Μίλαν - Άρσεναλ 0-2: Οι Άγγλοι είναι εδώ!

Τα τέρματα των Μκιταρίαν και Ράμσεϊ έδωσαν στην Άρσεναλ το μεγάλο διπλό

Μεγάλη νίκη της Άρσεναλ στην Ιταλία επί της Μίλαν με 0-2. Η ομάδα του Βενγκέρ μετά το πέρασμα των πρώτων πέντε λεπτών πήρε τα ηνία του αγώνα και δίκαια έφτασε σε δυο τέρματα πριν την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου. Σκόρερ ήταν οι Μκιταρίαν και Ράμσεϊ. Στο δεύτερο ημίχρονο οι Άγγλοι διαχειρίστηκαν σωστά το αποτέλεσμα και έκαναν το πρώτο και πολύ σημαντικό βήμα για πρόκριση.

Δυνατά ξεκίνησε η Μίλαν που στα πρώτα τρία λεπτά είχε τρία κόρνερ, χωρίς όμως να εκμεταλλευτεί κάποιο από αυτά. Στο 7’ ο Μκιταριάν βρέθηκε σε θέση βολής στην περιοχή, έκανε το σουτ με τη μπάλα όμως να φεύγει έξω. Η Μίλαν απάντησε στις ευκαιρίες με τον Κουρτόνε στο 10 και στο 12, χωρίς όμως να μπορέσει να βρει το σωστό τελείωμα. Στο 15’ η Άρσεναλ έγραψε το 0-1 όταν ο Μκιταριάν έκανε απίθανη ντρίμπλα στον Καλάμπρια και το σουτ το οποίο κόντραρε στον Μπονούτσι για να πάει στα δίχτυα. Από εκεί και πέρα ο ρυθμός του αγώνα έπεσε κάπως και οι φάσες ήταν ελάχιστες. Στο 29’ το βολέ του Μποναβεντούρα πέρασε έξω, ενώ ίδια κατάληξη είχε και η σέντρα-σουτ του. Στο 40’ και στο 42’ ο Ντοναρούμα έδειξε την κλάση του, στην πρώτη φάση μετά από σουτ του Τσέιμπερς και στη δεύτερη σε τετ α τετ με τον Γουέλμπεκ. Στο 45’ ο Μκιταρίαν έφυγε στην αντεπίθεση με το σουτ του να σταματά στο δοκάρι του Ντοναρούμα. Στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου η Άρσεναλ διπλασίασε τα τέρματα της όταν ο Ράμσεϊ πέρασε και τον Ντοναρούμα και έγραψε το 0-2.

Με το καλημέρα η Άρσεναλ κόντεψε σε 3ο τέρμα, όταν στο 49’ ο Γουέλμπεκ έφυγε σε τετ α τετ, με τον Ντοναρούμε να πέφτει με αυτοθυσία και να σώζει. Στο 51’ ο Μποναβεντούρα δοκίμασε το πόδι του όμως ο Οσπίνα μπλόκαρε σταθερά. Επόμενη καλή στιγμή ήρθε στο 68’ όταν ο Ροντρίγκεζ έπιασε ένα σουτ στην κίνηση με τη μπάλα να φεύγει λίγο έξω. Με την πάροδο του χρόνου η Μίλαν πίεζε όμως η άμυνα των Άγγλων είχε την απάντηση. Στο 83’ ο Κάλινιτς έφυγε μόνος, όμως ο Οσπίνα τον πρόλαβε την τελευταία στιγμή. Κάπως έτσι τελείωσε το παιχνίδι με την Άρσεναλ να κάνει το πρώτο σημαντικό βήμα για πρόκριση.

Μίλαν (Γκατούζο): Ντοναρούμα, Καλάμπρια (79' Μπορίνι), Μποναβεντούρα, Σούσο, Χακάν (63' Κάλινιτς), Ρομανιόλι, Μπονούτσι, Μπίγλια, Κουτρόνε (69' Σίλβα), Ροντρίγκεζ, Κεσιέ

Άρσεναλ (Βενγκέρ): Οσπίνα, Κοσιενλί, Ράμσεϊ, Γουίλσαϊαρ, Εζίλ (80' Χόλντινγκ), Μουστάφι, Τσιάμπερς, Γουέλμπεκ, Τσάκα, Κολάσινατς (62' Νάιλς), Μκιταριάν

Σκόρερς: - / Μκιταριάν, Ράμσεϊ

Κίτρινες Κάρτες: - / Κολάσινατς, Ράμσεϊ

Κόκκινες Κάρτες: - / -