ΑΕΚ-Αούστρια Βιέννης 2-2: Κρίμα ρε ΑΕΚάρα...

Η μπάλα δεν ήθελε απόψε την ΑΕΚ, η οποία ήταν άτυχη κόντρα στην Αούστρια Βιέννης

23 τελικές και 11 στον στόχο. Και όμως, η ΑΕΚ δεν κέρδισε την Αούστρια Βιέννης, απόψε στο ΟΑΚΑ για τον 5ο όμιλο του Γιουρόπα Λιγκ. Οι δύο ομάδες εξήλθαν ισόπαλες με 2-2 σ' ένα εξαιρετικό παιχνίδι. Ο Λιβάγια στο 28' και στο 90' σκόραρε για τους "κιτρινόμαυρους". Μονσάιν στο 43' και Σράντι στο 49' τα γκολ των Αυστριακών του Φινκ. Στους 4 βαθμούς στον όμιλο η ελληνική ομάδα, η οποία παραμένει σε τροχιά πρόκρισης. MVP του αγώνα ο πορτιέρο των Αυστριακών Πεντζ.

Η εικόνα του αγώνα

Το παιχνίδι στο ΟΑΚΑ άρχισε μ’ ένα καλό σουτ του Λιβάγια εκτός περιοχής στο 5λεπτο που έφυγε άουτ. Στο 9’ η κεφαλιά του Βράνιες από την σέντρα του Αϊντάρεβιτς κατέληξε στα χέρια του Πεντζ. Στο 16’ το σουτ του Μονσάιν από το γύρισμα του Πιρές αποκρούστηκε από τον Ανέστη και σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι σε μεγάλη ευκαιρία για τους Αυστριακούς! Στο 20’ η ΑΕΚ έχασε σπουδαία ευκαιρία με κοντινό σουτ του Τσόσιτς, το οποίο απέκρουσε εντυπωσιακά ο Πεντζ. Στο 27’, οι «κιτρινόμαυροι» έχασαν πολύ καλή ευκαιρία με σουτ του Μάνταλου, το οποίο απέκρουσε σε κόρνερ ο Πεντζ. 1 λεπτό αργότερα, όμως, η ελληνική ομάδα προηγήθηκε στο σκορ. Ήταν το πλασέ του Αραούχο, το οποίο έσωσε ο Πεντζ, όμως στην επαναφορά ο Λιβάγια σκόραρε, έστω και με τυχερό τρόπο. Η Αούστρια προαπάθησε να αντιδράσει στη συνέχεια και στο 43’ κατάφερε να φέρει το παιχνίδι στα ίσα. Ήταν το γύρισμα του Πιρές στην περιοχή και το πλασέ του Μονσαϊν για το 1-1. Μάλιστα, οι Αυστριακοί λίγο έλειψε να προηγηθούν σε χρόνο καθυστερήσεων με σουτ του Σράντι που έδιωξε σε κόρνερ ο Γιάννης Ανέστης. Έτσι, οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια ισόπαλες με 1-1.

Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε με γκολ για τους φιλοξενούμενους. Στο 49’ ο Σράντι σκόραρε με εξαιρετικό φαλτσαριστό σουτ, μετά από εκπληκτική συνεργασία των παικτών της Αούστρια. Η ΑΕΚ αντέδρασε γρήγορα και έχασε τρεις τεράστιες ευκαιρίες σε διάστημα πέντε λεπτών με Λιβάγια, Μάνταλο και Βράνιες. Το ρεσιτάλ χαμένων ευκαιριών για την ΑΕΚ συνεχίστηκε στο 58’ με εκτέλεση φάουλ του Λάζαρου που απέκρουσε ο Πεντζ σε κόρνερ. Στην εξέλιξη της φάσης, ο Αραούχο έκανε την προβολή που πέρασε λίγο άουτ, ενώ δύο λεπτά αργότερα το πολύ καλό σουτ του Λιβάγια έφυγε μόλις άουτ. Στο 67’ ο Λιβάγια ευνοείται από τις κόντρες, βγήκε μόνος, πλάσαρε, όμως ο Πεντζ έδιωξε και πάλι! Η ΑΕΚ συνέχισε να πιέζει, ο Χιμένεθ στο τελευταίο 10λεπτο έριξε όλο το βάρος του στην επίθεση και είχε ένα καλό σουτ του Λάζαρου στο 86’ που έφυγε μόλις άουτ. Τελικά η ΑΕΚ δικαιώθηκε στις καθυστερήσεις του παιχνιδιού Ήταν το γύρισμα του Μάνταλου και το πλασέ του Λιβάγια που βρήκε στόχο στις καθυστερήσεις για το τελικό σκορ 2-2.

Μεγάλη προσπάθεια για την ελληνική ομάδα, η οποία δικαιώθηκε στο τέλος. Η ομάδα του Χιμένεθ παραμένει σταθερά σε τροχιά πρόκρισης, φτάνοντας στους 4 βαθμούς, έναντι 1 της Αούστρια και 0 της Ριέκα.

ΑΕΚ: Ανέστης, Γκάλο, Βράνιες, Τσόσιτς (23' Τζανετόπουλος), (80' Μπακασέτας), Μπακάκης, Γιόχανσον, Αϊντάρεβιτς (53' Γαλανόπουλος),  Χριστοδουλόπουλος, Λιβάγια, Μάνταλος, Αραούχο

Αούστρια Βιέννης: Πεντζ, Μοχάμεντ, Σράντι, Αλχασάν (59' Πρόκοπ), Μονσάιν (69' Φριζενμπίχλερ), Σέρμπεστ, Κλάιν, Ντε Πάουλα (90+1' Λι), Χολτζχάουσερ, Μαρτσίνκο, Πιρές

Γιουρόπα Λιγκ: Τελευταία Ενημέρωση