Ποιος την πιάνει!

ΤΣΕΛΣΙ

Η Τσέλσι συνήλθε εγκαίρως από την ήττα της περασμένης αγωνιστικής στο «Ολντ Τράφορντ» και με τη νίκη της επί της Σαουθάμπτον (4-2) αύξησε, έστω και προσωρινά, την απόσταση από την 2η Τότεναμ στους 7 βαθμούς!

Δίκαιη νίκη για τους ποδοσφαιριστές του Κόντε, οι οποίοι… γκάζωσαν στο δεύτερο ημίχρονο και έφτασαν στη σημαντική νίκη! Ο Αζάρ στο 5' άνοιξε το σκορ, με τους φιλοξενούμενους να ισοφαρίζουν με έναν… πρώην «μπλε», τον Ρομέου, στο 24'.

Στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, ωστόσο, ο Κέιχιλ έβαλε ξανά σε θέση οδηγού τους Λονδρέζους, για να έρθει στο 54' - με το 50ο του γκολ στην Πρέμιερ Λιγκ- ο Ντιέγκο Κόστα να θέσει γερές βάσεις για το τρίποντο. To τελειωτικό χτύπημα ήρθε πάλι από τον Ισπανό επιθετικό στο 89', με τους «Αγίους» να μειώνουν με το τέρμα του Μπερτράντ στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων!

Το ματς:

Ένα «χτύπημα» στην αρχή του αγώνα και ένα στο τέλος του ημιχρόνου… διέγραψε το μέτριο πρώτο ημίχρονο της Τσέλσι και την έβαλε σε θέση οδηγού για το τρίποντο επί της Σαουθάμπτον.

Παρά το γεγονός ότι οι Λονδρέζοι ξεκίνησαν δυνατά με το όμορφο γκολ του Αζάρ στο 5' δεν κατάφεραν να συνεχίσουνε με την ίδια… ορμή στα επόμενα λεπτά, με αποτέλεσμα οι «Άγιοι» να ισορροπήσουν το ματς και με επιμονή να φτάσουν στο 1-1 με έναν πρώην «μπλε», τον Οριόλ Ρομέου (24').

Η μετριότητα των παικτών του Κόντε συνεχίστηκε και στα επόμενα λεπτά, όμως για καλή τους τύχη η κεφαλιά του Κέιχιλ στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου επανέφερε την Τσέλσι σε θέση οδηγού, αποβάλλοντας το άγχος από τα πόδια των ποδοσφαιριστών.

Η βαθιά ανάσα, μάλιστα, δεν άργησε να έρθει. Οι γηπεδούχοι μπήκαν ξανά με φόρα στον αγωνιστικό χώρο και με την κεφαλιά του Ντιέγκο Κόστα στο 54' έθεσαν γερές βάσεις για τη νίκη. Πιο άνετοι από κάθε άλλη στιγμή, οι «μπλε» ήλεγχαν πλήρως το ρυθμό, σε αντίθεση με τους φιλοξενούμενους που - με εμφανή την απογοήτευση στα πρόσωπά τους- δεν κατάφεραν να ξαναμπούν στο ματς.

Και όχι μόνο αυτό, αλλά στο 89' τα πράγματα έγιναν ακόμη χειρότερα για τους ίδιους, όταν ξανά με σκόρερ τον Ντιέγκο Κόστα οι αντίπαλοι έδωσαν διαστάσεις θριάμβου στην αναμέτρηση, με τους παίκτες του Πιελ να μειώνουν στο 94' με τον Μπερτράντ.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Τσέλσι: Κουρτουά, Αθπιλικουέτα, Νταβίντ Λουίζ, Κέιχιλ, Αλόνσο, Μάτιτς, Καντέ, Βίκτορ Μόουζες (86' Τέρι), Φάμπρεγας (77' Πέδρο), Αζάρ (90+1 Γουίλιαν), Ντιέγκο Κόστα

Σαουθάμπτον: Φόρστερ, Σέντρικ, Στέφενς, Γιοσίντα, Μπέρτραντ, Ντέιβις, Ρομέου, Γουάρντ Πρόους (82' Λονγκ), Τάντιτς, Μπουφάλ (68' Ρέντμοντ), Γκαμπιαντίνι (86' Ροντρίγκεζ)