Σκωτία - Αγγλία 2-2: Μυθική ματσάρα στο «Χάμπτεν»

Όλη η δράση από τα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου

Μυθικό ματς στο «Χάμπτεν» της Σκωτίας στο κλασικό Βρετανικό ντέρμπι με την Αγγλία για τα προκριματικά του μουντιάλ,  με τις δυο ομάδες να είναι στην ισοπαλία 2-2 με τα τελευταία λεπτά να τα έχουν όλα! Πάραλληλα η Σλοβενία κέρδισε την Μάλτα με 2-0 ενώ Δανία και  Βόρειος Ιρλανδία  πολύ σημαντικό βήμα για πρόκριση στο Παγκόσμιο Κύπελλο. Κέρδισαν και οι δυο εκτός έδρας το Καζακαστάν και το Αζερμπαϊτζάν αντίστοιχα. Εύκολη ήταν η νίκη των Δανών, στο φινάλε λυτρώθηκαν οι Βορειοϊρλανδοί

Σκωτία – Αγγλία 2-2 (Όμιλος 6)

Το ματς δεν έμοιαζε να είναι κάτι εντυπωσιακό, προς το βαρετό ήταν το πρώτο μέρος, αλλά όλα αλλάζουν στο ποδόσφαιρο σε μια στιγμή. Μια ατομική ενέργεια του Τσάμπερλιν έφερε το γκολ για τους Άγγλους στο 70’ και έδειχναν να τελειώνουν τη δουλειά. Όμως, ο Λειγκ Γκρίφίθς ανέτρεψε τα πάντα μέσα σε τρία λεπτά με δυο εκτελέσεις φάουλ στις δυο γωνίες στο 87’ και το 90’! Αλλά το δράμα δεν τελείωσε εκεί, με την Αγγλία να ισοφαρίζει στο 93’ με ένα πλασέ του Χάρι Κέϊν που έφυγε στην πλάτη της άμυνας. Οι Σκωτσέζοι παραλίγο να κερδίσουν και να μπουν γερά στη διεκδίκηση της δεύτερης θέσης αλλά και να σπάσουν μια κατάρα σχεδόν 30 ετών, αλλά αυτή η ισοπαλία είναι οδυνηρή.

Σλοβενία – Μάλτα 2-0 (Όμιλος 6)

Χωρίς ανάλογα δράματα, στο άλλο ματς του έκτου ομίλου η Σλοβενία κέρδισε με 2-0 τη Μάλτα και διατηρεί τις ελπίδες της για τη δεύτερη θέση. Ίλιτσιτς και Νοβάκοβιτς τα γκολ.

Καζακστάν – Δανία 1-3 (Όμιλος 5)

Το καθήκον τους έκαναν οι Δανοί που επικράτησαν με 1-3 στο Καζακστάν και έτσι έκαναν ένα σημαντικό βήμα για πρόκριση. Στο 27’ μετά από σέντρα που έγινα από αριστερά, ο Πόουλσεν πήρε την πρώτη κεφαλιά και ο Γιόγκενσεν με ένα μονοκόμματο σουτ έγραψε το 0-1. Μάλιστα λίγο πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου στο 43’ το Καζακστάν έμεινε με δέκα ποδοσφαιριστές καθώς ο Ισλαμκάν αντίκρισε την κόκκινη κάρτα. Στο 51’ ο Έρικσεν έγραψε με πέναλτι το 0-2. Το τελικό 1-2 διαμόρφωσε ο Κουάτ με όμορφο τελείωμα έπειτα από στρώσιμο του Μουζίκοβ.

Αζερμπαϊτζαν – Βόρειος Ιρλανδία 0-1 (Όμιλος 3)

Τεράστιο διπλό πήρε και η Βόρειος Ιρλανδία στο Αζερμπαϊτζαν και με τη σειρά της έκανε άλμα πρόκρισης. Το παιχνίδι ήταν αμφίρροπο και τα πάντα έδειχνα πως η ισοπαλία χωρίς τέρματα δεν θα αποτρεπόταν. Όμως ο Ντάλας είχε διαφορετική άποψη. Στο 90+2 ο Έβανς έβγαλε για τον Ντάλας ο οποίος με πολύ ωραίο σουτ έγραψε το 0-1 και λύτρωσε την ομάδα του.