Νιουκαστλ-Τότεναμ 0-2: Με το δεξί τα «σπιρούνια»

Με το δεξί ξεκίνησε στη νέα Πρέμιερ Λιγκ η Τότεναμ, που πέρασε από το «St. James’ Park» με σκορ 2-0

Με το δεξί ξεκίνησε στη νέα Πρέμιερ Λιγκ η Τότεναμ, που πέρασε από το “St. James’ Park” με σκορ 2-0, με τη Νιούκαστλ στην επιστροφή της στην λίγκα να υποφέρει από... χίλια – δυο προβλήματα. Με δέκα παίκτες σχεδόν σε όλο το δεύτερο ημίχρονο λόγω της ηλίθιας αποβολής του Τζόντζο Σέλβι η ομάδα του Ράφα Μπενίτεθ, που αναγκάστηκε να κάνει και δύο αλλαγές εξαιτίας τραυματισμών στο πρώτο μέρος. Σκόραρε ο Ντέλε Άλι, δεν τα κατάφερε ο Χάρι Κέιν.

Οι νεοφώτιστοι είχαν σκοπό να δυσκολέψουν την ζωή της ομάδας του Μαουρίσιο Ποκετίνο αλλά είδαν εαυτόν να βγαίνει από την μία δύσκολη κατάσταση και να μπαίνει στην άλλη σχεδόν απευθείας. Μόλις στο 7ο λεπτό ο Πολ Ντάμετ αναγκάστηκε να περάσει εκτός (στην θέση του ο Τζαμαάλ Λασέλ), ενώ τον δρόμο για τα αποδυτήρια πήρε 27 λεπτά αργότερα (34’) και ο Φλοριάν Λεζέν. Αντικαταστάτης του ο Σανκέλ Μπεμπά. Πέρασε το ημίχρονο, ένα ημίχρονο με ελάχιστα άλλα αξιοσημείωτα συμβάντα και χωρίς ικανοποιητικό ρυθμό, για να ακολουθήσει το δεύτερο και η χαζή αποβολή του Σέλβι στο 48’. Ο Άγγλος μέσος πήγε και πάτησε τον Ντέλε Άλι μπροστά στα μάτια του Μάρινερ και μοιραία έφυγε αμέσως. Όπως φαίνεται στο βίντεο (και όπως επιβεβαιώνουν οι Άγγλοι) ο ίδιος φάνηκε να λέει “ντροπιαστικό”. Αυτοκριτική; Δύσκολο, μιας και δεν είναι η πρώτη φορά που απασχολεί κατ’ αυτόν τον τρόπο. Λογικά θα έρθει και τιμωρία.

Ο Ποκετίνο άφησε ένα περιθώριο στην ομάδα του να δημιουργήσει κινδύνους αυτούσια, χωρίς αλλαγές, αλλά το παιχνίδι εξακολουθούσε να μην της πήγαινε. Ο Αργεντινός κόουτς πέρασε τον Σον Χέουνγκ-Μιν στο 58’ αντί του Μουσά Σισοκό και αυτό απελευθέρωσε το σύνολό του. Η επιθετική πνοή που έφερε ο Νοτιοκορεάτης φάνηκε αμέσως και στον πίνακα, με το σκορ να ανοίγει μόλις τρία λεπτά μετά (61’). Δημιουργός ο Κρίστιαν Έρικσεν, εκτελεστής ο Ντέλε και 1-0 για τους Spurs, που δεν άργησαν να βρουν και το δεύτερο τέρμα τους.

Στο 70’ ήταν σειρά του Μπεν Ντέιβις να “ταϊστεί” από τον Δανό playmaker, με τον Έλιοτ να μαζεύει την μπάλα και πάλι από τα δίχτυα του δευτερόλεπτα αργότερα. Το γκολ μας θύμισε εκείνο της Άρσεναλ κόντρα στη Νόριτς πριν από μερικά χρόνια.

Θα μπορούσαν να είχαν πετύχει ακόμη ένα γκολ οι φιλοξενούμενοι, κάτι που δεν κατάφερε ανάμεσα στις ευκαιρίες που δημιούργησαν οι συμπαίκτες του ούτε ο Κέιν, χάνοντας μάλιστα μια μεγάλη ευκαιρία στο 90+3' με την μπάλα να σταματά στο δοκάρι.

Οι συνθέσεις:

Νιούκαστλ: Έλιοτ, Μανκίγιο, Κλαρκ, Λεζέν (34’ Μπεμπά), Ντάμετ (7’ Λασέλ), Σέλβι, Χέιντεν, Ρίτσι, Ατσού, Πέρεθ, Γκέιλ (76’ Μερίνο)

Τότεναμ: Γιορίς, Γουόκερ-Πίτερς, Αλντερβάιρελντ, Βερτόνχεν, Ντέιβις, Ντάιερ, Ντεμπελέ (90’ Γουίνκς), Σισοκό (58’ Σον), Έρικσεν, Κέιν, Ντέλε (82’ Γουανιάμα)