ΑΓΙΑΞ - ΛΥΩΝ 4-1: «Αίαντας» άλλης εποχής!

Με 4-1 κατατρόπωσε την Λυών ο Άγιαξ στο Άμστερνταμ Αρένα!

Τι να πει κανείς για τον σημερινό Άγιαξ. Ο «Αίντας» θύμισε ομάδα άλλης εποχής. Βασισμένος στα βλαστάρια του φυτωρίου του ο Άγιαξ διέλυσε την Λυών με 4-1. Καταιγιστικός παρά τις πολλές απουσίες στην άμυνα και με το σημερινό σκορ δύσκολα θα χάσει την πρόκριση στον τελικό.

Αναγνωριστικά ήταν τα πρώτα λεπτά του αγώνα. Στο 10’ καταγράφηκε η πρώτη τελική του αγώνα και αυτή ήταν για την Λυών. Ο Τουσάρ έκανε το γύρισμα, ο Κορνέ την προβολή, αλλά ο Ονάνα έσωσε τον Αγιαξ. Δυο λεπτά αργότερα ο Ντε Λιγκτ έκανε το σουτ από μακριά, με τον Λόπες όμως να αποκρούει σταθερά. Όμως ο ρυθμός του αγώνα εξακολουθούσε να είναι αργός με τις δυο ομάδες να μην μπορούν να φτάσουν εύκολα στην αντίπαλη εστία. Στο 25’ όμως ο Άγιαξ άνοιξε το σκορ. Ήταν η εξαιρετική εκτέλεση φάουλ του Ζίγεχ, με τον Τραορέ να παίρνει την κεφαλιά και το 1-0 ήταν γεγονός. Στο 33’ ο Λόπες έκανε το λάθος και ο Τραορέ με κεφαλιά βρήκε τον Ντόλμπεργκ που με όμορφο τελείωμα έγραψε το 2-0. Η Λυών έπρεπε να αντιδράσει, όμως ο Άγιαξ είχε πλέον την αυτοπεποίθηση που χρειαζόταν. Μάλιστα στο 44’ ακούμπησε και ένα τέταρτο τέρμα όταν ο Λόπες είπε όχι στον Γιουνές και κράτησε ζωντανή την Λυών. Αυτή ήταν και η τελευταία φάση του πρώτου ημιχρόνου.

Αποφασισμένοι να αλλάξουν το παιχνίδι ήταν οι ποδοσφαιριστές της Λυών στο δεύτερο μέρος. Μόλις στο 46΄ ο Ντιακαμπί δεν κατάφερε να σπρώξει τη μπάλα στα δίχτυα από κοντά. Και επειδή τα λάθη πληρώνονται στο 48’ μετά από λάθος της Λυών ο Γιουνές κατάφερε να σκοράρει για το 3-0. Τρία λεπτά αργότερα σε μια αντεπίθεση της Λυών ο Φεκίρ πάτησε περιοχή, έκανε το σουτ, όμως ο Ονανά έσωσε την εστία του. Στο 56’ ο Ντόλμπεργκ έκανε το δυνατό σουτ, όμως με υπερένταση έσωσε εντυπωσιακά ο Λόπες. Στο 63’ ο Τραορέ πάτησε περιοχή, έκανε το δυνατό σουτ, όμως ο Λόπες είπε και πάλι όχι. Στο 66’ ήρθε η απάντηση της Λυών. Ήταν το εξαιρετικό τελείωμα του Βαλμπουενά και 3-1 με τη Λυών να μπαίνει και πάλι στο κόλπο της πρόκρισης. Στο 68’ ο Φεκίρ έφυγε τετ – α – τετ με τον Ονανά, όμως ο πορτιέρο των Ολλανδών είπε όχι. Στο 72’ όμως ο Άγιαξ ήρθε και πάλι να ανοίξει την ψαλίδα. Ήταν η σέντρα του Ζιγέχ, ο Τραορέ μόνος με κεφαλιά έγραψε το 4-1. Στο 73’ ο Ζιγέχ έχασε το άχαστο. Μόνος κυριολεκτικά δεν μπόρεσε να πετύχει το τέρμα. Δυο λεπτά αργότερα ο Κλάασεν έκανε ένα δυνατό σουτ με τον Λόπες να σώζει εντυπωσιακά. Στο 82’ ο Κλάασεν έκανε και πάλι το σουτ από καλή θέση, όμως δεν βρήκε στόχο. Στο 85΄ο ίδιος ποδοσφαιριστής έπιασε την κεφαλιά, όμως ο Λόπες απέκρουσε εύκολα. Στο 92’ ο Ζιγέχ μπήκε στην περιοχή έκανε το σουτ, όμως ο Λόπες για ακόμη μια φορά έσωσε την Λυών απ’ τον διασυρμό. Στο 94’ ο Λακαζέτ έχασε την ευκαιρία του αγώνα. Μόνος στην περιοχή έπιασε το σουτ, με την μπάλα να φεύγει μόλις έξω.

Άγιαξ: Ονανα, Τέτε, Σάντσες, Λιγκτ, Ρίντεβαλντ, Κλάασεν, Σένε, Ζίγεχ, Τραορέ, Ντόλμπεργκ, Γιουνές

Λυών: Λόπες, Μορέλ, Ζαλέ, Νκουλου, Ντιαμπί, Γκοναλόν, Τουσάρ, Τολισό, Κορνέ, Βαλμπουενά, Φεκίρ

Γιουρόπα Λιγκ: Τελευταία Ενημέρωση