νόου, με τη Μπαρσελόνα να διαλύει με 5-1 τη Ρεάλ Μαδρίτης και να την αφήνει πολύ μακριά από την κορυφή της ισπανικής λίγκα. Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Λουίς Σουάρεζ με χατ τρικ, Κοουτίνιο και Βιδάλ τα άλλα δυο γκολ. Η Ρεάλ είχε μόνο ένα καλό διάστημα, στο ξεκίνημα της επανάληψης, όπου και μείωσε με τον Μαρσέλο.

Ένα δεκάλεπτο ισορροπίας και 35 λεπτά κυριαρχίας της Μπάρσα ήταν το τι βιώσαμε στο πρώτο ημίχρονο του Κλάσικο, με την ομάδα του Βαλβέρδε να παίρνει στα αποδυτήρια ένα προβάδισμα δυο τερμάτων. Την πρώτη καλή στιγμή του ντέρμπι την είχε η Ρεάλ με τον Μπενζεμά στο 8’ να αστοχεί από καλό σημείο, όμως στη δικιά της καλή φάση η Μπάρσα σκόραρε. Στο 11’ ο Ράκιτις έβγαλε μια μπαλιά στον Άλμπα, αυτός ανενόχλητος έκανε τη σέντρα στον Κοουτίνιο και ο Βραζιλιάνος την εκμεταλλεύτηκε.

Από εκείνο το σημείο το ματς ήταν βαμμένο στα κόκκινα και τα μπλε, καθώς οι Καταλανοί κυκλοφόρησαν καλύτερα τη μπάλα και όλες οι καλές στιγμές ήταν δικές τους. Η Ρεάλ έκανε πάρα πολλά λάθη και απείλησε κυρίως από μακρινά σουτ. Ο Κουρτουά μέτρησε και εντυπωσιακή απόκρουσε στο σουτ του Μέλο στο 19’, όμως στο 28’ τα πράγματα έγιναν ακόμα χειρότερα για τους «Μερένχες». Ο Βαράν ανέτρεψε τον Σουάρεζ στην περιοχή και μέσω VAR ο Σάντσες Μαρτίνεθ υπέδειξε το πέναλτι, Ο Ουρουγουανός το εκτέλεσε άψογα για να «γράψει» το 2-0. Στο 43’ καταγράφηκαν και δυο ακόμα καλές φάσεις για Μπάρσα με Ραφίνια και Πικέ.

Ο Λοπετέγκι αναγνώρισε κενό στο δεξί άκρο της άμυνάς του, που όντως υπήρχε, και πήρε την απόφαση να αποσύρει τον Βαράν και να βάλει τον Νάτσο στόπερ και τον Λούκας Βάσκεθ να παίξει δεξιά. Η Ρεαλ προειδοποίησε με μια σέντρα που έγινε στο 49’ και ένα λεπτό μετά σε φάση διαρκείας ο Μαρσέλο πέρασε ωραία τον Πικέ και μείωσε. Εξέλιξη που έφερε για εφτά λεπτά τρικυμία στη Μπάρσα και μομέντουμ στη Ρεάλ. Σε αυτό το διάστημα η Ρεάλ είχε δοκάρι με τον Μόντριτς, μια καλή κεφαλιά του Ράμος και μια ακόμη τελική του Ίσκο.

Δεν βρήκε το δεύτερο γκολ και λίγο έλειψε να δεχθεί τρίτο στο 61’ όταν ο Σουάρες σημάδεψε το δοκάρι τεντώνοντας το σώμα του σε γύρισμα του Μέλο. Η φάση αυτή βοήθησε τη Μπάρσα να επανέλθει και πλέον βλέπαμε το ισορροπημένο, πάνω-κάτω αν θέλετε, κλάσικο που περιμέναμε. Ο Μπενζεμά στο 68’ άγγιξε το 2-2 με κεφαλιά από τη μικρή περιοχή και ο Βαλβέρδε έπρεπε να πάρει μέτρα. Απέσυρε το Ραφίνια και έριξε στο ματς τον Σεμέδο, μεταφέροντας τον Ρομπέρτο δεξιά στην επίθεση σε κίνηση που απέδωσε αμυντικά εξαιρετικά. Όταν δε μπήκε και ο Ντεμπελέ στο 74’ λειτούργησε και επιθετικά η Μπάρσα καλύτερα και το ματς εξελίχθηκε σε πάρτι.

Στο 75’ ο Γάλλος με το που μπήκε οργάνωσε μια επίθεση που κατέληξε σε σέντρα του Ρομπέρτο στον Σουάρεζ για το 3-1. Στο 83’ ο Ουρουγουανός με υπέροχο τσίμπημα της μπάλας καθάρισε το ματς και στο 87’ ο Ντεμπελέ με υπέροχη ατομική ενέργεια έφτιασε το πέμπτο για τον Βιδάλ που με κεφαλιά διαμόρφωσε το τελικό σκορ. Μάλιστα ο Σουάρεζ είχε ευκαιρία και για έκτο στο 89’ με σουτ από κοντά που απέκρουσε ο Κουρτουά. Σημειώνεται και ο τραυματισμός του Μαρσέλο στο 81’ που έγινε αλλαγή.

Διακριθέντες: Ο Λουίς Σουάρεζ ήταν ο πρωταγωνιστής με το χατ τρικ που έκανε ενώ εξαιρετικός ήταν και ο Τζόρντι Άλμπα. Αν εξαιρέσουμε το διάστημα 50-57’, γενικώς οι παίκτες της Μπάρσα είχαν καλή απόδοση. Βοήθησε πάρα πολύ και ο Ντεμπελέ που μπήκε αλλαγή. Για τη Ρεάλ, δεν έχεις να πεις και πολλά εκτός από τον Μαρσέλο κανείς δεν ξεχώρισε.

Υστέρησαν: Από Μπαρσελόνα ο Μπουσκέτς έχει κάνει και πολύ καλύτερα παιχνίδια. Από Ρεάλ, ο Νάτσο με τον Βαράν πελαγοδρομούσαν στο πρώτο μέρος, Το κέντρο ελάχιστα μπόρεσε να ανακόψει αντιπάλους και ο Μπενζεμά όποια φάση βρήκε την έχασε. Κάπως έτσι δέχεσαι συντριβή.

Κοουτσάρισμα: Ο Βαλβέρδε δικαιώθηκε απόλυτα για τις επιλογές του στον αγώνα και ήταν εκ των πρωταγωνιστών του ματς κι αυτός. Οι αλλαγές του με Σεμέδο και Ντεμπελέ καθόρισαν και το αποτέλεσμα. Είδε σχετικά έγκαιρα το πρόβλημα δεξιά στην άμυνα και το διόρθωσε. Ο Λοπετέγκι επίσης δικαιώθηκε για την έξοδο του Βαράν στο ημίχρονο, αλλά μέχρι να κάνει δεύτερη κίνηση το ματς του είχε ξεφύγει. Δύσκολες ώρες για τον Ισπανό τεχνικό.

Διαιτησία: Ιστορικό και από αυτή την άποψη με τον Σάντσες Μαρτίνεθ να δίνει πέναλτι από το VAR. Σωστή η υπόδειξη και σε γενικές γραμμές καλά πήγαν. Κάποιες κάρτες δεξιά, αριστερά και ένα φάουλ που δεν έδωσε στον Μπέιλ δεν αρκούν για να χαλάσουν τη γενική εικόνα.

Μπαρσελόνα (Βαλβέρδε): Τερ Στέγκεν, Πικέ, Λενγκλέ, Άλμπα, Ρομπέρτο, Μπουσκέτς, Αρτούρ(84’ Βιδάλ), Ράκιτιτς, Ραφίνια(68’ Σεμέδο), Κοουτίνιο(74’ Ντεμπελέ), Σουάρες

Ρεάλ Μαδρίτης (Λεπετέγκι): Κουρτουά, Νάτσο, Βαράν(46’ Βάσκεθ), Ράμος, Μαρσέλο (81’ Μαριάνο), Κασεμίρο, Μόντριτς, Κρόος, Ίσκο, Μπέιλ, Μπενζεμά