Χιρόνα-Ατλέτικο Μαδρίτης 2-2: Τα «βρήκαν μπαστούνια» οι πρωτευουσιάνοι

Η μαχητική νεοφώτιστη Χιρόνα, έστειλε ηχηρό μήνυμα με το καλημέρα, βάζοντας δύσκολα στην Ατλέτικο

Οι πρεμιέρες με τους νεοφώτιστους, φαίνεται πως δεν ταιριάζουν στην Ατλέτικο Μαδρίτης. Πέρσι οι «ροχιμπλάνκος» δεν κατάφεραν να κερδίσουν την 1η αγωνιστική τη νεοφώτιστη Αλαβές (1-1) και φέτος τα βρήκαν μπαστούνια απέναντι στη νεοφώτιστη Τζιρόνα.

Η Τζιρόνα, έστειλε με το καλημέρα ένα ηχηρό μήνυμα σε κάθε κατεύθυνση, αφού κοίταξε στα μάτια – αν λύγισε στο τέλος – την Ατλέτικο, με το τελικό 2-2 να αποτελεί σπουδαίο αποτέλεσμα για τους γηπεδούχους. Η Ατλέτικο, έπρεπε να μείνει με δέκα παίκτες για να... ξυπνήσει και να σώσει την παρτίδα και το κάζο στο φινάλε.

Οι Καταλανοί, έπιασαν στον ύπνο τους «ροχιμπλάνκος» του Τσόλο Σιμεόνε, με τον Στουάνι στο 23ο λεπτό, να ανοίγει λογαριασμό στη φετινή La Liga, σημειώνοντας με δυνατή κεφαλιά το 1-0 για την ομάδα του. Το σοκ ήταν τέτοιο για τους Μαδριλένους, που τρία λεπτά αργότερα δέχθηκαν και δεύτερο γκολ και πάλι με τον Στουάνι να παίρνει την κεφαλιά από το σημείο του πέναλτι, κάνοντας το 2-0 για την ομάδα του.

Μάλιστα, οι γηπεδούχοι, θα μπορούσαν να έχουν πάει με προβάδισμα τριών γκολ στην ανάπαυλα, αλλά ο Όμπλακ, απέκρουσε εντυπωσιακά το πλασέ του Πόρτου στο 43ο λεπτό.

Στην επανάληψη, οι «ροχιμπλάνκος» δεν βρήκαν τους χώρους που ήθελαν απέναντι στη μαχητική και διψασμένη Τζιρόνα και δεν κατάφεραν να απειλήσουν τα καρέ του Ιραϊθόθ.

Σαν να μην έφτανε η κακή της εικόνα, η ομάδα του Τσόλο έμεινε με 10 παίκτες στο 65ο λεπτό, με τον Αντουάν Γκριζμάν να βλέπει δεύτερη κίτρινη για θέατρο, αφού προσπάθησε να ξεγελάσει τον διαιτητή και να κερδίσει πέναλτι μετά από τετ α τετ με τον Ιραϊθόθ ο οποίος βγήκε και έκοψε καθαρά τη μπάλα.

Όμως φαίνεται πως αυτό «ξύπνησε» την Ατλέτικο, που ανέβηκε στο ματς, πίεσε, βγήκε και έγινε απειλητική αμέσως μετά την αποβολή. Μάλιστα, κατάφερε να μειώσει σε 2-1, με τον Κορέα στο 78’ να βρίσκει δίχτυα με ωραίο σουτ έξω από την περιοχή και τον Χοσέ Μαρία Χιμένες να βρίσκει δίχτυα στο 85’, ισοφαρίζοντας σε 2-2 για τους «ροχιμπλάνκος».

Οι Καταλανοί, έχασαν πάντως τεράστια ευκαιρία στις καθυστερήσεις για να πάρουν τη νίκη, με τον Όμπλακ να σώζει πάνω στη γραμμή την κοντινή προβολή του Πόρτου.