Τότεναμ-Τσέλσι 1-2: Ο Αλόνσο την πήρε από το χέρι

Η Τσέλσι ήταν η νικήτρια στο ντέρμπι του Λονδίνου αφού με δύο γκολάρες του Αλόνσο επικράτησε της Τότεναμ με 2-1.

Η Τσέλσι ήταν η νικήτρια στο ντέρμπι του Λονδίνου αφού με δύο γκολάρες του Αλόνσο επικράτησε της Τότεναμ με 2-1. Η Τότεναμ ήταν εντελώς ανούσια στο παιχνίδι της και το γεγονός ότι όταν ισοφάρισε ήρθε από αυτογκόλ δείχνει την κατάσταση. Ο Αλόνσο ήταν ο ήρωας της Τσέλσι που στο 88’ εξιλέωσε τον Μπατσουαγί για το αυτογκόλ που πέτυχε νωρίτερα.

Ωραίο παιχνίδι, μαγεία Αλόνσο

Το πρώτο ημίχρονο του αγώνα στο Γουέμπλει ήταν πραγματικά εξαιρετικό με την μπάλα να ανεβοκατεβαίνει. Στο 5’ είδαμε την πρώτη φάση όταν ο Μοράτα αν και μόνος και ανενόχλητος μέσα στην περιοχή έπιασε την κεφαλιά και έστειλε την μπάλα έξω. Στο 19’ ο Ντεμπελέ έκανε μια ατομική ενέργεια, έπιασε το σουτ και ανάγκασε τον Κορτουά σε δύσκολη επέμβαση. Το σκορ άνοιξε στο 24’ όταν ο Νταβίντ Λουίς κέρδισε φάουλ σε εξαιρετικό σημείο. Ο Μάρκος Αλόνσο ανέλαβε την εκτέλεση και με ένα μαγικό κτύπημα με το αριστερό έστειλε την μπάλα εκεί που ο Γιορίς δεν μπορούσε να κάνει τίποτα και έδωσε το προβάδισμα στην Τσέλσι. Στο 29’ η Τότεναμ προσπάθησε να αντιδράσει αλλά ο Κουρτουά έσωσε σουτ του Κέιν μέσα από την μικρή περιοχή. Ακολούθησε ένα δεκάλεπτο όπου δεν είδαμε πολλή μπάλα αλλά μετά προς το τέλος του ημιχρόνου η Τότεναμ έψαξε επίμονα την ισοφάριση. Στο 42’ σε μια ωραία αντεπίθεση ο Κέιν έκανε σουτ αλλά η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι και σταμάτησε στο αριστερό δοκάρι του Κουρτουά. Οι «πετεινοί» συνέχισαν να πιέζουν χωρίς όμως αποτέλεσμα και έτσι το σκορ έμεινε στο 1-0.

Ο Αλόνσο το πήρε πάνω του

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με την Τότεναμ να κρατά την μπάλα και να έχει κατοχή που έφτασε μέχρι και το 72 τοις εκατό ωστόσο ήταν εντελώς ανούσια. Μπορεί οι «πετεινοί» να γυρόφερναν την μπάλα έξω από την περιοχή της Τσέλσι όμως δεν έβρισκαν τον χώρο για να απειλήσουν. Αντιθέτως όταν στο 70’ η Τσέλσι άρχισε να παίρνει μέτρα στο γήπεδο ήταν η ομάδα που έγινε πιο απειλητική. Σε μια αντεπίθεση ο Γουίλιαν έδωσε στον Μοράτα και ο Ισπανός έκανε το σουτ με την άμυνα της Τότεναμ να διώχνει δύσκολα σε κόρνερ. Στο 73’ ο Γουίλιαν όπλισε έξω από την περιοχή και το σουτ που εξαπέλυσε σταμάτησε στο δεξί δοκάρι του Γιορίς. Ενώ η Τότεναμ τα έβρισκε σκούρα η λύση ήρθε τελικά από ένα επιθετικό της Τσέλσι αφού σε ένα επικίνδυνο κτύπημα φάουλ του Έρικσεν στο 82’ ο Μπατσουαγί έστειλε την μπάλα με το κεφάλι στα δίχτυα της ομάδας του. Εκεί που το μομέντουμ ήταν με τους «πετεινούς» ένα λάθος στο χώρο του κέντρου άλλαξε και πάλι τα δεδομένα. Η Τσέλσι στο 88’ έφυγε στην αντεπίθεση με τον Αλόνσο από πλάγια θέση στην περιοχή να κάνει το 2-1 με βολίδα. Η Τότεναμ δεν μπόρεσε να αντιδράσει ξανά και έτσι η Τσέλσι πήρε την πρώτη της νίκη για φέτος σε ένα Λονδρέζικο ντέρμπι.

Σκόρερς: 82' Μπατσουαγί (αυτ.) /24' 88' Αλόνσο
Κίτρινες: 31' Ντάιερ, 51' Βερτόνχεν/30' Ρούντιγκερ, 38' Λουίς, 87' Αλόνσο

Οι εντεκάδες:

Τότεναμ: Γιορίς, Ντάιερ (68' Σον), Άλντερβαϊρελντ, Βερτόνχεν, Τριπιέρ (91' Γιάνσεν), Γουανιάμα, Ντεμπελέ, Ντέιβις (80' Σισοκό), Άλι, Έρικσεν, Κέιν

Τσέλσι: Κουρτουά, Κρίστενσεν, Λουίς, Ρουντίγκερ, Αζπιλικουέτα, Καντέ, Μπακαγιόκο, Αλόνσο, Μόουσες, Γουίλιαν (78' Μπατσουαγί), Μοράτα (78' Πέδρο)