Τζόκοβιτς-Ναδάλ 3-0: Ιστορικός περίπατος!

Κέρδισε καθαρά και έφτασε τους 15 τίτλους grand slam καριέρας

Σε ένα δικό του επίπεδο έπαιξε τένις ο Νόβακ Τζόκοβιτς στον τελικό του όπεν της Αυστραλίας, κέρδισε με 3-0 (6-3,6-2,6-3) το Ράφα Ναδάλ και έγινε ο κορυφαίος παίκτης που πάτησε ποτέ τα courts της Μελβούρνης με τον έβδομο τίτλο του! Ο Ρόι Έμερσον, μοιράζονταν την κορυφή με έξι, ήταν στο γήπεδο και είδε με τα μάτια του το Νόλε να κυριαρχεί απόλυτα και να μετατρέπει σε παράσταση για ένα ρόλο τον τελικό.

Με αυτό, έφτασε στους 15 τίτλους grand slam καριέρας και είναι πλέον μόνος τρίτος ξεπερνώντας τον Πιτ Σάμπρας. Ο Ναδάλ είναι στους 17 και θα έχει την ευκαιρία να του αμφισβητήσει τη δεύτερη θέση ακόμα και φέτος.

Πήρε επίσης το σημαντικό χρηματικό έπαθλο $4,1εκ. και 2000 βαθμούς στην παγκόσμια κατάταξη, διατηρώντας το Νο1 του κόσμου. Αυτή ήταν η 47η αναμέτρηση σε τελικό grand slam ανάμεσα στο Νο1 και το Νο2 του κόσμου, με το σκορ να είναι μόλις 24-23!

Ο αγώνας:

1ο σετ

Ένα απόλυτα κυριαρχικό ξεκίνημα έκανε ο Τζόκοβιτς στο παιχνίδι, αφού κέρδισε 12/13 πρώτους πόντους και είχε ένα γρήγορο 3-0 στα games. Ο Ναδάλ έμενε να παρακολουθεί τον αντίπαλό του και χαρακτηριστικό του σετ το γεγονός πως δεν πήρε παρά μόλις έναν πόντο στο σέρβις του αντιπάλου του. Το τελικό σκορ, 6-3 υπέρ του Σέρβου, ήταν μάλλον τιμητικό για τον Ισπανό.

2o σετ

Ο Ναδάλ σέρβιρε πρώτος και «άντεξε» να μείνει στη μάχη με το Τζόκοβιτς μέχρι το 2-2, αφού η αδυναμία του να χτίσει μομέντουμ ήταν εμφανής και δέχθηκε το break για να προηγηθεί ο Σέρβος τενίστας με 3-2. Το έκτο game ήταν όλα τα λεφτά του σετ, με το Ναδάλ να βρίσκει γωνιές και να κοντράρει για πρώτη φορά στο ματς τον Νόλε στο σέρβις του αλλά και πάλι άντεξε για να κερδίσει αυτό το game και τελικά το σετ με 6-2.

3ο σετ

Σε στιγμές ο Ναδάλ μπόρεσε να φτάσει το επίπεδο του τένις που μας έχει συνηθίσει και κόντρα τον Τζόκοβιτς, αν και ο Σέρβος και πάλι έκανε πρώτος break για να προηγηθεί με 3-1. Ο Ισπανός είχε τις ευκαιρίες του να απαντήσει, με το πρώτο του break point σε όλο τον αγώνα(!), αλλά είχε σε όλα απαντήσεις ο Τζόκοβιτς για να πάρει το σετ με 6-3 και τον αγώνα με 3-0.

Το παιχνίδι όπως μεταδόθηκε από την ιστοσελίδας μας ζωντανά:

12:51 Τέλος αγώνα! Ο Τζόκοβιτς είναι ο κορυφαίος και κατακτά τον τίτλο με 3-0!

12:50 Διπλό championship point για το Τζόκοβιτς, έσωσε το ένα ο Ναδάλ.

12:45 Με έναν τυχερό πόντο, ο Νόλε κερδίζει το game, κάνει το 5-3 και είναι μια ανάσα από τον τίτλο.

12:38 Μείωσε σε 4-3 και μένει ζωντανός ο Ναδάλ.

12:35 Ο Νόλε άντεξε και έκανε το 4-2. Κλειδί για τον τίτλο.

12:32 Πρώτο break point για το Ναδάλ στον αγώνα...

12:28 Ο Ναδάλ για πρώτη φορά κυριάρχησε τόσο σε ένα game και μείωσε σε 3-2.

12:24 3-1 o Τζόκοβιτς ο οποίος μοιάζει ασταμάτητος

12:20 2-1 o Τζόκοβιτς με το πρώτο μπρέικ στο 3ο σετ και τέταρτο στον τελικό

12:15 1-1 ο Τζόκοβιτς διατηρώντας το σερβίς του καθ' όλη τη διάρκεια του αγώνα

12:10 0-1 ο Ναδάλ ο οποίος παίζει πλέον με την πλάτη στον τοίχο

12:03 2-0 προηγείται στα σετ ο Σέρβος

12:02 6-2 ο Τζόκοβις επιβεβαιώνοντας την κυριαρχία του στο 2ο σετ αλλά και στον αγώνα

11:59 5-2 ο Τζόκοβιτς με δεύτερο break στο 2ο σετ και τρίτο συνολικά

11:55 4-2 ο Τζόκοβιτς με το τρίτο σερί γκέιμ

11:51 3-2 ο Τζόκοβιτς με το πρώτο break στο 2ο σετ

11:46 2-2 ο Τζόκοβιτς ο οποίος δείχνει να βρίσκεται σε τρομερή κατάσταση

11:42 1-2 ο Ναδάλ παρά την αστάθεια του Ισπανού στο forehand

11:37 1-1 ο Τζόκοβιτς ο οποίος είναι αψεγάδιαστος όταν σερβίρει

11:34 0-1 ο Ναδάλ ο οποίος κάνει ποδαρικό με το δεξί στο 2ο σετ

11:30 1-0 προηγείται στα σετ ο Σέρβος