Ρωσία-Πορτογαλία 0-1: Πρόκριση με Κριστιάνο

Έτοιμη για τα ημιτελικά η ομάδα του Φερνάντο Σάντος

Θέση στα ημιτελικά του κυπέλλου συνομοσπονδιών καπάρωσε ουσιαστικά η Πορτογαλία, με τη νίκη της με 1-0 επί της Ρωσίας. Το γκολ σημείωσε ο Κριστινάο μόλις στο 8'.

Με σκόρερ και απόλυτο πρωταγωνιστή τον Κριστιάνο Ρονάλτο, η Πορτογαλία σκόραρε νωρίς και είχε το πάνω χέρι στο πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης με τη Ρωσία. Ο σταρ της Ρεάλ Μαδρίτης με κεφαλιά στο 8’μετά από σέντρα του Ράφαελ Γκερέϊρο άνοιξε το σκορ με το πρώτο του γκολ σε κύπελλο συνομοσπονδιών.

Η συνέχεια έπρεπε να φέρει αντίδραση από τους Ρώσους αλλά δεν είδαμε κάτι σπουδαίο εκ μέρους της πλην ενός πλασέ του Σμόλοφ που έφυγε άουτ στο 42’. Αντίθετα η Πορτογαλία απείλησε σε 2-3 ακόμα περιπτώσεις με τον Κριστιάνο, με σημαντικότερη αυτή του 32’ όπου μέσα από την περιοχή εκτέλεσε με τον Ακινφέεφ να αποκρούει.

Το σκηνικό της επανάληψης δεν ήταν διαφορετικό, με την Πορτογαλία να έχει τις φάσεις για να καθαρίσει το ματς με τον Αντρέ Σίλβα και μια απίθανη ευκαιρία που έχασε ο Κριστιάνο στο 63’ με κεφαλιά από κοντά για να βρει και δεύτερο γκολ.

Δεν το καθάρισαν οι Πορτογάλοι και στο τελευταίο εικοσάλεπτο χρειάστηκε να υποφέρουν αφού οι Ρώσοι βγήκαν μπροστά και προσπάθησαν να ισοφαρίσουν. Τις είχαν κι αυτοί τις ευκαιρίες τους στο τέλος αλλά ο Ρουί Πατρίτσιο όπου χρειάστηκε ήταν εκεί.

Πορτογαλία (Σάντος): Ρουί Πατρίτσιο, Μπρούνο Άλβες, Πέπε, Ράφαελ(65’ Ελισέου), Κριστιάνο Ρονάλντο, Αντρέ Σίλβα(78’ Μάρτινς), Μπερνάρντο, Γουίλιαμ, Αντρέ Γκόμες, Σέντρικ, Αντριέν Σίλβα(82’ Ντανίλο).

Ρωσία (Τσερτσέσοφ): Ακινφέεφ, Σίσκιν(46’ Ερόκιν), Βάσιν, Ντζίκια, Γκλουσάκοφ, Σμολόφ, Κουντριάσοφ(83’ Μπουχάροφ), Γκολόβιν, Ζιρκόφ, Σαμέντοφ, Κομπάροφ(68’ Πόλοζ)

Ο θαυμασμός του Ράτκλιφ για τον συμπολίτη «εχθρό», επιδρά καταλυτικά στο μέλλον της Γιουνάιτεντ