Ρωσία-Σ.Αραβία 5-0: Επιθετικό ρεσιτάλ από Ρωσία

Η Ρωσία με σούπερ Γκολόβιν (1γκολ, 2 ασίστ) και τους Τσερίσεφ (2), Γκαζίνσκι και Τζιούμπα να σκοράρουν, έκανε ιδανική πρεμιέρα επικρατώντας 5-0 τη Σ. Αραβία στην πρεμιέρα του 21ου Μουντιάλ.

Με τον Αλεξάντρ Γκολόβιν να κάνει ένα απολαυστικό παιχνίδι και να σκοράρει στο φινάλε με φάουλ και να μοιράζει δύο ασίστ και τον Τσερίσεφ να σημειώνει δύο γκολ το ένα καλύτερο από το άλλο η Ρωσία επικράτησε άνετα στο εναρκτήριο παιχνίδι του 21ου Παγκοσμίου Κυπέλλου με 5-0 των Σαουδαράβων. Ο Γκαζίνσκι με κεφαλιά στο 12ο λεπτό ύστερα από σέντρα του Γκολόβιν έκανε το 1-0.

Οι Ρώσοι παρά την έξοδο του Τζαγκοέφ από τον αγώνα με τραυματισμό, πήραν πράγματα από τον Τσερίσεφ που τον αντικατέστησε και αυτός δύο λεπτά πριν το φινάλε του 1ου μέρους καθάρισε με πανέμορφο γκολ το ματς για το 2-0. Ο Τζιούμπα που επίσης ήρθε από τον πάγκο στο ματς, έκανε το 3-0 με κεφαλιά ύστερα από σέντρα του Γκολόβιν. Όλα τα λεφτά το μαγικό γκολ με το αριστερό εξωτερικό φάλτσο του Τσερίσεφ για το 4-0, με απευθείας χτύπημα φάουλ ο Γκολόβιν το 5-0 στο 94’.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Α’ Ημίχρονο:

Ο ρυθμός του αγώνα ήταν εξαιρετικός με την Ρωσία να πιέζει αρκετά στα πρώτα 10 λεπτά. Το 1-0 δεν άργησε να γίνει με τον Γκαζίνσκι με κεφαλιά ανοίγει το σκορ μετά την ασίστ του Γκολοβίν! Είναι το πρώτο γκολ που σημειώνεται στο Μουντιάλ 2018! Υπήρχε υποψία για φάουλ στο γκολ που σημείωσε η Ρωσία. Από την επαναληπτική μάλλον δεν υπήρχε κάτι στη φάση.

Στο 15’ εντυπωσιακή επέμβαση του τερματοφύλακα σε προσπάθεια του Σμολόφ, με την μπάλα να κοντράρει και μετά απομακρύνουν σε κόρνερ οι Σαουδάραβες. Υπήρχε οφ-σάιντ στην αρχή της φάσης όπως φάνηκε. Στο 20’ χάνεται καλή ευκαιρία με τον Αλ-Σαλάουι να πιάνει την κεφαλιά αλλά να κερδίζει το κόρνερ.

Στο 24’ ο Τζαγκόεβ γίνεται αναγκαστική αλλαγή με τον Τσέρισεφ, πλήγμα με Τζαγκόεφ για την Ρωσία! Στο 28’ άστοχο σουτ από τον Αλ-Νταουσαρί. Στο 35’ ωραία προβολή του Οσάμα σε προσπάθεια του Γκολόβιν την ώρα που ο τελευταίος ετοιμαζόταν να σουτάρει από καλή θέση. Ο Τσερίσεφ με τις ντρίπλες του μπήκε περιοχή και έχασε καλή ευκαιρία για τους Ρώσους αρχικά.

Στη συνέχεια, στο 43’ έγινε το 2-0 με τον ίδιο παίκτη. Εξαιρετικής ομορφιάς τέρμα με τον Τσερίσεφ να σκάβει την μπάλα για τον εαυτό του, αδειάζοντας δύο αντιπάλους και με δυνατό αριστερό σουτ κάνει το 2-0 για την οικοδέσποινα που πραγματοποιεί ονειρεμένη πρεμιέρα. Η λήξη του ημιχρόνου θα βρει την Ρωσία να κερδίζει με 2-0.

Β΄Ημίχρονο:

Στο δεύτερο μέρος η Ρωσία μπήκε χαλαρά διατηρώντας την υπεροχή της ψάχνοντας και για το 3ο γκολ. Στο 52’ καταγράφηκε ένα σουτ του Σαμέντοφ από καλή θέση με τη μπάλα να φεύγει άουτ. Στο 56’ χάθηκε μεγάλη στιγμή για την Σ. Αραβία να μειώσει.

O Αλ Σαχλαουί δεν κατάφερε να βρει την μπάλα από πλεονεκτική θέση. Στο 58’ έγινε μια κεφαλιά από τον Αλ Φαράζ έπειτα από στημένο η μπάλα πέρασε έξω. Στο 68’ ο Κουζιάεφ κάνει το σουτ, δύσκολα ο Αμπντουλά διώχνει.

Στο 71’ θα γίνει το 3-0 με τον νεοεισελθών Τζιούμπα να σκοράρει μετά από σέντρα του Γκολόβιν με κεφαλιά! Το 74’ καλό σουτ του Αλ Νταουσαρί η μπάλα έξω.

Στο 84’ έγινε ένα κακό σουτ του Κουζιάεφ πολύ έξω η μπάλα. Στα τελευταία λεπτά η Ρωσία αγωνιζόταν σαν σε προπόνηση αφού όλα είχαν κριθεί. Στο 91’ ο Τσερίσεφ με μαγικό τρόπο, αφού ο Τζιούμπα του κατέβασε τη μπάλα με το κεφάλι και εκείνος από την αριστερή γωνία με εξωτερικό φάλτσο έκανε το 4-0. Το τελικό 5-0 θα γίνει μετά την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Γκολοβίν.

Συνθέσεις:

Ρωσία (Τσερτσέσοφ): Ακινφέεφ, Φερνάντες, Ιγκνασέβιτς, Κουτέποφ, Ζιρκόφ, Ζόμπνιν, Γκαζίνσκι, Σαμέντοφ (Κουζιάεφ 64'), Τζαγκόεφ (Τσέρισεφ 24'), Γκολοβίν, Σμόλοφ (Τζιούμπα 70').

Σ. Αραβία (Πίτσι): Αλ Μουαϊουφ, Αλ Μπουραϊκ, Οσάμα Χαουσάουι, Ομάρ Χαουσάουι, Αλ Σαχράνι, Οτάιφ (Μουαλλάντ 64') , Αλ Φαράζ, Αλ Σέχρι (Χαντάν 74'), Αλ Γιασίμ, Αλ Νταουσάρι, Αλ Σαλάουι (Ασάρι 84').

Σκόρερ: Γκαζίνσκι (12'). Τσερίσεφ (43', 91'), Τζιούμπα (71'), Γκολοβίν (91') / -

Κίτρινες: Γκολοβίν / Αλ Γιασίμ