ΑΕΚ - Ζυρίχη 0-1: Προσπάθησε, αλλά κάτι έλειπε...

Οι κιτρινοπράσινοι είδαν στα μάτια την αντίπαλο ομάδα, η οποία βρήκε τον δρόμο για τα δίκτυα μέσω εύστοχης εκτέλεσης πέναλτι..

Τζάμπα ήττα για την ΑΕΚ. Η ομάδα του Ιραόλα ηττήθηκε 0-1 από τη Ζυρίχη στο ΓΣΠ, σ’ ένα ματς που η ΑΕΚ είχε τον έλεγχο, προσπάθησε και θα μπορούσε να πάρει το βαθμολογικό όφελος. Οι κιτρινοπράσινοι είδαν στα μάτια την αντίπαλο ομάδα, η οποία βρήκε τον δρόμο για τα δίκτυα μέσω εύστοχης εκτέλεσης πέναλτι του Κολολί στο 62’.

Περισσότερες προϋποθέσεις παρά ξεκάθαρες φάσεις σημειώθηκαν στο πρώτο μέρος της αναμέτρησης. Η ΑΕΚ έβαλε πίεση, κυρίως στα αρχικά στάδια, και κέρδιζε τις πλείστες μονομαχίες, ενώ η Ζυρίχη άργησε να… μπει στο ματς. Ας τα πάρουμε όμως από την αρχή. Στο 15’ οι Ελβετοί κατέγραψαν την πρώτη καλή τους φάση, όταν ο Οντέι μπήκε στην περιοχή από πλάγια θέση, έκανε το πλασέ το οποίο πέρασε μόλις έξω από την εστία του Τόνιο. Τρία λεπτά αργότερα οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν φάουλ σε καλό σημείο, ο Κολολί ανέλαβε την απευθείας εκτέλεση του, με τη μπάλα να καταλήγει λίγο πάνω από την εστία της ΑΕΚ. Η ομάδα του Ιραόλα σημείωσε τη πρώτη της φάση στο 19’ όταν ο Τέτε έκανε τη σέντρα, ο Γιάννου δεν πρόλαβε να πιάσει τη κεφαλιά και ο Σίλβα ήρθε σαν… σίφουνας, έπιασε το σουτ-βολίδα το οποίο πέρασε μόλις έξω. Οι Ελβετοί στο 22’ απείλησαν ξανά με τον Οντέι να πιάνει τη κοντινή κεφαλιά που πέρασε λίγο πάνω από την εστία του Τόνιο, ενώ ένα λεπτό αργότερα ο Τέτε έκανε τη σέντρα, ο Τρισκόφσκι άφησε έξυπνα στον Γιάννου όμως η άμυνα του πήρε τη… μπουκιά από το στόμα, πριν πλασάρει ανενόχλητος. Η τελευταία φάση άνηκε και πάλι στους γηπεδούχους (36’) όταν ο Γιάννου ελευθερώθηκε από τον προσωπικό του αντίπαλο, γύρισε και δοκίμασε το σουτ από το ύψος της περιοχής, που απόκρουσε με τις γροθιές ο Μπρέσερ.

Β' ημίχρονο

Ελαφρώς καλύτερη ήταν η Ζυρίχη στο δεύτερο μέρος, όμως η ΑΕΚ συνέχισε όπως τέλειωσε το πρώτο 45λεπτο. Ωστόσο, οι Ελβετοί βρήκαν τον δρόμο για τα δίκτυα στο 62’ όταν ο Κολολί ευστόχησε από την άσπρη βούλα, ενώ ένα λεπτό αργότερα ο Μόισοφ στην προσπάθεια του να απομακρύνει ακούμπησε τη μπάλα με το χέρι. Η ομάδα του Ιραόλα δεν το έβαλε κάτω και στο 70’ απείλησε μετά από μακρινό σουτ του Σίλβα, το οποίο κατέληξε μόλις έξω. Στη συνέχεια και στο 81’ η Ζυρίχη έφτασε μια… ανάσα από το δεύτερο γκολ, όμως ο Τόνιο απέκρουσε εντυπωσιακά με το ένα χέρι το σουτ του Κελίφι. Το τελευταίο 10λεπτο πήρε… άγρια ομορφιά καθώς οι γηπεδούχοι πίεζαν για το γκολ της ισοφάρισης. Στο 84’ οι φιλοξενούμενοι έμειναν με 10 ποδοσφαιριστές όταν ο Μπα Μοντού αντίκρισε (σωστά) τη δεύτερη κίτρινη κάρτα. Η τελευταία φάση του αγώνα άνηκε στην ΑΕΚ όταν ο Γιάννου γύρισε εντός περιοχής, και το πλασέ του κατέληξε λίγο έξω.

Κοουτσάρισμα

ΑΕΚ

Ο Άντονι Ιραόλα παρέταξε την ομάδα του σε σχηματισμό 4-1-4-1 και έβαλε πίεση στους αντιπάλους αρκετά ψηλά. Η ΑΕΚ πίεζε από το πρώτο λεπτό, κέρδιζε τις μονομαχίες, κυρίως στον άξονα, και δημιουργούσε χώρους από τις πτέρυγες για να επιτεθεί. Οι γηπεδούχοι δεν θέλησαν να αφήσουν χώρους στους Ελβετούς ώστε να κάνουν το παιχνίδι τους.

Ζυρίχη

Από την άλλη, σε σχηματισμό 4-4-2 παρέταξε την ομάδα του ο Λουντοβίκ Μανίν. Οι Ελβετοί φάνηκαν… σαστισμένοι στα πρώτα στάδια του αγώνα και δεν βρήκαν αμέσως τα πατήματα τους. Προσπάθησαν να εκμεταλλευτούν τις στημένες φάσεις για να απειλήσουν, καθώς η πίεση των γηπεδούχων τους «στέρησε» το δικαίωμα να δημιουργήσουν οργανωμένες επιθέσεις.

Διακριθέντες

ΑΕΚ

Η γενική εικόνα των γηπεδούχων ήταν αξιοπρεπείς και σίγουρα θα μπορούσε να πάρει το βαθμολογικό όφελος. Παρά την ήττα, οι ποδοσφαιριστές της ΑΕΚ φόρεσαν το καλό τους κοστούμι και έπαιξαν όμορφο ποδόσφαιρο.

Ζυρίχη

Ο Κολολί νίκησε τον Τόνιο από την άσπρη βούλα και αυτός ήταν που χάρισε στην ομάδα του τους τρεις βαθμούς.

Απογοήτευσαν

ΑΕΚ

Ο Μόισοφ ίσως να ήταν ο… μοιραίος της αναμέτρησης καθώς μέσω της δικής του ενέργειας οι Ελβετοί κέρδισαν το πέναλτι.

Ζυρίχη

Η ομάδα του δεν το πλήρωσε καθώς πανηγύρισε τη νίκη, ωστόσο ο Μπα Μοντού. Ο ποδοσφαιριστής της Ζυρίχης σε έξι λεπτά δέθηκε δύο κίτρινες κάρτες, και να είναι εντελώς αδικαιολόγητος αφού η μία ήταν λόγω καθυστερήσεων και η δεύτερη λόγω σκληρού μαρκαρίσματος. Γενικότερα, υπήρχαν σκληρά μαρκαρίσματα από τους Ελβετούς.

Διαιτησία

Στο 44’ ο Σίλβα δέχθηκε σπρώξιμο από αμυντικό της Ζυρίχης με τον ποδοσφαιριστή της ΑΕΚ να διαμαρτύρεται. Σύμφωνα με την επαναληπτική προβολή υπάρχει σπρώξιμο, όμως ο Βέλγος ρέφερι έκρινε πως δεν ήταν φάση να το δώσει γιατί η μπάλα έφευγε έξω.

Στο δεύτερο μέρος ο Jonathan Lardot σωστά καταλόγισε πέναλτι υπέρ της Ζυρίχης, καθώς ο Μόισοφ στην προσπάθεια του να διώξει, ακούμπησε τη μπάλα με το χέρι εντός περιοχής.

Στο 84’ σωστά απέβαλε τον Μπα Μοντού λόγω σκληρού μαρκαρίσματος, ενώ σωστή ήταν και η πρώτη κάρτα που δέχθηκε λόγω καθυστερήσεων σε εκτέλεση άουτ.

Γενικότερα ο ρέφερι ανέχτηκε σκληρά μαρκαρίσματα, και εκνεύρισε την κερκίδα σε αρκετές φάσεις.

ΑΕΚ (Άντονι Ιραόλα): Τόνιο, Σίλβα (80' Λου), Μόισοφ, Λαρένα (84' Γκαρσία), Ακοράν, Τέτε (65' Τολμές), Τρισκόφσκι, Χέφελ, Γκονζαλες, Ιωάννου, Γιάννου.

Ζυρίχη (Λουντοβίκ Μανίν): Μπρέσερ, Μάκσο, Πάλσον, Μαρσεράνο (87' Νεφ), Οντέι (75' Σίσει), Μπαγκούρα, Μπα Μοντού, Ρούεγκ, Κολολί, Κριεζίου, Κελίφι (90'+1 Γουίντερ).

Σκόρερ: 62' Κολολί (πεν.)

Κίτρινες: Χέφελ / Κριεζίου, Πάλσον, Μπα Μοντού

Αποβολές: 84' Μπα Μοντού (2η κίτρινη)

Διαιτητής: Jonathan Lardot (Βέλγιο)

Γιουρόπα Λιγκ: Τελευταία Ενημέρωση