Πρέμιερ Λιγκ: «Τέζαρε» τη Λίβερπουλ και λύτρωσε την Τσέλσι ο Γουίλιαν

Ο Γουίλιαν με λόμπα στο 86ο λεπτό χάρισε τον βαθμό στην Τσέλσι

Η Λίβερπουλ προηγήθηκε με τον Σαλάχ και έδειχνε να κρατάει «σφιχτά» την νίκη στα χέρια της, ωστόσο ο Γουίλιαν είχε διαφορετική άποψη και με λόμπα στο 86ο λεπτό χάρισε τον βαθμό στην Τσέλσι (1-1).

Η ομάδα του Κλοπ προηγήθηκε με γκολ του Σαλάχ και έδειχνε να κρατάει στα χέρια της μια σπουδαία νίκη αλλά ο Γουίλιαν είχε άλλη άποψη. Με φοβερή λόμπα (σσ. κάτι σαν σέντρα σουτ) στο 86ο λεπτό, δεν επέτρεψε στην Λίβερπουλ να πανηγυρίσει και χάρισε τον βαθμό της ισοπαλίας στην ομάδα του.

Με πολλές αλλαγές παρέταξε την Λίβερπουλ ο Κλοπ βάζοντας τους Στάριτζ, Τσάμπερλεϊν και Σαλάχ στην τριάδα της επίθεσης και επιλέγοντας να αφήσει τους Μανέ, Φιρμίνο στον πάγκο. Από την άλλη μεριά η Τσέλσι παρατάχθηκε με το κλασσικό 3-5-1-1, με τους Γουίλιαν, Φάμπρεγκας και Νταβίντ Λουίζ να μένουν στον πάγκο.

Μετά από ένα ημίχρονο με καλές στιγμές για τις δύο ομάδες και μια ελαφριά ανωτερότητα των φιλοξενούμενων, η Λίβερπουλ μπήκε πιο δυνατά στην επανάληψη και έψαξε το γκολ που θα της έδινε το προβάδισμα. Και το βρήκε με τον συνήθη ύποπτο. Μετά από ωραία κυκλοφορία της μπάλας και πάσα του Τσάμπερλεϊν, ο Σαλάχ πήρε ωραία την μπάλα μπροστά του και δεν δυσκολεύτηκε να νικήσει τον Κουρτουά για το 1-0 στο 65ο λεπτό.

Το γκολ αυτό έδειξε να ξυπνάει την Τσέλσι, οι παίκτες της οποίας βγήκαν μπροστά και έψαξαν το γκολ. Τα λεπτά περνούσαν, οι γηπεδούχοι έδειχναν να αντέχουν αλλά την πάτησαν στο 86ο λεπτό. Τρία λεπτά μετά την είσοδό του, λοιπόν, στο ματς, ο Γουίλιαν έγινε κάτοχος της μπάλας έξω και δεξιά από την περιοχή και έκανε μια λόμπα, κάτι που έμοιαζε ανάμεσα σε σέντρα και σουτ, νικώντας τον Μινιολέ για το τελικό 1-1.