Λυών-Έβερτον 3-0: Γαλλική υπεροχή!

Ανώτερη η Λυών κόντρα στην Έβερτον

Ανώτερη η Λυών ειδικότερα στο δεύτερο ημίχρονο επικράτησε πολύ εύκολα της Έβερτον με 3-0. Τραορέ στο 68’, Αουάρ στο 76’ και Ντεπάι στο 88’ τα γκολ των Γάλλων. Με 10 ποδοσφαιριστές ολοκλήρωσαν το παιχνίδι οι Άγγλοι λόγω αποβολής με δεύτερη κίτρινη του Σναϊντερλιν στο 80’. Στους 8 βαθμούς έφθασαν οι Γάλλοι που είναι ισόβαθμοι με την Αταλάντα. Αποκλείστηκε και μαθηματικά η Έβερτον από την επόμενη φάση.

Αναγνωριστικά άρχισε το παιχνίδι στη Γαλλία. Στο πρώτο τέταρτο του αγώνα, η Λυών είχε περισσότερο την κατοχή της μπάλας, ενώ η Έβερτον έψαχνε να απειλήσει στην αντεπίθεση. Στο 23’, ο Πίκφορντ απέκρουσε εντυπωσιακά την κεφαλιά του Τραορέ και στην επαναφορά της μπάλας είπε «όχι» και στο σουτ του Φεκίρ. Στο 29’, ο Ράφαελ έκανε την σέντρα και ο Φεκίρ έπιασε το σουτ από το σημείο του πέναλτυ όμως δεν βρήκε στόχο. Στο 36’, ο Πίκφορντ απέκρουσε δύσκολα την εκτέλεση φάουλ του Ντεπάι. Στο 43’, ο Μαρτίνα αποχώρησε από το ματς λόγω σοβαρού τραυματισμού και στην θέση του μπήκε ο Μπέσιτς. Στο 44’, η κεφαλιά του Μαρσέλο πέρασε άουτ, ενώ 1 λεπτό αργότερα, η πάσα του Ντεπάι βρήκε τον Τραορέ που έπιασε το σουτ όμως απέκρουσε δύσκολα ο Πίκφορντ. Έτσι, το ημίχρονο ολοκληρώθηκε χωρίς τέρματα.

Η επανάληψη άρχισε με ευκαιρία για τους Άγγλους. Στο 47’, ο Γκεγέ έκανε το πλασέ εντός περιοχής, το οποίο απέκρουσε σωτήρια ο Λόπες. Στο 52’ ευκαιρία για τους Γάλλους. Ο Τραορέ πάσαρε στον Κορνέ, του οποίου το πλασέ απέκρουσε σταθερά ο Πίκφορντ. Στη συνέχεια και οι δύο ομάδες έριξαν το βάρος στην επίθεση. Η Λυών ήταν αυτή που κατάφερε να προηγηθεί στο 68’. Ο Εντομπέλε έδωσε στον Τραορέ που με πλασέ «έγραψε» το 1-0. Δύο λεπτά αργότερα, ο Κορνέ μετά από φάση διαρκείας έκανε το σουτ που πέρασε μόλις άουτ. Οι Γάλλοι σκόραραν και δεύτερο γκολ στο 76’ .Ο Χούσεμ Αουάρ με πλασέ «έγραψε» το 2-0 μετά από πάσα του Ντεπάι. Στο 79’, ο Γκίλφι Σίγκουρντσον με απευθείας εκτέλεση φάουλ λίγο έλειψε να μειώσει το σκορ. Ένα λεπτό αργότερα, οι Άγγλοι έμειναν με 10 παίκτες λόγω αποβολής με δεύτερη κίτρινη του Σναϊντερλιν. Στο 88’, ο Ντεπάι με κεφαλιά έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της ομάδας του.

Οι συνθέσεις:

Λυών: Λόπες, Ράφαελ, Μεντί, Μαρσέλο, Ντιακαμπί, Εντομπέλε (82' Φέρι), Τουσάρ, Ντεπάι, Φεκίρ (62' Αουάρ), Κορνέ, Τραορέ (69' Ντίαζ)

Έβερτον: Πίκφορντ, Κένι, Μαρτίνα (43' Μπέσιτς), Ουίλιαμς, Χόλγκεϊτ, Σνάϊντερλιν, Μπανινγκίμε, Γκεγέ (61' Κάλβερτ-Λιούιν), Λέννον (77' Βλάσιτς), Λούκμαν, Σίγκουρντσον