Τσέλσι-Άρσεναλ 0-0: Ήταν ντέρμπι αλλά χωρίς γκολ

Σε ένα παιχνίδι που στο πρώτο ημίχρονο είχε καλές φάσεις αλλά στο δεύτερο σχεδόν καμία η Τσέλσι με την Άρσεναλ εξήλθαν ισόπαλες 0-0.

Σε ένα παιχνίδι που στο πρώτο ημίχρονο είχε καλές φάσεις αλλά στο δεύτερο σχεδόν καμία η Τσέλσι με την Άρσεναλ εξήλθαν ισόπαλες 0-0. Η Τσέλσι ήταν η ομάδα που έδειξε να θέλει περισσότερο την νίκη ωστόσο η κόκκινη του Λουίς στο 87’ την καταδίκασε.

Καλός ρυθμός, είδαμε φάσεις

Στο πρώτο ημίχρονο του αγώνα στο Λονδίνο είχαμε καλό ρυθμό και είδαμε αρκετές φάσεις από τις δύο ομάδες. Η Τσέλσι ξεκίνησε καλύτερα τον αγώνα και πίεζε την Άρσεναλ. Η πρώτη φάση ωστόσο ήρθε για την Άρσεναλ στο 16’ όταν ο Μπεγερίν έβγαλε σέντρα από δεξιά και ο Γουέλμπεκ έκανε την κεφαλιά με την μπάλα να φεύγει πάνω από τα δοκάρια. Μετά από ένα λεπτό η Άρσεναλ βρήκε ξανά ευκαιρία όταν ο Μπεγερίν έκανε και πάλι το γύρισμα και ο Λακαζέτ έκανε το σουτ με την μπάλα να σταματά στην αγκαλιά του Κουρτουά. Στο 21’ η Τσέλσι έχασε την μεγαλύτερη ευκαιρία του αγώνα όταν ο Πέδρο έφυγε στο τετ-α-τετ με τον Τσέχ με τον δεύτερο να βγαίνει νικητής. Η τελευταία φάση του ημιχρόνου ήρθε στο 41’ όταν ο Ράμσει μετά από ατομική προσπάθεια έκανε σουτ και έστειλε την μπάλα στο δοκάρι με τον Λακαζέτ στην επαναφορά να μην μπορεί να στείλει την μπάλα στα δίχτυα μπροστά από κενή εστία. Έτσι ο Μίκαελ Όλιβερ έστειλε τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια με το 0-0 να είναι το σκορ του ημιχρόνου.

Ανιαρό ημίχρονο, η Τσέλσι τον έλεγχο

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν ένα βαρετό ημίχρονο με την Τσέλσι ναι μεν να έχει την κατοχή ωστόσο να μην μπορεί να απειλήσει σε καμία περίπτωση. Οι αλλαγές του Βενγκέρ και του Κόντε που έριξαν στο παιχνίδι Σάντσες και Αζάρ αντίστοιχα δεν λειτούργησαν αφού ειδικά οι «κανονιέρηδες» ήταν εντελώς ακίνδυνοι. Η ομάδα που έψαχνε το γκολ ήταν η Τσέλσι ωστόσο δεν μπορούσε να βρει χώρους αφού η Άρσεναλ ενδιαφερόταν μόνο για να κρατήσει την ισοπαλία. Στο 75’ οι «κανονιέρηδες» σκόραραν με κεφαλιά του Μουστάφι αλλά ο αμυντικός της Άρσεναλ ήταν εκτεθειμένος και σωστά σηκώθηκε το σημαιάκι του επόπτη. Στο 79’ ο Αζάρ έκανε κίνηση στην περιοχή και έκανε το σουτ με τον Τσέχ να μαζεύει εύκολα. Η Τσέλσι ανέβασε την πίεση ωστόσο ένα δολοφονικό τάκλιν του Λουίς που του έφερε τελικά την κόκκινη καταδίκασε την ομάδα του. Στα εναπομείναντα λεπτά η Άρσεναλ προσπάθησε να εκμεταλλευτεί το αριθμητικό πλεονέκτημα και να κλέψει τους τρεις βαθμούς. Τελικά οι δύο ομάδες δεν μας χάρισαν άλλες φάσεις και έτσι έμεινε το άγονο 0-0.