ΚΛΕΙΣΙΜΟ
Loading...
 

Γιουρόπα Λιγκ: Ξεκαθαρίζει το τοπίο

Το θετικό αποτέλεσμα που θα τον βάζει με το ένα πόδι στην επόμενη φάση θα ψάξει ο ΑΠΟΕΛ

ΠΗΓΗ: sport-fm.gr

Το Τσάμπιονς Λιγκ μας αποζημίωσε με τα παιχνίδια και τα αποτελέσματα το βράδυ της Τρίτης και της Τετάρτης, αλλά η ποδοσφαιρική πανδαισία δεν σταματάει εδώ, αφού το μενού το βράδυ της Πέμπτης περιλαμβάνει σημαντικές μάχες στη δεύτερη τη τάξη ευρωπαϊκή διοργάνωση.

Σημαντικό σίγουρα είναι το παιχνίδι ανάμεσα στην Φενερμπαχτσέ και την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ για τον 1ο όμιλο. Οι Τούρκοι που βρίσκονται σε καλή κατάσταση, σίγουρα θέλουν να πάρουν εκδίκηση για την βαριά ήττα με 4-1 της προηγούμενης αγωνιστικής.

Από την άλλη, η ομάδα του Ζοσέ Μουρίνιο προβληματίζει με την εικόνα της, μετρώντας μόλις δύο νίκες στα έξι τελευταία ματς σε όλες τις διοργανώσεις. Μπαϊγί και Βαλένσια θα απουσιάσουν για ακόμα ένα ματς αφού είναι τραυματίες, ενώ αμφίβολη είναι η συμμετοχή των Σμόλινγκ και Μαρσιάλ.

Το θετικό αποτέλεσμα που θα τον βάζει με το ένα πόδι στην επόμενη φάση θα ψάξει και ο ΑΠΟΕΛ απέναντι στους Γιουνγκ Μπόις για τον 2ο όμιλο. Η ομάδα του Κρίστιανσεν πάντως που είναι πλήρης, θα έχει δύσκολο έργο κόντρα στους Ελβετούς που μετά από καιρό θα παραταχθούν με όλα τους τα όπλα.

Την μάχη της κορυφής του 5ου ομίλου δίνουν Αούστρια Βιέννης και Ρόμα που διασταυρώνουν τα ξίφη τους στην Αυστρία, ενώ επιβεβλημένη είναι η νίκη για την Μπιλμπάο στο ματς με την Γκενκ, αν θέλει να ελπίζει σε πρόκριση η ομάδα του Βαλβέρδε.

Αναλυτικά το πρόγραμμα της 4ης αγωνιστικής της φάσης των ομίλων του Europa League

1ος Ομιλος

Φενερμπαχτσέ - Μάντσεστερ Γιουν. (20:00)
ΦΚ Ζόρια Λουάνσκ - Φέγενορντ (20:00)

Η βαθμολογία

1. Φέγενορντ 6 (2-1)
2. Μάντσεστερ Γιουν. 6 (5-2)
3. Φενερμπαχτσέ 4 (3-5)
4. ΦΚ Ζόρια Λουάνσκ 1 (1-3)

Η επόμενη αγωνιστική

Φενερμπαχτσέ - ΦΚ Ζόρια Λουάνσκ (18:00)
Μάντσεστερ Γιουν. Φέγενορντ (22:05)

2ος Ομιλος

Άστανα - Ολυμπιακός (18:00)
ΑΠΟΕΛ - Γιούνγκ Μπόις (20:00)

Η βαθμολογία

1. ΑΠΟΕΛ 6 (4-4)
2. Ολυμπιακός 6 (5-2)
3. Γιούνγκ Μπόις 4 (3-2)
4. FK Αστάνα 1 (2-6)

Η επόμενη αγωνιστική

Αστάνα – ΑΠΟΕΛ (18:00)
Ολυμπιακός- Γιούνγκ Μπόις (22:05)

3ος Ομιλος

Γκαμπάλα-Σεντ Ετιέν (20:00)
Άντερλεχτ-Μάιντς (20:00)

Η βαθμολογία

1. Αντερλεχτ 5 (5-3)
2. Σεντ Ετιέν 5 (3-2)
3. Μάιντς 5 (5-4)
4. ΦΚ Καμπαλά 0 (3-7)

Η επόμενη αγωνιστική

Γκαμπάλα-Άντερλεχτ (18:00)
Σεντ Ετιέν- Μάιντς (22:05)

4ος Ομιλος

Ζενίτ-Ντάνταλκ (20:00)
Μακάμπι Τελ Αβίβ – Αλκμάαρ (20:00)

Η βαθμολογία

1. Ζενίτ Αγ. Πετρ. 9 (11-4)
2. Ντάνταλκ 4 (3-3)
3. Μακάμπι Τελ Αβίβ 3 (5-6)
4. ΑΖ Αλκμάαρ 1 (2-8)

Η επόμενη αγωνιστική

Ζενίτ - Μακάμπι Τελ Αβίβ (18:00)
Ντάνταλκ – Αλκμάαρ (22:05)

5ος Ομιλος

Αούστρια Βιέννης – Ρόμα (20:00)
Άστρα – Πλζεν (20:00)

Η βαθμολογία

1. Αούστρια Βιέννης 5 (6-5)
2. Ρόμα 5 (8-4)
3. Αστρα Πλοιέστι 3 (4-8)
4. Βικτόρια Πλζεν 2 (2-3)

Η επόμενη αγωνιστική

Ρόμα-Πλζεν (22:05)
Αούστρια Βιέννης – Άστρα (22:05)

6ος Ομιλος

Μπιλμπάο-Γκενκ (20:00)
Σασουόλο-Ραπίντ Βιέννης (20:00)

Η βαθμολογία

1. Γκενκ 6 (7-4)
2. Σασουόλο 4 (5-4)
3. Ραπίντ Βιέννης  4 (4-4)
4. Μπιλμπάο 3 (1-5)

Η επόμενη αγωνιστική

Γκενκ – Ραπίντ Βιέννης (22:05)
Μπιλμπάο-Σασουόλο (22:05)

7ος Ομιλος

Άγιαξ-Θέλτα (22:05)
Παναθηναϊκός-Σταντάρ Λιέγης (22:05)

Η βαθμολογία

1. Αγιαξ 7 (5-3)
2. Θέλτα 5 (5-3)
3. Σταντάρ Λιέγης 2 (3-4)
4. Παναθηναϊκός 1 (3-6)

Η επόμενη αγωνιστική

Θέλτα-Σταντάρ Λιέγης (20:00)
Άγιαξ – Παναθηναϊκός (20:00)

8ος Ομιλος

Γάνδη-Σαχτάρ (22:05)
Μπράγκα-Κόνιασπορ (22:05)

Η βαθμολογία

1. Σαχτάρ Ντόνιετσκ 9 (8-0)
2. Γάνδη 4 (3-6)
3. Μπράγκα 2 (2-4)
4. Κόνιασπορ 1 (1-4)

Η επόμενη αγωνιστική

Σαχτάρ-Κόνιασπορ (20:00)
Γάνδη-Μπράγκα (20:00)

9ος Όμιλος

Σάλκε – Κράσνονταρ (22:05)
Νις – Σάλτσμπουργκ (22:05)

Η βαθμολογία

1. Σάλκε 9 (5-1)
2. Κρασνοντάρ 6 (6-3)
3. Νις 3 (3-6)
4. Σάλτσμπουργκ 0 (1-5)

Η επόμενη αγωνιστική

Κράσνονταρ – Σάλτσμπουργκ (20:00)
Σάλκε-Νις (20:00)

10ος Όμιλος

Φιορεντίνα – Λίμπερετς (22:05)
ΠΑΟΚ-Καραμπάγκ (22:05)

Η βαθμολογία

1. Φιορεντίνα 7 (8-2)
2. Καραμπάχ 4 (5-7)
3. ΠΑΟΚ 4 (2-3)
4. Λίμπερετς 1 (4-7)

Η επόμενη αγωνιστική

Λίμπερετς-Καραμπάγκ (20:00)
Φιορεντίνα-ΠΑΟΚ (20:00)

11ος Όμιλος

Σπάρτα Πράγας - Χαποέλ Μπερ Σεβά (22:05)
Σαουθάμπτον – Ιντερ (22;05)

Η βαθμολογία

1. Σπάρτα Πράγας 6 (4-4)
2. Σαουθάμπτον 4 (3-1)
3. Χαποέλ Μπερ Σεβά 4 (2-1)
4. Ιντερ 3 (2-5)

Η επόμενη αγωνιστική

Χαποέλ Μπερ Σεβά – Ιντερ (20:00)
Σπάρτα Πράγας – Σαουθάμπτον (20:00)

12ος Όμιλος

Ζυρίχη – Στεάουα (22:05)
Βιγιαρεάλ – Ανκαρασπόρ (22:05)

Η βαθμολογία

1. Βιγιαρεάλ 5 (5-4)
2. Ζυρίχη 4 (4-4)
3. Ανκαρασπόρ 4 (5-4)
4. Στεάουα Β. 2 (2-4)

Η επόμενη αγωνιστική

Στεάουα – Ανκαρασπόρ (20:00)
Ζυρίχη – Βιγιαρεάλ (20:00)

Διαβάζονται σήμερα

Άλλα άρθρα συγγραφέα

ΠΗΓΗ: sport-fm.gr

Σχόλια αναγνωστών

Πρόταση για κούρεμα δανείων παρουσίασε ο Λιλλήκας

«Μετά από μια ανάληση δεν φαίνεται και τοσο υλοποιήσιμη η πρόταση: https://wp.me/p5fNbB-4b »
SNicolaou  |  12:41

Με απλά λόγια

««αν δεν μπορείς να το εξηγήσεις με απλά λόγια, ούτε εσύ ο ίδιος το έχεις καταλάβει πολύ καλά». H κατάσταση ...»
jim  |  09:45

Με απλά λόγια

«Αυτό που μου αρέσει στον κ. Παράσχο είναι η διαφορετική ματιά του. Χαίρομαι που δεν είμαι ο μόνος που ...»
CP  |  09:43

Άλλα λόγια να αγαπιόμαστε

«Δ.Δ.Ο. ΕΝΑΝΤΙΟΝ ΕΥΡΩΠΑΙΚΩΝ ΑΞΙΩΝ Οι Τουρκοκύπριοι αντιλαμβάνονται ότι η Διζωνική Δικοινοτική Ομοσπονδία ...»
Ανδρεας Κωνσταντινιδης, Β.Α, Μ.Α.  |  19:38

Γιουρόπα Λιγκ: Τελευταία Ενημέρωση