Άρσεναλ - Μίλαν 3-1: Τριάρα και πρόκριση!

Πήρε την πρόκριση η Άρσεναλ

Με δεύτερη νίκη η Άρσεναλ εξασφάλισε την πρόκριση της στην προημιτελική φάση του Europa League. Η ομάδα του Βενγκέρ επικράτησε επί της Μίλαν με 3-1. Οι Ιταλοί πήραν προβάδισμα στο 36’ με σουτ του Τσαλάνογλου. Στο 39’ μια τραγική απόφαση του διαιτητή για πέναλτι έφερε την ισοφάριση της Άρσεναλ. Στο δεύτερο ημίχρονο στο 71’ ο Τσάκα σημείωσε το 2-1 και το κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Γουέλμπεκ στο 86’.

Με το καλημέρα η Μίλαν έδειξε τη διάθεση της. Μόλις στο 2’ έχασε μια μεγάλη φάση, όταν ο Σούσο βρέθηκε στην περιοχή, όμως το σουτ του πέρασε μόλις έξω. Η απάντηση της Άρσεναλ ήθρε στο 6’ όταν μετά από κόρνερ ο Κοσιελνί έπιασε την κεφαλιά, όμως η μπάλα έφυγε έξω. Από εκεί και πέρα ο ρυθμός έπεσε με την Άρσεναλ να ελέγχει τον αγώνα. Χαρακτηριστικό πως η επόμενη τελική που καταγράφηκε ήρθε στο 25’ όταν ο Γουέλμπεκ σε μια αντεπίθεση, πάτησε περιοχή, έκανε το σουτ, αλλά βρήκε έτοιμο τον Ντοναρούμα. Και εκεί που όλα κυλούσαν ομαλά για την Μίλαν στο 36’ η Μίλαν βρήκε το τέρμα που ήθελε. Ο Τσαλάνογλου με δυνατό σουτ από αρκετή απόσταση έγραψε το 0-1. Στο επόμενο λεπτό ο Ράσμεϊ βρέθηκε μόνος στο ύψος της περιοχής, όμως ο Ντοναρούμε είπε όχι στο σουτ του. Στο 38’ ο διαιτητής υπέδειξε πέναλτι για την Άρσεναλ, σε μια απόφαση τραγική καθώς δεν υπήρξε καμιά επαφή μεταξύ του Ροντρίγκεζ και του Γουέλμπεκ. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Γουέλμπεκ που νίκησε τον Ντοναρούμε και έγραψε το 1-1. Στο 44’ η Άρσεναλ έφθασε κοντά και στο 2-1, όταν ο Μχιταριάν έπιασε τη κεφαλιά από εξαιρετική θέση, όμως η μπάλα έφυγε έξω.

Και πάλι η Μίλαν μπήκε με ευκαιρία. Στο 48’ ο Κεσί έκανε ένα σουτ απ’ το ύψος της περιοχής, όμως ο Οσπίνα μπλόκαρε εύκολα τη μπάλα. Η απάντηση της Άρσεναλ ήρθε στο 50’ όταν Μχιταριάν βρέθηκε μόνος στην περιοχή, όμως ο Ντοναρούμε έκανε πολύ σπουδαία επέμβαση στο σουτ του. Οχτώ λεπτά αργότερα ο Σούσο, έστειλε μια εξαιρετική μπαλιά στην περιοχή, ο Κρουτόνε έπιασε με μιας το σουτ, όμως η μπάλα έφυγε μόλις έξω. Στο 68’ ο Μπονούτσι σε μια αντεπίθεση έκανε τη μπαλιά στην περιοχή, ο Κάλινιτς έπιασε την κεφαλιά με την μπάλα να φθάνει εύκολα στα χέρια του Οσπίνα. Τρία λεπτά αργότερα η Άρσεναλ έβαλε ένα τέλος στα όνειρα της Μίλαν, με τον Τσάκα να κάνει το δυνατό σουτ, τον Ντοναρούμα να πέφτει όμως να μην μπορεί να σταματήσει τη μπάλα και να γράφει το 2-1. Στο 78’ ο Σίλβα έπιασε τη δυνατή κεφαλιά από πολύ κοντά, όμως ο Οσπίνα έκανε την επέμβαση του αγώνα. Στο 86’ ο Γουέλμπεκ έβαλε το κερασάκι στην τούρτα, όταν ο Γουίλσιρ έστειλε συστημένη μπαλιά στο κεφάλι του Ράμσεϊ, ο Ντοναρούμα του είπε όχι, όμως ο Γουέλμπεκ μόνος και ανενόχλητος έγραψε το 3-1. Στο 89’ μάλιστα ο Γουίλσιρ έκανε το σουτ από το ύψος της περιοχής, όμως η μπάλα έφυγε μόλις έξω.

Άρσεναλ (Βενγκέρ): Οσπίνα, Μουστάφι, Κοσιελνί (11' Τσέιμπερς), Μπεγιερίν, Μονρεάλ, Τσάκα, Ράμσεϊ, Γουίλσιρ, Μχιταριάν (69' Ελνένι), Εζίλ (79' Κολάσινατς), Γουέλμπεκ

Μίλαν (Γκατούζο): Ντοναρούμα, Μπονούτσι, Ρομανιόλι, Μπορίνι, Ροντρίγκεζ, Κεσί (78' Λοκατέλι), Μοντολίβο, Τσαλάνογλου (70' Μποναβεντούρα), Σούσο, Κουτρόνε (66' Κάλινιτς), Αντρέ Σίλβα

Σκόρερς: Γουέλμπεκ (Χ2), Τσάκα / Τσαλάνογλου

Κίτρινες Κάρτες: Μονρεάλ / Ντοναρούμε, Ρομανιόλι, Σούσο

Κόκκινες Κάρτες: - / -