Ρεάλ Μ.: Λοπετέγκι, έχουμε ΜΕΓΑΛΟ πρόβλημα(vid)

Δεν τη βρίσκει με τίποτα η Ρεάλ που έκανε αρνητικό ρεκόρ ιστορίας

Για άλλο ένα παιχνίδι η Ρεάλ Μαδρίτης μένει χωρίς νίκη, αφού για τέταρτη σερί αγωνιστική της λίγκα απέτυχε να βρει τα γκολ που χρειαζόταν. Η Λεβάντε την κέρδισε με 2-1 μέσα στο «Μπερναμπέου» και τη βύθισε στα προβλήματά της. Μοράλες και Ροζέρ τα γκολ των νικητών, ο Μαρσέλο μείωσε με γκολ μετά από 481 αγωνιστικά λεπτά για τους «Μερένχες»!

Ο αγώνας:

Χειρότερα δε θα μπορούσε να ξεκινήσει ο αγώνας για τη Ρεάλ, με το Μοράλες μόλις στο 7’ o Μοράλες εκμεταλλεύτηκε τη λάθος εκτίμηση του Βαράν και αφού πέρασε και τον Κουρτουά εκτέλεσε για το 1-0. Τα πράγματα καθόλου δε βελτιώθηκαν στη συνέχεια, καθώς στο 13’ μέσω VAR δόθηκε πέναλτι στη Λεβάντε και ο Ροζέρ το μετέτρεψε σε γκολ για να δώσει γερό προβάδισμα στην ομάδα του. Μερικά λεπτά αργότερα η Ρεάλ σκόραρε με τον Ασένσιο, αλλά και πάλι το VAR λειτούργησε εναντίον της μιας και το γκολ ακυρώθηκε, σωστά, για οφσάιντ.

Οι «Μερένγκες» ανέβασαν στροφές και ευκαιρίες είχαν, αλλά ο Όιερ κατέβασε τα ρολά και δεν τους επέτρεπε να επιστρέψουν στον αγώνα και όποτε χρειάστηκε βοηθήθηκε από τα δοκάρια του. Ο Λοπετέγκι έριξε στο ματς νωρίς στην επανάληψη τους Μπέιλ και Μπενζεμά αλλά και πάλι το…πρόβλημα Όιερ παρέμενε αφού στο 65’ απέκρουσε φάουλ του Ουαλού για να φτάσει στις εννιά στον αγώνα. Στην πορεία έσπασε και το αρνητικό ρεκόρ ιστορίας με τα περισσότερα λεπτά χωρίς να σκοράρει, όταν έφτασε αισίως τα 465!

Τελικά η λύση δεν ήρθε από επιθετικό αλλά τον Μαρσέλο, που στο 72’ σε φάση διαρκείας πήρε την ασσίστ του Μπενζεμά και με το δεξί μείωσε. Γκολ μετά από 481 λεπτά! Λίγο αργότερα στο 76’ ο Μπενζεμά πήγε να γίνει από δημιουργός εκτελεστής αλλά ατύχησε καθώς σημάδεψε για μια ακόμα φορά το δοκάρι! Όμως η συνέχεια δεν υπήρξε ανάλογη με αποτέλεσμα να έρθει άλλη μια οδυνηρή ήττα μέσα στο «Μπερναμπέου».