ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ - ΛΑΤΣΙΟ 2-0: Κύπελλο και ρεκόρ για την «Γηραιά Κυρία»

Τεράστια νίκη για την Γιουβέντους που σήκωσε το κύπελλο Ιταλίας

Μια καταιγιστική αρχή από την Γιουβέντους ήταν αρκετή για να της φέρει το κύπελλο. Η «Γηραιά Κυρία» μπήκε εξαιρετικά στο παιχνίδι και μάλιστα κατάφερε στα μισά του πρώτου ημιχρόνου να βρεθεί μπροστά με 2-0. Από εκεί και πέρα το παιχνίδι πήρε ένα διαδικαστικό χαρακτήρα και η Γιούβε μετά την κατάκτηση του κυπέλλου με ρεκόρ, καθώς είναι η μόνη ομάδα που πήρε τρεις συνεχόμενες φορές το κύπελλο Ιταλίας, βάζει πλώρη για το πρώτο treble της ιστορία της.

Α’ ημίχρονο

Δυνατά μπήκαν οι δυο ομάδες όπως αναμενόταν. Μόλις στο 3’ ο Κιελίνι δοκίμασε από μακριά το δυνατό σουτ, όμως η μπάλα έφτασε στα χέρια του Στρακόσια. Στο 6’ ήρθε η απάντηση από την Λάτσιο. Ο Κεϊτά έφυγε στην αντεπίθεση, μπήκε στην περιοχή της Γιουβέντους από αριστερά, έκανε το δυνατό σουτ, όμως η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι. Στο επόμενο όμως λεπτό ο Ιγκουαΐν εξαπέλυσε μια βολίδα αναγκάζοντας τον Στρακόσια σε πολύ δύσκολη επέμβαση. Στο 11’ ήρθε και το τέρμα. Ο Σάντρο έκανε την μπαλιά και ο Ντάνι Άλβες με ένα σκαστό πλασέ στην κίνηση νίκησε τον Στρακόσια κάνοντας το 1-0. Ο ρυθμός του αγώνα ήταν τρελός και κάθε επίθεση μύριζε τέρμα. Στο 14’ ο Ντιμπάλα σε μια όμορφη ενέργεια βρήκε τον χώρο που ήθελε, εξαπέλισε μια βολίδα και ο Στρακόσια με υπερένταση έσωσε. Στο 17’ χάθηκε απίστευτη τριπλή ευκαιρία για την Γιούβε. Ο Στρακόσια έσωσε το σουτ του Ντιμπάλα, στη συνέχεια το πλασέ του Ιγκουαΐν και σε τρίτο χρόνο ακόμη ένα πλασέ από τον ίδιο. Στο 25’ ήρθε και το δεύτερο τέρμα της Γιουβέντους. Ήταν η άψογη εκτέλεση κόρνερ του Ντιμπάλα και ο Μπονούτσι μόνος του σκόραρε αριστερό πλασέ από κοντά γράφοντας έτσι το 2-0. Μετά από ώρα στο 32’ η Λάτσιο έκανε αισθητή την παρουσία της. Συγκεκριμένα ο Ιμόμπιλε έπιασε την κεφαλιά ψαράκι στην περιοχή, όμως η μπάλα πέρασε έξω. Η φάση αυτή προκάλεσε νεύρα για την Γιούβε καθώς ποδοσφαιριστής ήταν για ώρα στο έδαφος. Από εκείνο το σημείο και έπειτα η Γιουβέντους έριξε ρυθμούς, και θωράκισε την άμυνα της (κάτι που ξέρει να κάνει καλά). Αποτέλεσμα ήταν η Λάτσιο να βρει μόλις μια φάση και αυτή στο τελευταίο λεπτό του ημιχρόνου, όταν ο Σάβιτς έπιασε την κεφαλιά όμως ο Νέτο είπε όχι.

Με το ίδιο τέμπο όπως τελείωσε το πρώτο ημίχρονο ξεκίνησε και το δεύτερο. Ήταν αναμενόμενο πως η Λάτσιο θα έβγενε μπροστά και η Γιούβε θα έψαχνε τους χώρους. Στο 52’ ήρθε και η πρώτη φάση όταν ο Ιγκουαΐν έκανε το σουτ από μακριά, όμως η μπάλα πέρασε έξω. Δυο λεπτά αργότερα ο Άντερσον έκανε το σουτ, υποχρεώνοντας τον Νέτο να διώξει σε κόρνερ. Στο 57’ ο Ιμόμπιλε έκανε την προβολή από κοντά και ο Νέτο έσωσε κυριολεκτικά πάνω στην γραμμή. Ύστερα από δέκα λεπτά ήρθε η επόμενη φάση, όταν ο Μπάστα έκανε το σουτ, όμως η μπάλα πέρασε πάνω από τα δοκάρια. Στο 74’ έγινε το λάθος από τον Κιελίνι και ο Αλμπέρτο έκανε το σουτ στην κίνηση όμως η μπάλα έφτασε εύκολα στα χέρια του Νέτο. Στο 76’ ήρθε ένας ωραίος συνδυασμός από την Λάτσιο, κακό όμως ήταν το τελείωμα του Κεϊτά που με σουτ πέρασε πάνω από τα δοκάρια. Τα πάντα είχαν πάρει το δρόμο τους. Η Λάτσιο δεν έδειχνε ικανή να πετύχει κάποιο τέρμα και να μπει και πάλι στο παιχνίδι. Στο 87’ ο Ιγκουαΐν έφυγε μόνος, έκανε το πλασέ όμως ο Στρακόσια είπε για ακόμη μια φορά όχι. Μέχρι και το τέλος του παιχνιδιού δεν υπήρξε άλλη φάση και έτσι η Γιουβέντους έφτασε πανάξια στον πρώτο της τίτλο για τη χρονιά.

Γιουβέντους: Νέτο, Μπαρτζάλι, Μπονούτσι, Κιελίνι, Σάντρο, Ρινκον, Μαρκίσιο, Άλβες, Ντιμπαλά, Μάντζουκιτς, Ιγκουαΐν

Λάτσιο: Στρακόσια, Μπαστός, Ντε Φράι, Γουάλας, Μπάστα, Παρόλο, Μπίλια, Μιλίνκοβιτς, - Σάβιτς Λουλιτς, Ιμόμπιλε, Κεϊτα

Διεθνή: Τελευταία Ενημέρωση