Χάντερσφιλντ-Τσέλσι 0-3: Εύκολο απόγευμα για τους «μπλε»

Θετικό ντεμπούτο για τον Σάρι στην Πρέμιερ Λιγκ

Με νίκη ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στην Πρέμιερ Λιγκ η Τσέλσι, η οποία πέρασε εύκολα από την έδρα της Χάντερσφιλντ, επικρατώντας με 3-0. Τα γκολ για την ομάδα του Σάρι πέτυχαν οι Καντέ, Ζορζίνιο και Πέδρο.

Οι «μπλε» προηγήθηκαν με τον Καντέ στο 34’, ενώ στο 45’ διπλασίασαν τα τέρματά τους με πέναλτι του Ζορζίνιο, ο οποίος πραγματοποίησε ιδανικό ντεμπούτο… πρωταθλήματος με τη φανέλα της.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Μάρκος Αλόνσο έφτασε κοντά στο να πετύχει το γκολ της χρονιάς, όμως το γυριστό σουτ που επιχείρησε, σταμάτησε στο δοκάρι. Η Χάντερσφιλντ «απάντησε» στα δοκάρια λίγο αργότερα, ενώ η Τσέλσι καθάρισε την… μπουγάδα στο 80’ με έξοχο πλασέ του Πέδρο έπειτα από ασίστ του Αζάρ.

Για τους Λονδρέζους αγωνίστηκε επίσης ο νεοφερμένος τερματοφύλακας Κέπα, ενώ στον πάγκο έμεινε ο φορ Ζιρού, που άργησε να επιστρέψει στις προπονήσεις λόγω των υποχρεώσεών του στο Παγκόσμιο Κύπελλο.

Από τα υπόλοιπα αποτελέσματα ξεχωρίζει το διπλό της Κρίσταλ Πάλας στο «άντρο» της νεοφώτιστης και ενισχυμένης Φούλαμ (0-2), το οποίο ήρθε με δύο γκολ των Σλουπ (41’), Ζαχά (80’). Η Γουότφορντ του Χάβι Γράθια επικράτησε 2-0 εντός έδρας της Μπράιτον, με πρωταγωνιστή τον Ρικάρντο Περέιρα, που σκόραρε δύο φορές (35’, 54’) έπειτα από ισάριθμες ασίστ του Χολέμπας.

Τέλος, η Μπόρνμουθ έκαμψε την αντίσταση της νεοφώτιστης Κάρντιφ (2-0 εντός) σε μια μέτρια ποιοτικά αναμέτρηση. Οι γηπεδούχοι μπήκαν μπροστά στο 24’ με τον Φρέιζερ, ενώ είχαν και χαμένο πέναλτι στο 34’ με τον Γουίλσον, ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό σκορ στις καθυστερήσεις.

ΧΑΝΤΕΡΣΦΙΛΝΤ: Χάμερ, Ζανκά, Λεβ (71’ Ντιακαμπί), Σίντλερ, Χαντεργκιονάι, Κονγκολό, Χογκ, Μούι, Πρίτσκαρντ (46’ Ντεπουάτρ), Μπίλινγκ, Μουνιέ

ΤΣΕΛΣΙ: Κέπα, Λουίζ, Ρίντιγκερ, Αλόνσο, Αθπιλικουέτα, Καντέ, Ζορζίνιο, Μπάρκλεϊ (68’ Λόφτους Τσικ), Γουίλιαν (76’ Αζάρ), Πέδρο (82’ Μόουζες), Μοράτα