Τσέλσι: Με το απόλυτο στην κορυφή

Τα αποτελέσματα της πρέμιερ

Το απόλυτο στην πρέμιερ λιγκ διατήρησε η Τσέλσι μετά από τέσσερις αγώνες, καθώς λύγισε και την Μπόρνμουθ με 2-0 για να πιάσει στους 12 βαθμούς τη Λίβερπουλ.

Οι «Μπλε» δεν είχαν καλή απόδοση στο πρώτο μέρος αλλά καθάρισαν το ματς με το γκολ του Πέδρο στο 72’ και αυτό του Αζάρ στο 85’. Οι «Μπλε» του Μαουρίσιο Σάρι σκόραραν σε αυτά τα ματς 10 γκολ και δέχθηκαν τρία, κάτι που τους κρατά ένα γκολ πίσω στη διαφορά τερμάτων από τη Λίβερπουλ (+8 έναντι +7). Αν υπάρξει νικητής στο Ουότφορντ-Τότεναμ θα είναι μαζί τους στο ρετιρέ.

Στα υπόλοιπα ματς, η Σαουθάμπτον κέρδισε με 2-0 εκτός έδρας την Κρίσταλ Πάλας με τα γκολ των Ίνγκς και Χόιτμπεργκ, η Γουλβς δραπέτευσε με γκολ του Τραορέ στις καθυστερήσεις από το Λονδίνο και την Ουέστ Χαμ αφήνοντας την χωρίς βαθμό ενώ είχαμε και δυο ισοπαλίες.

Η Έβερτον έμεινε στο 1-1 με την Χάντερσφιλντ με τον Μπίλινγκ να σκοράρει στο 34’ και τον Κάλβερτ Λιούιν να ισοφαρίζει δυο λεπτά μετά. Μπράιτον και Φούλαμ έμειναν στο 2-2 με Σούρλε και Φούλαμ να δίνουν γερό προβάδισμα στους «Κότειτζερς» και ο Γκλεν Μάρει ισοφάρισε με δυο γκολ για τους γηπεδούχους.