Άρσεναλ-Κολωνία 3-1: Στην επανάληψη θύμισε Άρσεναλ! (vid)

Με πολύ καλή εμφάνιση στην επανάληψη, οι Λονδρέζοι πήραν το ζητούμενο κόντρα στους Γερμανούς

Με τρία τέρματα και εξαιρετική εμφάνιση στην επανάληψη, η Άρσεναλ κέρδισε την Κολωνία εντός έδρας με ανατροπή με σκορ 3-1. Κολάσινατς στο 49’, Σάντσες στο 67’ και Μπεγιερίν στο 82’ τα γκολ της ομάδας του Αρσέν Βενγκέρ. Οι Γερμανοί είχαν προηγηθεί με εξαιρετικό γκολ του Κόρντομπα στο 10’. Με μια ώρα καθυστέρησης για λόγους ασφαλείας άρχισε ο αγώνας. 20 χιλιάδες οπαδοί της Κολωνίας δημιούργησαν εξαιρετική ατμόσφαιρα στο γήπεδο.

Η εικόνα του αγώνα

Με μια ώρα καθυστέρηση για λόγους ασφαλείας άρχισε το παιχνίδι στο Λονδίνο, αφού πολλοί οπαδοί των Γερμανών επιχείρησαν να μπουν στο στάδιο χωρίς εισιτήριο. Στην πρώτη της ευκαιρία, η Κολωνία άνοιξε το σκορ. Στο 10’, ο Κόρντομπα «κρέμασε» το συμπατριώτη του Οσπίνα που ήταν εκτός θέσης με φανταστικό βολέ από πολύ μακριά. Η Αρσεναλ στη συνέχεια προσπάθησε να αντιδράσει και είχε την πρώτη της καλή ευκαιρία στο ματς στο 15’. Το κόρνερ του Σάντσες βρήκε τον Μονρεάλ, του οποίου η κεφαλιά αποκρούστηκε σταθερά από τον Χορν.Πέντε λεπτά αργότερα, η κεφαλιά του Ζιρού από σέντρα του Μπεγιερίν βρήκε σε ετοιμότητα και πάλι τον Χορν. Στο 23’, η πάσα του Ιγουόμπι βρήκε τον Γουόλκοτ που έκανε κάκιστο πλασέ και η μπάλα έφυγε άουτ. Ο Ζιρού στο 38’ απείλησε ξανά την εστία των Γερμανών με κεφαλιά μετά από σέντρα του Σάντσες που έφυγε άουτ. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τους Γερμανούς μπροστά στο σκορ με την Άρσεναλ να προβλημστίζει για πολλοστή φορά φέτος.

Η επανάληψη άρχισε με γκολ για την Άρσεναλ. Στο 49΄ η πρώτη αλλαγή του Βενγκέρ Κολάσινατς με δυνατό βολέ μέσα από την περιοχή ισοφάρισε σε 1-1, δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο ματς. Η ομάδα του Βενγκέρ λίγο έλειψε να προηγηθεί τρία λεπτά αργότερα, όταν το σουτ του Ιγουόμπι στην κίνηση έφυγε λίγο άουτ.  Στο 60’, η Κολωνία είχε ένα πολύ καλό σουτ του Γιόγιτς που απέκρουσε σταθερά ο Οσπίνα. Στο 67’, η Άρσεναλ ευτύχησε να προηγηθεί με 2-1 στο σκορ με απίθανο γκολ του Σάντσες μετά από ένα φανταστικό σόλο και σουτ στη γωνία του Χορν. Οι φιλοξενούμενοι είχαν πολύ καλή ευκαιρία στο 72’, όταν ο Κόρντομπα μπήκε στην περιοχή, έκανε το σουτ που απέκρουσε ο Οσπίνα σε κόρνερ. Στο 75, ο Σάντσες είχε μια εκτέλεση φάουλ που απέκρουσε σταθερά ο Χορν. Στο 82’ οι γηπεδούχοι σκόραραν και τρίτο γκολ. Ήταν το γύρισμα του Κολάσινατς από αριστερά, ο Ουόλκοτ έκανε το πλασέ που απέκρουσε ο Χορν και στην επαναφορά ο Μπεγιερίν σκόραρε σε κενή εστία. Στο 89’, ο Σάντσες λίγο έλειψε να πετύχει και δεύτερο προσωπικό γκολ στο ματς με πλασέ που έφυγε λίγο άουτ στην τελευταία καλή φάση του αγώνα.

Στα αξιοσημείωτα για τους «κανονιέρηδες» η επανεμφάνιση του Τζακ Ουίλσιρ στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις μετά τον Οκτώβριο του 2014, αλλά και η πρώτη εμφάνιση του 18χρονου παιδιού-θαύματος της ομάδας Ράις Νέλσον, ο οποίος μπήκε αλλαγή στο 83’ αντί του Ουόλκοτ.

Άρσεναλ: Οσπίνα, Μερτεζάκερ, Χόλντινγκ(46' Κολάσινατς) Μονρεάλ, Μέτλαντ Νάϊλς, Μπεγιερίν, Ελνένι, Ιγουόμπι (68' Ουίλσιρ), Σάντσες, Ουόλκοτ (83' Νέλσον), Ζιρού

Κολωνία: Χορν, Κλούντερ (77' Οσάκο), Ράους, Μερέ, Χάιντζ, Λέμαν, Χέγκερ, Έκτορ (35' Γιόγιτς), Μπίτενκουρτ, Κόρντομπα, Ζόλερ (65' Ρίσε)