Παναθηναϊκός-Αθλέτικ Μπιλμπάο 2-3: Αχ ρε Παναθηναϊκέ...

Μπλακ άουτ σε ένα εξάλεπτο και ήττα για την ομάδα του Μαρίνου Ουζουνίδη

Ένα εξάλεπτο μπλακ άουτ ήταν αρκετό για την Αθλέτικ να κάνει την ολική ανατροπή στο σκορ επί του Παναθηναϊκού και να κάνει το 2-0 σε 2-3 μέσα σε έξι λεπτά. Λουντ και Καμπέσας τα γκολ της ομάδας του Μαρίνου Ουζουνίδη στο 29’ και στο 55’. Ο Αντούριθ με δύο γκολ (68’ και 74’) και ο Ντε Μάρκος στο 71’ το γκολ των Βάσκων.

Η εικόνα του αγώνα

Αναγνωριστικά τα πρώτα λεπτά στο «Απόστολος Νικολαϊδης». Ο Παναθηναϊκός μπήκε πιο δυνατά και είχε την πρώτη καλή φάση στο 6’, όταν οι αμυντικοί των Βάσκων απομάκρυναν προ του Κουτρουμπή, ο οποίος ήταν έτοιμος να πλασάρει. Ο Παναθηναϊκός στη συνέχει, ήλεγχε το παιχνίδι και έβγαινε οργανωμένα μπροστά. Από την άλλη, οι Βάσκοι ήταν ακίνδυνοι επιθετικά. Οι δύο ομάδες έκλειναν καλά τους χώρους προς τις δύο εστίες και μεγάλες ευκαιρίες δεν είχαμε στο ματς στο πρώτο μισάωρό του. Στο 29’ ο Παναθηναϊκός ευτύχησε να προηγηθεί στο σκορ. Ήταν η κεφαλιά-πάσα του Μόλινς στον Λουντ, που με πλασέ «νίκησε» τον Ερερίν για το 1-0 μέσα σε αποθέωση. Μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, η ομάδα του Μαρίνου Ουζουνίδη ήλεγχε τον ρυθμό του παιχνιδιού και πήγε στα αποδυτήρια στο ημίχρονο, προηγούμενος στο σκορ με 1-0.

Η επανάληψη ξεκίνησε με μια ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό. Στο 52’, ο Βραζιλιάνος Λουτσιάνο είχε ένα πολύ καλό σουτ μόλις άουτ από την πάσα του Μόλινς. Στο 55’΄, η ελληνική ομάδα σκόραρε και δεύτερο γκολ. Μετά από ωραία ενέργεια του Λουντ και πάσα στον Καμπέσας, αυτός «νίκησε» τον Ερερίν για το 2-0. Στην επόμενη φάση, οι Βάσκοι παραλίγο να μειώσουν με σουτ του Γκαρσία που απέκρουσε σωτήρια ο Βλαχοδήμος. Πέντε λεπτά αργότερα, ο ίδιος παίκτης είχε ένα πλασέ άουτ από πλεονεκτική θέση. Όσο περνούσε ο χρόνος, η Αθλέτικ πίεσε την εστία του Παναθηναϊκού και κατάφερε να μειώσει στο 68’ με κεφαλιά του Αντούριθ από σέντρα του Μουνιάιν. Τρία λεπτά αργότερα, ο Ντε Μάρκος εκμεταλλεύτηκε την σέντρα από αριστερά και με δυνατό πλασέ ισοφάρισε. Δύο λεπτά αργότερα, ο Ουίλιαμς κέρδισε πέναλτι σε παράβαση του από τον Μολέδο. Ο Αρίτζ Αντούριθ ευστόχησε στο πέναλτι για το 2-3 και την ολική ανατροπή στο σκορ. Ο Ζέκα στο 76’ είχε ένα καλό σουτ μόλις άουτ. Στα εναπομείναντα λεπτά, η ομάδα του Μαρίνου Ουζουνίδη προσπάθησε για την ισοφάριση, αλλά έμεινε από δυνάμεις. Παρόλα αυτά στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Δώνης είχε ένα πλασέ που αποκρούστηκε από τον Ερερίν σωτήρια.

Ο Παναθηναϊκός προσπάθησε πάρα πολύ, όμως ήττήθηκε και θα χρειαστεί ένα θαύμα στην Ισπανία σε μια βδομάδα για την πρόκριση.

Παναθηναϊκός: Βλαχοδήμος, Ρέις, Χουλτ, Κουτρουμπής, Μολέδο, Ζέκα, Κουρμπέλης, Λουντ, Καμπέσας (84 Δώνης), Άλτμαν (51' Λουτσιάνο), Μόλινς (72' Χατζηγιοβάννης)

Αθλέτικ Μπιλμπάο: Ερερίν, Ντε Μάρκος, Μπαλενθιάγκα, Ετσέιτα, Λαπόρτ, Βέσγκα ( 77' Σαν Χοσέ), Μπενιάτ, Γκαρσία, Μουνιάιν (86' Σουσαέτα), Λέκουε (57' Ουίλιαμς), Αντούριθ

Γιουρόπα Λιγκ: Τελευταία Ενημέρωση